Jahon futbolida o‘chmas iz qoldirgan afsonaviy yarim himoyachi, “Real”, “Milan” va Braziliya terma jamoasi sobiq yulduzi Kaka yana milliy terma jamoa bilan hamkorlik qilishga tayyor ekanini maʼlum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, agar “selesao” uning yordamiga muhtoj bo‘lsa, u yurtiga xizmat qilishga doim rozi.
“Agar terma jamoa mening tajribam va bilimimdan foydalanishni istasa, men tayyorman. 2017 yilda futbolchilik faoliyatimni tugatganman, lekin shu vaqtdan beri bekor o‘tirganim yo‘q — Garvard universitetida sport biznesi bo‘yicha tahsil oldim, UYEFAning sport menejmenti dasturini yakunladim va Braziliya futbol konfederatsiyasida murabbiylik kurslarini ham tamomladim. Menda 15 yillik terma jamoa tajribasi va uchta Jahon chempionatida ishtirok etish orqali yig‘ilgan bilim bor. O‘zimni tayyor his qilyapman,” – dedi Kaka O Globo nashriga.
Qayd etish joiz, 12 may kuni Braziliya terma jamoasi rasman italiyalik mutaxassis Karlo Anchelottini bosh murabbiy etib tayinlaganini maʼlum qilgandi. Shuningdek, mahalliy OAVlarda Anchelotti o‘zining “Milan”dagi shogirdi Kakaga terma jamoada murabbiylar shtabida joy taklif etmoqchi ekani haqida maʼlumotlar paydo bo‘lgandi.
Mashhur pleymeykerning qaytishi “selesao” uchun nafaqat motivatsiya, balki tajribaviy qo‘llab-quvvatlash bo‘lishi mumkin. Ayniqsa, yangi bosqichda murabbiylar shtabida shunday nufuzli nomlarning bo‘lishi terma jamoa uchun juda muhim.
Zamin.uz tahririyati Kaka va Braziliya terma jamoasidagi yangiliklarni diqqat bilan kuzatishda davom etadi. Siz Kakaning murabbiy sifatidagi imkoniyatlarini qanday baholaysiz? U termaga qaysi jihatda yordam bera oladi, deb o‘ylaysiz?

Кака: Я готов помочь термам Бразилии!
Легендарный полузащитник, оставивший неизгладимый след в мировом футболе, бывшая звезда “Реала”, “Милана” и сборной Бразилии Кака снова заявил о готовности сотрудничать с национальной командой. По его словам, если “селесао” нуждается в его помощи, он всегда готов служить своей стране.
“Если сборная хочет воспользоваться моим опытом и знаниями, я готов. Я завершил карьеру игрока в 2017 году, но с тех пор не сидел без дела — я учился в Гарвардском университете по специальности спортивный бизнес, закончил программу спортивного менеджмента УЕФА и также прошел курсы тренерства в конфедерации футбола Бразилии. У меня есть 15-летний опыт в сборной и знания, накопленные за участие в трех чемпионатах мира. Я чувствую себя готовым,” — сказал Кака изданию O Globo.
Стоит отметить, что 12 мая сборная Бразилии официально назначила итальянского специалиста Карло Анчелотти главным тренером. Также в местных СМИ появилась информация о том, что Анчелотти хочет предложить своему ученику Кака место в тренерском штабе сборной.
Возвращение знаменитого плеймейкера может стать для “селесао” не только мотивацией, но и опытной поддержкой. Особенно важно, чтобы в тренерском штабе на новом этапе были такие авторитетные имена для сборной.
Редакция Zamin.uz продолжит внимательно следить за новостями о Кака и сборной Бразилии. Как вы оцениваете возможности Кака в качестве тренера? В чем, по вашему мнению, он может помочь команде?