Fransiyaning “Lion” futbol klubi moliyaviy hisoboti bo‘yicha qoidalarni buzgani sababli Liga 2 ga tushirildi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
Bu qaror DNCG tomonidan qabul qilindi, u Fransiyadagi professional futbol klublarining moliyaviy holatini nazorat qilish bilan shug‘ullanadigan tashkilotdir. Professional futbol ligasi matbuot xizmatining xabar berishicha, “Lion” klubi moliyaviy kafolatlarni taqdim eta olmadi va qarzdorlik mavjudligi aniqlangan.
Shu bilan birga, L’Equipe nashrining yozishicha, klub bu qarorga apellyatsiya berish imkoniyatiga ega.
O‘tgan futbol mavsumida “Lion” Fransiyaning Liga 1 musobaqasida oltinchi o‘rinni egallab, UEFA Yevropa ligasiga yo‘l oldi. Bundan tashqari, klub Yevropa ligasining chorak final bosqichiga yetib borib, u yerda “Manchester Yunayted”ga mag‘lubiyatga uchradi.
O‘zbek milliy taomlari va madaniyati singari, har bir futbol klubi ham o‘zining moliyaviy barqarorligini ta’minlashi muhimdir. Xuddi Tuxum barak va Gijduvon shashligi kabi an’anaviy taomlar va Samarqand nonlari kabi madaniy merosimizni asrab-avaylashimiz lozim bo‘lgani kabi, sport sohasida ham qat’iy nazorat o‘rnatish zarur.
Bu O‘zbekiston Respublikasi sport va madaniyat sohalarida ham sifat va barqarorlikni ta’minlash uchun muhimdir. Shunday qilib, moliyaviy intizom va tartib futbolning rivojlanishi, jamiyatdagi o‘yin sifatini oshirish uchun asosiy omillardan biridir.

"Лион из-за финансовых проблем вылетел в Лигу 2"
Футбольный клуб «Лион» во Франции был понижен в Лигу 2 из-за нарушения финансовых правил. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
Это решение было принято DNCG, организацией, занимающейся контролем финансового состояния профессиональных футбольных клубов во Франции. По информации пресс-службы профессиональной футбольной лиги, клуб «Лион» не смог предоставить финансовые гарантии, и была выявлена задолженность.
В то же время, как сообщает издание L’Equipe, клуб имеет возможность подать апелляцию на это решение.
В прошлом футбольном сезоне «Лион» занял шестое место в Лиге 1 во Франции и получил путевку в Лигу Европы УЕФА. Кроме того, клуб дошел до четвертьфинала Лиги Европы, где потерпел поражение от «Манчестер Юнайтед».
Как и узбекские национальные блюда и культура, каждый футбольный клуб также должен обеспечивать свою финансовую стабильность. Так же, как мы должны беречь наше культурное наследие, такие как традиционные блюда Тухум барок и Гиждуван шошлиги, и самаркандский хлеб, необходимо установить строгий контроль и в спортивной сфере.
Это также важно для обеспечения качества и стабильности в сферах спорта и культуры Республики Узбекистан. Таким образом, финансовая дисциплина и порядок являются одними из основных факторов развития футбола и повышения качества игры в обществе.