Guberniev Ximki jamoasi tugatilishini tragediya deb atamadi
Mahalliy sharhlovchi Dmitriy Guberniev Moskva viloyatini ifoda etuvchi ikki jamoaning – «Ximki» va xokkey klubi «Vityaz»ning tugatilishi haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, Rossiya sportida hech qanday salbiy tendensiya yo‘q. Jamoalar yopildi, bu tabiiy holat.
Buning o‘rniga boshqa klublar ochiladi. Viloyat byudjeti cheksiz emas, shuning uchun homiylar bo‘lsa, jamoalar ham bo‘ladi.
Guberniev bu holatni tragediya deb hisoblamaydi. Moskva viloyatining «Ximki» jamoasi o‘tgan mavsumda jiddiy moliyaviy qiyinchiliklarga duch keldi.
Jamoa Rossiya Premyer Ligasi musobaqasida o‘n ikkinchi o‘rinni egalladi va zarur litsenziyani ololmadi. Natijada, klub bankrotlik jarayonini boshladi.
Bu holat sport sohasidagi muammolarni ko‘rsatmaydi, balki yangi imkoniyatlar paydo bo‘lishini bildiradi. Sport jamoalari va homiylar o‘rtasida hamkorlik davom etsa, yangi klublar tashkil etilishi kutilmoqda.

Губерниев не назвал расформирование команды Химки трагедией
Местный комментатор Дмитрий Губерниев высказал свое мнение о ликвидации двух команд, представляющих Московскую область – «Химки» и хоккейного клуба «Витязь». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, в российском спорте нет никаких негативных тенденций. Команды закрываются, это естественное явление.
Вместо этого открываются другие клубы. Бюджет области не бесконечен, поэтому, если есть спонсоры, будут и команды.
Губерниев не считает эту ситуацию трагедией. Команда «Химки» из Московской области столкнулась с серьезными финансовыми трудностями в прошлом сезоне.
Команда заняла двенадцатое место в соревнованиях Российской Премьер-Лиги и не смогла получить необходимую лицензию. В результате клуб начал процесс банкротства.
Эта ситуация не показывает проблемы в спортивной сфере, а наоборот, свидетельствует о появлении новых возможностей. Если сотрудничество между спортивными командами и спонсорами продолжится, ожидается создание новых клубов.