Xosep Gvardiola "Bornmut"ga qarshi o‘yindan so‘ng: Biz buni sog‘ingandik!
Serxio Aguero "Manchester Siti" haqida: "Shu kunlar kelishi kerak edi"
Sport 06:29, 28-03-2025 3
"Manchester Siti" jamoasining afsonaviy futbolchisi Serxio Aguero sobiq klubining Angliya Premer-Ligasidagi ayni damdagi holati haqida fikr bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, jamoa oxirgi yillarda juda ko‘p yutuqlarga erishgani bois, bunday qiyinchiliklar kutilgan hol edi.
"Manchester Siti"ning og‘ir mavsumi
Ayni paytda "shaharliklar" 48 ochko bilan APL turnir jadvalida 5-o‘rinni egallab turibdi. Ular peshqadam "Liverpul"dan 22 ochko ortda qolmoqda. Bu "Manchester Siti" uchun oxirgi yillardagi eng qiyin mavsumlardan biri bo‘lib, klub uchun yangi sinov hisoblanadi.
Aguero bu holatni dramatik tarzda qabul qilmaslik kerakligini ta’kidladi: "Albatta, bu yoqimli holat emas. Lekin shu kunlar kelishi kerak edi. "Manchester Siti" dunyoning eng yaxshi jamoalaridan biri bo‘lib qoladi."
"Manchester Siti"ning ustunligi va Gvardiolaning o‘rni
Serxio Aguero klubning so‘nggi yillardagi muvaffaqiyatlarini yodga olib, bu jarayonni tabiiy deb hisoblashini ta’kidladi. Uning fikricha, katta klublar uchun og‘ir mavsumlar doimiy holatdir:
"Katta klublar uchun og‘ir mavsumlar bo‘lib turishi odatiy hol, lekin "Manchester Siti" so‘nggi yillarda juda ko‘p sovrinlar yutdi. Gvardiola kabi so‘nggi yillarda buncha sovrin yutgan murabbiylar juda kam."
Darhaqiqat, Xosep Gvardiola boshqaruvi ostida "Manchester Siti" Angliyada va Yevropada eng kuchli klublardan biriga aylandi. Ular so‘nggi yillarda Premer-Ligada bir necha bor chempionlikni qo‘lga kiritishdi, shuningdek, o‘tgan mavsumlarda Yevropa Chempionlar Ligasini ham yutgan edi.
Agueroning sabrlilikka chaqiruvi
Serxio Aguero jamoa muxlislarini sabrli bo‘lishga chaqirdi va bunday qiyinchiliklarni katta muvaffaqiyatlardan keyingi tabiiy jarayon deb baholadi:
"Birinchi, ikkinchi, uchinchi, to‘rtinchi mavsumlarda barcha sovrinlarni yutdik. Keyin barchasi yaxshi bo‘lib turgan paytda ishlar ortga ketib qoldi. Buni yomon deb hisoblamayman."
Serxio Agueroning fikricha, "Manchester Siti" hozir og‘ir pallada bo‘lsa ham, bu ularning kuchli klub ekanini o‘zgartirmaydi. Tarixda ko‘plab katta jamoalar bunday qiyinchiliklarni boshidan o‘tkazgan, lekin ular yana yuqori darajaga qaytishgan. Agueroning so‘zlaridan kelib chiqib aytish mumkinki, "Siti" ham bunday muvaqqat to‘xtalishdan keyin yana kuchli jamoa sifatida maydonga qaytishi mumkin.