Germaniya harbiy texnologiyalarga byudjetni oshirmoqda
Germaniya Yevropada harbiy texnologiyalar sohasida yetakchilik qilishni maqsad qilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat harbiy byudjetini 2029-yilgacha 162 milliard yevroga oshirishni rejalashtirmoqda. Bu mablag‘lar asosan sun’iy intellekt, avtonom robotlar, jangovar dronlar va ilg‘or kuzatuv texnologiyalarini rivojlantirishga yo‘naltiriladi.
Eng ko‘zga ko‘ringan startaplardan biri Helsing bo‘lib, u jangovar dronlar va sun’iy intellekt yechimlarini yaratadi. Yaqinda uning qiymati 12 milliard dollarga baholandi.
Gundbert Sherfning ta’kidlashicha, Yevropa ilk bor AQShdan ko‘proq harbiy texnologiyalarga sarmoya kiritmoqda. Bundan tashqari, Germaniyada Swarm Biotactics nomli startap tomonidan ishlab chiqilgan “josus qaldirg‘ochlar” texnologiyasi alohida e’tibor qozonmoqda.
Bu jonli hasharotlar sun’iy stimulyatsiya orqali boshqarilib, real vaqt rejimida razvedka ma’lumotlarini yig‘ishga imkon beradi. Germaniya hukumati startaplar uchun yangi mudofaa tenderlariga kirishni soddalashtiruvchi qonun loyihasini tayyorlamoqda.
Bu qonun kichik kompaniyalarga oldindan to‘lov asosida harbiy buyurtmalarda ishtirok etish imkonini beradi. Shuningdek, faqat Yevropa Ittifoqi hududidagi ishlab chiqaruvchilar ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.
Mamlakatdagi ARX Robotics, Quantum Systems va Donaustahl kabi startaplar sun’iy intellektli robotlar, dronlar va yangi turdagi qurollarni yaratishga jalb qilingan. AQShning NATOdagi roli noaniqlashayotgan bir vaqtda Germaniya o‘z harbiy salohiyatini oshirishga va Yevropa mudofaa sanoatini mahalliylashtirishga intilmoqda.
So‘nggi ikki yilda Germaniya iqtisodiyoti sekinlashgan bo‘lsa-da, harbiy texnologiyalar sohasidagi sarmoyalar iqtisodiyotni jonlantiruvchi omil bo‘lishi mumkin. 2024-yilda Yevropada mudofaa startaplariga yo‘naltirilgan venchur kapital sarmoyalari 1 milliard dollarga yetdi, Germaniya esa bu sohada eng faol investor hisoblanadi.

Германия увеличивает бюджет на военные технологии
Германия ставит целью занять лидирующие позиции в области военных технологий в Европе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Страна планирует увеличить военный бюджет до 162 миллиардов евро к 2029 году. Эти средства будут в основном направлены на развитие искусственного интеллекта, автономных роботов, боевых дронов и передовых технологий наблюдения.
Одним из самых заметных стартапов является Helsing, который создает боевые дроны и решения на основе искусственного интеллекта. Недавно его стоимость была оценена в 12 миллиардов долларов.
По словам Гундберта Шерфа, Европа впервые инвестирует в военные технологии больше, чем США. Кроме того, в Германии особое внимание привлекает технология "шпионских ласточек", разработанная стартапом Swarm Biotactics.
Эти живые насекомые управляются с помощью искусственной стимуляции и позволяют собирать разведывательные данные в реальном времени. Правительство Германии готовит законопроект, который упростит доступ стартапов к новым оборонным тендерам.
Этот закон позволит небольшим компаниям участвовать в военных заказах на условиях предоплаты. Также предусмотрено, что участвовать смогут только производители, находящиеся на территории Европейского Союза.
Стартапы, такие как ARX Robotics, Quantum Systems и Donaustahl, вовлечены в создание роботов с искусственным интеллектом, дронов и новых видов оружия. В то время как роль США в НАТО становится неопределенной, Германия стремится увеличить свои военные возможности и локализовать европейскую оборонную промышленность.
Хотя экономика Германии замедлилась за последние два года, инвестиции в область военных технологий могут стать фактором, способствующим оживлению экономики. В 2024 году венчурные капитальные инвестиции в оборонные стартапы в Европе достигли 1 миллиарда долларов, и Германия является самым активным инвестором в этой области.