UFCda tarixiy to‘qnashuv: Ramazon Temirov qozog‘istonlik raqibi bilan kuch sinashadi
O‘zbekistonlik mashhur UFC jangchisi Ramazon Temirov navbatdagi muhim bahsi haqida ma’lum qildi. Bu haqida sportchi Instagram sahifasida e’lon berib, muxlislarini xursand qildi.
Temirovning kelgusi raqibi qozog‘istonlik mashhur fayter Asu Almabayev bo‘ladi. Ushbu to‘qnashuv UFC tarixida O‘zbekiston va Qozog‘iston vakillari o‘rtasidagi ilk jang sifatida tarixga kirishi kutilmoqda. Mazkur qiziqarli bellashuv 26 iyul kuni BAAning Abu-Dabi shahrida UFC on ABC 9 turniri doirasida tashkil etiladi.
Hamyurtimiz Ramazon Temirov shu paytga qadar professional MMA karyerasida 22 marotaba oktagonga chiqib, 19 marta g‘alaba qozongan, 3 marta esa raqiblariga mag‘lub bo‘lgan. Ayni vaqtda UFC'da faoliyatini davom ettirayotgan Temirov bu tashkilotda ikki marta jang qilib, har ikki bahsda ham zafar quchgan. E’tiborlisi, Temirov uchun Almabayevga qarshi bo‘ladigan uchrashuv UFC promoushenidagi uchinchi jangi hisoblanadi.
Temirov UFC'dagi ilk jangini 2024 yil oktyabr oyida o‘tkazib, muxlislarning olqishlari bilan kutib olingandi. Keyingi bahs esa joriy yilning 2 mart sanasida bo‘lib o‘tgan.
Qayd etish lozimki, Temirov bungacha qozog‘istonlik raqiblar bilan uch marotaba yuzlashgan. 2019 yilda Talg‘at Jumagaliyevga imkoniyatni boy bergan bo‘lsa, 2021 yilda u bilan revansh jangi o‘tkazib, g‘alabani qo‘lga kiritgan. O‘sha yili yana bir qozog‘istonlik fayter Satbek Yesengeldinni ham mag‘lub etgan.
Qozog‘istonlik Asu Almabayev esa professional karyerasida 21 g‘alaba va 3 mag‘lubiyatga ega. UFC'da 5 marotaba oktagonga chiqib, 4 g‘alaba va bitta mag‘lubiyatni o‘z hisobida qayd etgan. Almabayev so‘nggi jangini UFC reytingining yuqori pog‘onasidagi Manel Kapega qarshi o‘tkazib, unga imkoniyatni boy bergan edi.
Ayni damda UFC reytingida Almabayev sakkizinchi pog‘onada turgan bo‘lsa, hamyurtimiz Temirov o‘n uchinchi o‘rinda bormoqda. Bu uchrashuv har ikki sportchi uchun ham katta ahamiyatga ega bo‘lib, g‘olib bo‘lgan fayter reytingda yuqori pog‘onalarga ko‘tarilishi shubhasiz.
O‘zbekiston va Qozog‘iston vakillari o‘rtasidagi ushbu tarixiy bahs UFC muxlislari tomonidan katta qiziqish bilan kutilayotgani aniq. Ramazon Temirovning muxlislari ham uning g‘alabasiga ishonch bildirib, kuchli qo‘llab-quvvatlamoqda.

Историческое столкновение в UFC: Рамазан Темиров будет бороться с казахским соперником
Известный узбекский боец UFC Рамазан Темиров сообщил о следующем важном поединке. Об этом спортсмен объявил на своей странице в Instagram, обрадовав своих поклонников.
Следующим соперником Темирова станет известный казахстанский боец Асу Алмабаев. Ожидается, что это столкновение войдет в историю UFC как первый бой между представителями Узбекистана и Казахстана. Этот интересный поединок состоится 26 июля в столице ОАЭ, Абу-Даби, в рамках турнира UFC on ABC 9.
Наш соотечественник Рамазан Темиров на данный момент провел 22 боя на профессиональной MMA арене, одержав 19 побед и потерпев 3 поражения. В настоящее время Темиров продолжает свою карьеру в UFC, где он провел два боя и одержал победу в обоих. Примечательно, что встреча с Алмабаевым станет третьим боем для Темирова в промоушене UFC.
Темиров провел свой первый бой в UFC в октябре 2024 года, который был встречен аплодисментами зрителей. Следующий поединок состоялся 2 марта текущего года.
Стоит отметить, что Темиров ранее трижды встречался с казахстанскими соперниками. В 2019 году он упустил возможность против Талгата Жумагалиева, а в 2021 году провел реванш и одержал победу. В том же году он также победил еще одного казахстанского бойца Сатбека Есенгельдина.
Казахстанец Асу Алмабаев имеет в своей профессиональной карьере 21 победу и 3 поражения. Он выходил в октагон 5 раз в UFC, одержав 4 победы и потерпев одно поражение. Алмабаев провел свой последний бой против Манела Капе, находящегося на верхней строчке рейтинга UFC, и упустил возможность.
В настоящее время Алмабаев занимает восьмое место в рейтинге UFC, в то время как наш соотечественник Темиров находится на тринадцатом месте. Этот поединок имеет большое значение для обоих спортсменов, и победитель, без сомнения, поднимется в рейтинге.
Исторический бой между представителями Узбекистана и Казахстана ожидается с большим интересом среди фанатов UFC. Поклонники Рамазана Темирова также выражают уверенность в его победе и активно поддерживают его.