Gruziya terma jamoasining sobiq hujumchisi Zaza Janashiya Rossiya futbolining kelajagi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U "Evro-Futbol.ru" nashriga bergan intervyusida Rossiyaning yaqin yillarda yana Yevrokuboklarda ishtirok etishini ta’kidladi. Janashiyaga ko‘ra, Rossiya professional futbol ligasidan chiqishga hozircha hech qanday sabab yo‘q, chunki yaqin kelajakda klublar yana Yevropa maydonlarida o‘ynaydi.
U shuningdek, Rossiyada moliyaviy holat va shart-sharoitlar yaxshi ekanligini qayd etdi. Rossiya terma jamoasi va klublari 2022 yil bahoridan boshlab FIFA hamda UEFA tomonidan xalqaro musobaqalardan chetlashtirilgan.
Ammo 2025 yilda ushbu tashkilotlar rahbarlari Janni Infantino va Aleksander Cheferin Rossiyaning xalqaro maydonda tez orada ishtirok etishini kutishayotganini ma’lum qilishdi. Bu esa Rossiya futbolining oldinda muvaffaqiyatli davri boshlanishidan dalolat beradi.
Shu bilan birga, Rossiya futbolining tiklanishi mamlakatdagi futbol klublari va terma jamoa o‘yinchilari uchun yangi imkoniyatlar ochishi kutilmoqda. Bu holat futbol muxlislari va mutaxassislar tomonidan ijobiy baholanmoqda.
Futbol sohasida yuz berayotgan o‘zgarishlar Rossiyaning sport maydonida o‘z o‘rnini tiklashi uchun muhimdir. Yaqin yillarda rossiyalik futbolchilar va jamoalar xalqaro musobaqalarda faol ishtirok etishi oldindan ko‘rilmoqda.

Российские футбольные клубы в ближайшее время примут участие в Еврокубках
Бывший нападающий сборной Грузии Заза Джанашия высказал мнение о будущем российского футбола. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В интервью изданию "Евро-Футбол.ru" он отметил, что Россия в ближайшие годы снова будет участвовать в еврокубках. По словам Джанашии, в настоящее время нет никаких причин выходить из профессиональной футбольной лиги России, так как в ближайшем будущем клубы снова будут играть на европейских полях.
Он также отметил, что финансовое положение и условия в России хорошие. Сборная России и клубы с весны 2022 года были отстранены от международных соревнований ФИФА и УЕФА.
Однако в 2025 году руководители этих организаций Джанни Инфантино и Александр Чеферин сообщили, что ожидают скорого участия России на международной арене. Это свидетельствует о начале успешного периода для российского футбола.
При этом восстановление российского футбола ожидается, что откроет новые возможности для футбольных клубов и игроков сборной страны. Эта ситуация положительно оценивается футбольными болельщиками и специалистами.
Изменения, происходящие в футболе, важны для восстановления России на спортивной арене. В ближайшие годы российские футболисты и команды ожидаются активное участие в международных соревнованиях.