Putin Kursk oblastiga tashrif buyurdi: Ukraina bilan urushning yangi bosqichi
12 mart kuni Putin Kursk qo‘shinlari guruhi qo‘mondonlik punktlaridan birida yig‘ilish o‘tkazgan. Kreml yig‘ilish aniq qayerda o‘tkazilgani haqida ma’lumot bermagan.
Oq rangdagi kamuflyaj kiygan Putin Rossiya Bosh shtabi boshlig‘i Valeriy Gerasimovning hisobotini tingladi. «Rossiya-24» telekanali yig‘ilishdan videolarni efirga uzatdi.
Gerasimov Rossiya harbiylari Kursk oblastida 1000 kvadrat kilometrdan ortiq hududni egallaganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, oxirgi besh kunda 24 ta aholi punkti ozod etilgan, shuningdek, Rossiya qo‘shinlari Sumi oblastiga ham kirib borgan.
Gerasimov Kursk oblastidagi Ukraina Qurolli kuchlarining «izolyatsiya qilingani» va ularni rejali yo‘q qilish ishlari davom etayotganini ta’kidladi. Rossiya Bosh shtabi ma’lumotlariga ko‘ra, Ukraina armiyasi mintaqada 67 mingdan ortiq harbiy xizmatchisini yo‘qotgan.
Putinning bayonoti va xavfsizlik masalalari
Putin harbiylarga «dushmanni qisqa muddatda yakson qilish va Kursk oblastini to‘liq ozod etish» vazifasini qo‘ydi. Uning ta’kidlashicha, kelajakda Rossiya davlat chegarasida xavfsizlik zonasini yaratish haqida o‘ylash kerak bo‘ladi.
Shuningdek, Putin Kursk oblastida asirga olingan barcha ukrainalik harbiylarga «terrorchi» sifatida munosabatda bo‘lish kerakligini bildirib, qo‘shimcha qildi:
«Biz birinchi navbatda, Rossiya qonunlaridan kelib chiqib, bu insonlarga terrorchi sifatida munosabatda bo‘lishimiz kerak. Biz barcha odamlarga insoniy munosabatdamiz va kelajakda ham shunday bo‘lishi lozim. Shu bilan birga, eslatib o‘tamanki, chet ellik yollanma askarlar 1949 yilgi Jeneva konvensiyasiga kirmaydi».
Ukraina hujumi va hududlarning qayta qaytarilishi
2024 yil avgust oyida Ukraina Qurolli kuchlari Kursk oblastining qator aholi punktlarini egallab olgan edi. AQSH Ukrainaga razvedka ma’lumotlarini berishni to‘xtatgach, mart oyida Rossiya qo‘shinlari ushbu hududlarning bir qismini qaytarib oldi.
12 mart kuni Rossiyadagi urushni yoqlovchi telegram-kanallarda Sudja markazida Rossiya bayrog‘ini o‘rnatayotgan harbiylar aks etgan videolar tarqaldi. Conflict Intelligence Team surishtiruv loyihasi asoschisi Ruslan Leviyev Sudja shahri deyarli to‘liq Rossiya nazoratiga o‘tganini va Ukraina armiyasi hududni jangsiz tark etayotganini bildirdi.
Vladimir Putinning Kursk oblastiga tashrifi Rossiya-Ukraina mojarosida yangi bosqichni anglatishi mumkin. Rossiya harbiylari hududlarni qayta nazoratga olishni davom ettirayotgan bo‘lsa, Ukraina armiyasi strategiyasini qayta ko‘rib chiqishi kutilmoqda. Mazkur jarayonlar mintaqadagi harbiy-siyosiy vaziyatni yanada murakkablashtirishi mumkin.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda Eronda yana bir ommaviy yig‘ilish manzarasi ko‘rsatilgan: ko‘chada katta odamlar guruhi to‘plangan, ular Eron bayroqlarini ko‘tarib, qo‘llarida oliy rahbar

Путин посетил Курскую область: новый этап войны с Украиной
Президент России Владимир Путин впервые посетил Курскую область с момента начала операции украинских вооруженных сил в регионе, сообщает ТАСС.
Совещание командования и военные отчеты
12 марта Путин провел совещание в одном из командных пунктов Курской группы войск. Кремль не сообщил, где именно прошло совещание.
В белом камуфляже Путин выслушал отчет начальника Генерального штаба России Валерия Герасимова. Телеканал «Россия-24» транслировал видео с совещания.
Герасимов сообщил, что российские военные заняли более 1000 квадратных километров территории в Курской области. По его словам, за последние пять дней было освобождено 24 населенных пункта, а также российские войска вошли в Сумскую область.
Герасимов отметил, что украинские вооруженные силы в Курской области «изолированы» и продолжаются работы по их плановому уничтожению. По данным Генштаба России, украинская армия потеряла более 67 тысяч военнослужащих в регионе.
Заявление Путина и вопросы безопасности
Путин поставил перед военными задачу «в кратчайшие сроки уничтожить врага и полностью освободить Курскую область». Он подчеркнул, что в будущем необходимо будет подумать о создании зоны безопасности на государственной границе России.
Также Путин заявил, что ко всем украинским военнослужащим, взятым в плен в Курской области, следует относиться как к «террористам», добавив:
«Мы прежде всего должны относиться к этим людям как к террористам, исходя из российских законов. Мы относимся ко всем людям с гуманностью, и так должно быть и в будущем. В то же время напоминаю, что иностранные наемники не подпадают под Женевскую конвенцию 1949 года».
Удар Украины и возвращение территорий
В августе 2024 года украинские вооруженные силы захватили ряд населенных пунктов в Курской области. После того как США прекратили предоставление разведывательных данных Украине, в марте российские войска вернули часть этих территорий.
12 марта в телеграм-каналах, поддерживающих войну в России, появились видео с военными, устанавливающими российский флаг в центре Суджи. Основатель проекта Conflict Intelligence Team Руслан Левиев сообщил, что город Суджа практически полностью перешел под контроль России, и украинская армия покидает территорию без боя.
Визит Владимира Путина в Курскую область может означать новый этап в российско-украинском конфликте. Если российские военные продолжают возвращать контроль над территориями, ожидается пересмотр стратегии украинской армии. Эти процессы могут еще больше усложнить военно-политическую ситуацию в регионе.