Granat: Kubokda raqiblar taqsimoti adolatli o‘tmoqda
Veteran «Dinamo» jamoasidan Vladimir Granat Rossiya Kubogi musobaqasining tasodifiy raqiblar bilan taqsimlanishi haqida «Evro-Futbol.ru» saytiga bergan eksklyuziv intervyusida fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, musobaqaning guruh bosqichi uchun tasodifiy raqiblar yomon emas. «Krasnodar» bilan o‘yin qiziqarli bo‘lishi mumkin, ammo bu juda katta ahamiyatga ega bo‘lgan bahs emas, chunki musobaqa hali guruh bosqichida.
Vladimir Granat guruhdagi o‘rinlar haqida gapirar ekan, «Dinamo» va «Krasnodar» jamoalari o‘rtasida birinchi o‘rin uchun teng imkoniyatlar borligini ta’kidladi. Shuningdek, bu o‘yinlarda jamoalar tarkibini almashtirish imkoniyati mavjudligini aytdi. «Dinamo» klubi tomonidan tasodifiy raqiblar taqsimoti jonli efirda ko‘rsatilmagani va jamoa vakillari ishtirok etmagani tanqid qilingandi.
Vladimir Granat bu borada jamoa bilan rozi ekanini bildirdi, biroq agar qoidalar bunday qat’iy bo‘lmasa, vakillarning majburiy ishtiroki shart emasligini ta’kidladi. Shuningdek, yakuniy taqsimot jonli efirda o'tkazilganda tomoshabinlar va klublar uchun yaxshiroq bo‘lishi mumkinligini aytdi. Intervyuda tasodifiy raqiblar taqsimoti adolatli o‘tkazilishi borasida shubha yo‘qligi, har qanday sharoitda guruhdan uchta jamoa chiqishini va har qanday zaif jamoa uchun kuchli raqib doim topilishini ta’kidladi. «Dinamo» yig‘inining boshida ishtirok etmagan Xorxe Karraskal harakati haqida so‘z yuritilib, Vladimir Granat uning jamoada qolmasligi ehtimoli yuqori ekanini aytdi.
Futbolchining amaldagi shartnomasi bo‘lsa-da, klub bilan aloqada bo‘lishi kerakligini qo‘shimcha qildi. Legionerlarning ba’zan bunday muomalaga yo‘l qo‘yishining sabablari haqida gapirar ekan, Vladimir Granat Rossiya milliy jamoasidagi talablar legionerlarga nisbatan kamroq bo‘lishini aytdi. Shuningdek, ko‘pchilik xorijlik futbolchilar mahalliy futbolchilar bilan mahorat jihatdan teng ekanligini qo‘shimcha qildi. O‘z navbatida, Karraskalning «Flamenqo» klubi bilan shartnoma tuzganligi ma’lum bo‘lib, uning jamoadan ketishi kerakligi aytildi.
Bu nafaqat pul masalasi, balki futbolchining munosabati sababidir. Kelajakda bunday futbolchiga ishonch bildirish mumkin emasligi ta’kidlandi. Intervyu oxirida yosh futbolchilarga ham, muxlislarga ham ushbu masalalarni chuqur anglab, futbol madaniyatini oshirish zarurligi eslatildi.

Гранат: В кубке распределение соперников проходит справедливо
Ветеран команды «Динамо» Владимир Гранат высказал свои мысли о случайном распределении соперников в Кубке России в эксклюзивном интервью сайту «Евро-Футбол.ru». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, случайные соперники для группового этапа не так уж плохи. Игра с «Краснодаром» может быть интересной, но это не столь важное противостояние, так как соревнование все еще на групповом этапе.
Владимир Гранат, говоря о местах в группе, отметил, что между командами «Динамо» и «Краснодар» есть равные шансы на первое место. Он также сказал, что в этих играх есть возможность менять состав команд. Распределение случайных соперников клубом «Динамо» было раскритиковано за то, что оно не транслировалось в прямом эфире и представители команды не принимали участия.
Владимир Гранат заявил, что он согласен с командой по этому поводу, но подчеркнул, что если правила не столь строгие, обязательное участие представителей не обязательно. Он также отметил, что финальное распределение, проведенное в прямом эфире, может быть лучше для зрителей и клубов. В интервью он подчеркнул, что нет сомнений в справедливом проведении случайного распределения соперников, что в любых условиях три команды выйдут из группы и для любой слабой команды всегда найдется сильный соперник. Обсуждая действия Хорхе Карраскаля, который не принимал участие в сборе «Динамо», Владимир Гранат сказал, что вероятность его ухода из команды высока.
Хотя у футболиста есть действующий контракт, он добавил, что он должен быть в контакте с клубом. Говоря о причинах, по которым легионеры иногда допускают такое поведение, Владимир Гранат отметил, что требования к легионерам в сборной России будут менее строгими. Он также добавил, что многие иностранные футболисты по уровню мастерства равны местным игрокам. В свою очередь, стало известно, что Карраскаль подписал контракт с клубом «Фламенго», и было сказано, что он должен покинуть команду.
Это связано не только с финансовыми вопросами, но и с отношением футболиста. Подчеркнули, что в будущем нельзя будет доверять такому футболисту. В конце интервью было напомнено как молодым футболистам, так и болельщикам о необходимости глубоко осознавать эти вопросы и повышать культуру футбола.