Rossiya va Chili terma jamoalari do‘stlik uchrashuvi o‘tkazadi
Rossiya terma jamoasining sobiq futbolchisi Yevgeniy Aldonin "Evro-Futbol.Ru" tarmoq nashriga bergan eksklyuziv intervyusida Rossiya va Chili terma jamoalari o‘rtasida do‘stlik uchrashuvi o‘tkazilishi mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, noyabr oyida Moskva shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan o‘yin juda muhim va qiziqarli bo‘ladi. Aldonin Chili terma jamoasini yaxshi raqib deb baholadi.
U aytishicha, Chili jamoasi avval Janubiy Amerika qit’asidagi eng kuchli terma jamoalardan biri hisoblangan, ammo hozirgi paytda avlodlar almashuvi sabab natijalari unchalik yuqori emas. Shunga qaramay, bu jamoadagi alohida yulduz futbolchilar har doim ko‘p bo‘lgan va ular jamoani kuchli raqibga aylantiradi.
Sobiq futbolchi jamoadagi futbolchilarni zamonaviy holatida yaxshi bilmasligini tan oldi. Masalan, Chili terma jamoasining yetakchilaridan biri Arturo Vidal ekanligi qayd etildi.
Ammo Aldonin Vidalni avval Yevropada o‘ynagan paytlarida kuzatib borgan, hozir esa uning faoliyatidan biroz uzoqlashib qolganini aytdi. Vidalni hali ham yuqori darajadagi futbolchi deb hisoblash mumkin, faqat uning yoshi muhim omil hisoblanadi.
Aldonin o‘yinni Moskva yoki boshqa mintaqalarda o‘tkazish borasidagi takliflarga ham munosabat bildirdi. Unga ko‘ra, bu masala raqib jamoaning tayyorligi va yo‘l masofasiga bog‘liq.
Moskva stadioni hamisha muxlislarni jalb qilgani uchun o‘sha yerda o‘yin o‘tkazish maqsadga muvofiq. Rossiya Futbol Ittifoqi tomonidan uchrashuv oldidan va undan keyin tashkil etiladigan dasturlar futbolchilarga va muxlislarga qulaylik yaratadi va bayramona kayfiyat bag‘ishlaydi.
Rossiya terma jamoasi yaqinda Nigeriya bilan o‘yin o‘tkazgan bo‘lib, Aldoning fikricha, Chili jamoasi shu darajada kuchga ega. U shuningdek, Chili terma jamoasida hozirga kelib Yevropaning yirik chempionatlarida o‘ynayotgan futbolchilar kamligidan avlod almashuvi darajasini anglash mumkinligini aytdi.
Ilgarigi yulduzlar, masalan, Arturo Vidal va Aleksis Sanches kabi futbolchilar asta-sekin yosh va kam tajribali o‘yinchilarga o‘rin bermoqda. Shunga qaramay, Chili terma jamoasi darajasi hali ham yuqori va ularni past baholash noto‘g‘ri bo‘ladi.
Aldonin so‘zlarini yakunlab, Chili bilan maydonga chiqish nafaqat Rossiya jamoasi uchun foydali tajriba bo‘lishini ta’kidladi.

Сборные России и Чили проведут товарищеский матч
Бывший футболист сборной России Евгений Алдонин в эксклюзивном интервью сетевому изданию "Евро-Футбол.Ру" высказал мнение о том, что может состояться товарищеский матч между сборными России и Чили. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, игра, запланированная на ноябрь в Москве, будет очень важной и интересной. Алдонин оценил сборную Чили как хорошего соперника.
Он отметил, что сборная Чили ранее считалась одной из сильнейших команд Южной Америки, однако в настоящее время из-за смены поколений результаты не так высоки. Тем не менее, в этой команде всегда было много отдельных звездных футболистов, которые делают команду сильным соперником.
Бывший футболист признал, что не очень хорошо знает современных игроков команды. Например, одним из лидеров сборной Чили является Артуро Видаль.
Однако Алдонин сказал, что следил за Видалем, когда тот играл в Европе, а сейчас немного отдалился от его карьеры. Видаля все еще можно считать футболистом высокого уровня, только его возраст является важным фактором.
Алдонин также высказал мнение о предложениях провести игру в Москве или других регионах. По его словам, этот вопрос зависит от готовности соперника и расстояния.
Стадион в Москве всегда привлекает зрителей, поэтому целесообразно провести игру там. Программы, организуемые Российским футбольным союзом до и после встречи, создадут удобства для игроков и зрителей и подарят праздничное настроение.
Сборная России недавно провела матч с Нигерией, и, по мнению Алдонина, сборная Чили обладает такой же силой. Он также отметил, что по уровню смены поколений можно понять, что в сборной Чили сейчас мало футболистов, играющих в крупных чемпионатах Европы.
Бывшие звезды, такие как Артуро Видаль и Алексис Санчес, постепенно уступают место молодым и менее опытным игрокам. Тем не менее, уровень сборной Чили все еще высок, и недооценивать их было бы неправильно.
Подводя итоги слов Алдонина, он подчеркнул, что выход на поле с Чили будет полезным опытом не только для сборной России.