Sergey Lushan “Qizilqum”ga qarshi mag‘lubiyatdan so‘ng fikr bildirdi
Superliganing 8-turidan o‘rin olgan “Qizilqum” – “Navbahor” (3:2) uchrashuvi jadal va shiddatli kechdi. G‘alaba mahalliy jamoa tomonida qoldi. Musobaqa yakunlanganidan so‘ng, namanganliklar ustozi Sergey Lushan matbuot anjumanida ishtirok etib, nafaqat o‘yinning tahlilini berdi, balki jamoaning ruhiy tayyorgarligi va umumiy saviyasi haqida ham ochiqcha fikr bildirdi.
“Qizilqum” vaziyatlardan unumli foydalandi”
“Avvalo, navoiyliklarni g‘alaba bilan tabriklayman. Stadion juda yaxshi. Mahalliy muxlislar o‘z jamoasi bilan faxrlandi, deb o‘ylayman.
“Qizilqum” o‘z imkoniyatlaridan maksimal darajada foydalandi va natijaga yerishdi. Bu g‘alabani haqli ravishda qo‘lga kiritishdi.
Bizda ham gol urish uchun imkoniyatlar yo‘q emasdi. Lekin shuncha vaziyatlardan foydalanishda ko‘proq samara kerak edi. Futbolchilar mehnat qilishdi — buni inkor etib bo‘lmaydi. Ammo gollarsiz mehnatni natijaga aylantirish qiyin.”
“Birinchi gol — himoya xatosi. Darvozabonni ayblash to‘g‘ri emas”
“Birinchi gol haqida gapiradigan bo‘lsam, bu yerda darvozabonni ayblash qiyin. Albatta, bunday masofadan zarba qaytarilishi kerak.
Lekin himoyachi qanotdan katta masofani bosib o‘tib, zarba bergan bo‘lsa, demak himoyaviy yordam yetarli bo‘lmagan. Bu gol keraksiz gollardan biri edi.
Shu paytgacha biz o‘yinni nazorat qilyapdik. Goldan keyin ham vaziyatlar bo‘ldi, ammo ularni golga aylantira olmadik. Bu borada tahlil olib borishimiz lozim.”
“Psixologiya ta’sir qildi, deyish to‘g‘ri emas”
Matbuot anjumanidagi yana bir qiziq nuqta — “Navbahor”ning “Buxoro” ustidan qozongan 3:0 hisobidagi g‘alabadan keyingi ruhiy ustunlik, va “Qizilqum”ning pastki o‘rinlardagi joyi jamoaga bo‘lgan munosabatni o‘zgartirdimi?” degan savolga javob:
“Raqibni mensimaslik haqida gapirish men uchun noto‘g‘ri tuyuladi. Futbolchi o‘z tanlagan kasbiga mas’uliyat bilan yondoshishi kerak. Ular maydonda o‘z vazifasini bajaradi va shunga yarasha haq oladi.
Futbolda “Qizilqum” yoki “Real” deb farq qiladigan yondashuv bo‘lmasligi kerak. Maydonga chiqqan har qanday jamoaga qarshi 100% tayyorgarlik bilan tushish zarur. Bu psixologiya emas, professionallik masalasi.”
“Navbahor” jamoasi Namangandagi yuqori ruhiy kayfiyatni saqlab qola olmadi. Qaysi nuqtada ruhiy bosim, qaysi vaziyatda himoya xatosi va qaysi epizodda imkoniyatdan foydalanilmadi — bu haqdagi tahlillar endigi mashg‘ulotlarda hal bo‘ladi.
Siz nima deb o‘ylaysiz? “Navbahor”dagi muammo maydondami yoki u yoqdagi ruhiy tayyorgarlikdami?
Allegri "Milan"ni tark etishi haqidagi gaplarni rad etdi
"Milan" futbol klubi bosh murabbiyi Massimiliano Allegri jamoani tark etishi mumkinligi haqidagi gap-so‘zlarga o‘z munosabatini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda
Garri Keyn: "Levandovski rekordi haqida hali erta"
Myunxenning "Bavariya" klubi hujumchisi Garri Keyn navbatdagi o‘yindan so‘ng Robert Levandovskining Bundesligadagi rekordiga oid savollarga javob berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu
Gvardiola: Chempionlar ligasida oson raqib yo‘q
"Manchester Siti" jamoasining bosh murabbiyi Xosep Gvardiola Chempionlar ligasidagi raqobat va bu musobaqaning murakkabligi haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Gallardo «River Pleit» bilan g‘alaba bilan xayrlashdi
Marselo Gallardo murabbiy sifatidagi so‘nggi o‘yinini o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Uning boshqaruvidagi «River Pleit» jamoasi «Banfil’d»ga qarshi uchrashuvda 3:1 hisobida g‘alaba
Allegri "Milan"ni tark etishi haqidagi mish-mishlarni rad etdi
"Milan" futbol klubi bosh murabbiyi Massimiliano Allegri uning kelajagi borasida matbuotda tarqalgan xabarlarga izoh berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda *euro-football.ru* xabar
Golovin ketma-ket uchinchi o‘yinda assist berdi
Fransiya chempionatining 24-tur o‘yinlari davomida Aleksandr Golovin harakat qilayotgan "Monako" jamoasi navbatdagi uchrashuvini o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Shanba kuni bo‘lib

Сергей Лушан высказался после поражения от "Кызылкум"
Матч между “Кызылкумом” и “Навбахором” (3:2), который состоялся в 8-м туре Суперлиги, прошел быстро и напряженно. Победа осталась за местной командой. После окончания соревнования тренер наманганцев Сергей Лушан принял участие в пресс-конференции, где не только проанализировал игру, но и откровенно высказался о психологической готовности команды и общем уровне.
“Кызылкум” эффективно воспользовался моментами”
“Прежде всего, поздравляю навоийцев с победой. Стадион очень хороший. Я думаю, местные болельщики гордились своей командой.
“Кызылкум” максимально использовал свои возможности и добился результата. Они справедливо завоевали эту победу.
У нас тоже были возможности для гола. Но для того, чтобы использовать столько моментов, нужно было больше эффективности. Футболисты старались — это нельзя отрицать. Но безголевая работа трудно превращается в результат.”
“Первый гол — ошибка в защите. Обвинять вратаря неправильно”
“Говоря о первом голе, обвинять вратаря здесь сложно. Конечно, такой удар должен отражаться с такого расстояния.
Но если защитник преодолел большое расстояние с фланга и нанес удар, значит, защитной помощи было недостаточно. Этот гол был одним из ненужных.
До этого момента мы контролировали игру. После гола тоже были моменты, но мы не смогли их реализовать. В этом плане нам нужно провести анализ.”
“Говорить, что психология повлияла, неправильно”
Еще один интересный момент на пресс-конференции — ответ на вопрос: “Изменила ли психологическое преимущество после победы “Навбахора” над “Бухарой” со счетом 3:0 и низкое место “Кызылкума” отношение к команде?”:
“Говорить о недооценке соперника мне кажется неправильно. Футболист должен подходить к выбранной профессии с ответственностью. Они выполняют свои обязанности на поле и получают соответствующую оплату.
В футболе не должно быть подхода, который различает “Кызылкум” или “Реал”. Необходимо выходить на 100% готовыми против любой команды. Это не психология, а вопрос профессионализма.”
Команда “Навбахор” не смогла сохранить высокое моральное состояние в Намангане. В какой момент психологическое давление, в какой ситуации ошибка в защите и в каком эпизоде не была использована возможность — эти анализы будут решены на следующих тренировках.
Что вы думаете? Проблема в “Навбахоре” на поле или в психологической готовности с той стороны?
Мадридский клуб «Реал» примет участие в важном матче 1/8 финала Лиги чемпионов УЕФА против команды «Манчестер Сити». Об этом сообщает Zamin.uz. Перед этой игрой «Реал» столкнулся с серьёзной
Участие Ирана в мундиале осталось под вопросом
Политическая и военная ситуация на Ближнем Востоке теперь также влияет на сферу спорта. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно информации испанского издания "Marca", появились сообщения о
Спорт Сегодня, 12:26
Главный тренер футбольного клуба "Милан" Массимилиано Аллегри прокомментировал появившиеся в прессе сообщения о его уходе из команды. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этом сообщает сайт
11 узбекских боксеров выйдут на ринг в финале "Странджа"
В Софии, Болгария, проходит престижный международный боксерский турнир «Странджа», который сегодня достиг своего самого важного этапа. Об этом сообщает Zamin.uz. Финальные бои имеют огромное
Роналду: "Продолжаем расти вместе!"
Нападающий клуба "Аль-Наср" Криштиану Роналду после победы со счётом 3:1 над командой "Аль-Фейха" в чемпионате Саудовской Аравии опубликовал пост в социальных сетях. Об этом
Два известных футбольных клуба Турции — Галатасарай и Фенербахче — могут столкнуться с серьезными проблемами в связи с делом о незаконных ставках. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этом сообщает