O‘zbekistonlik fuqaro Seulda 5 million dollarlik kvartira sotib oldi
Ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur xaridni 41 yoshli O‘zbekiston fuqarosi A amalga oshirgan. Ushbu bitim 2023 yil noyabr oyida rasmiylashtirilgan. Qiziqarlisi shundaki, xaridorning manzili Toshkentdagi “Koreya-O‘zbekiston an’anaviy tibbiyot klinikasi” sifatida ko‘rsatilgan.
Hammasi naqd pulda to‘langan
Yana bir e’tiborli jihati — 7,4 milliard von to‘liq naqd pulda to‘langan. Bu mulk dalolatnomasida ipoteka yoki kredit qarzlari qayd etilmaganini anglatadi. Bunday yirik summa naqd tarzda to‘langani Janubiy Koreya bozori uchun kamdan-kam uchraydigan holat hisoblanadi.
Banpo Xi – boylar yashaydigan elita majmua
Banpo Xi — Seuldagi eng nufuzli turar-joy majmualaridan biri bo‘lib, u 3410 ta xonadondan iborat. Bu yerda Janubiy Koreyaning boy va mashhur insonlari yashaydi. Ayniqsa, ushbu joy biznesmenlar va san’at olami vakillari o‘rtasida mashhur.
O‘zbekistonliklar uchun yangi trend?
Odatda, bunday yirik moliyaviy bitimlarda asosan Koreya va Xitoy fuqarolari ishtirok etadi. Ammo so‘nggi yillarda O‘zbekistonlik sarmoyadorlar va tadbirkorlar xalqaro ko‘chmas mulk bozoriga faol kirib bormoqda. Seuldagi mazkur bitim esa bu jarayonning yorqin misoli bo‘lishi mumkin.
O‘zbekistonlik fuqaroning Seulda rekord darajadagi narxda kvartira sotib olgani Koreya ko‘chmas mulk bozorida katta qiziqish uyg‘otdi. Bu nafaqat investitsiya imkoniyatlarini, balki O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi aloqalar tobora mustahkamlanayotganini ham ko‘rsatmoqda. Kelajakda bunday sarmoyaviy harakatlar yanada ko‘payishi mumkin.

облачно с прояснениями ветер 1.4 м/с, СВ
В столице Южной Кореи, городе Сеуле, была продана роскошная квартира площадью 244㎡ в знаменитом жилом комплексе Banpo Xi за 7,4 миллиарда вон (примерно 5 миллионов 94 тысячи долларов). Об этом сообщает местное издание Choson.biz.
Рекордная продажа и узбекский покупатель
Согласно информации, эту покупку совершил 41-летний гражданин Узбекистана А. Сделка была оформлена в ноябре 2023 года. Интересно, что адрес покупателя указан как "Клиника традиционной медицины Кореи-Узбекистана" в Ташкенте.
Все оплачено наличными
Еще один примечательный момент — 7,4 миллиарда вон было полностью оплачено наличными. Это означает, что в свидетельстве о праве собственности не указаны ипотечные или кредитные задолженности. Оплата такой крупной суммы наличными является редким случаем для рынка Южной Кореи.
Banpo Xi – элитный комплекс для богатых
Banpo Xi — один из самых престижных жилых комплексов в Сеуле, состоящий из 3410 домов. Здесь живут богатые и знаменитые люди Южной Кореи. Особенно это место популярно среди бизнесменов и представителей мира искусства.
Новая тенденция для узбеков?
Обычно в таких крупных финансовых сделках участвуют в основном граждане Кореи и Китая. Однако в последние годы узбекские инвесторы и предприниматели активно входят на международный рынок недвижимости. Эта сделка в Сеуле может стать ярким примером этого процесса.
Покупка квартиры гражданином Узбекистана по рекордной цене в Сеуле вызвала большой интерес на корейском рынке недвижимости. Это показывает не только инвестиционные возможности, но и то, что связи между Узбекистаном и Южной Кореей становятся все более крепкими. В будущем такие инвестиционные действия могут увеличиться.