Rossiyada yuqori martabali general portlash natijasida halok bo‘ldi (video)
Rossiyaning Moskva viloyatida 25 aprel kuni sodir bo‘lgan avtomobil portlashi oqibatida yuqori martabali harbiy, general Yaroslav Moskalik halok bo‘ldi. Bu haqda mahalliy aholiga asoslanib, Mash va boshqa OAVlar xabar berdi.
Hodisa Balashixa shahrida sodir bo‘lgan bo‘lib, hozirda Rossiya huquq-tartibot organlari portlash sabablarini sinchkovlik bilan o‘rganmoqda. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, generalning avtomobiliga portlovchi qurilma o‘rnatilgan va u transport vositasidagi gaz ballonlari yaqiniga joylashtirilgan. Moskalik mashina yonidan o‘tayotgan paytda portlash masofadan turib amalga oshirilgani ma’lum qilindi.
Rossiya ommaviy axborot vositalari tarqatgan ma’lumotga ko‘ra, halok bo‘lgan general Yaroslav Moskalik Rossiya qurolli kuchlari Bosh shtabi bosh operativ boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritgan. Rossiya Tergov qo‘mitasi voqea yuzasidan jinoiy ish ochgan, biroq qaysi modda bo‘yicha tergov olib borilayotgani hozircha ma’lum qilinmagan.
Yaroslav Moskalik 2015 yilda Ukraina bilan bo‘lgan “normand formati” muzokaralarida qatnashgan va Rossiyaning Suriyadagi harbiy operatsiyalari bo‘yicha ham spiker sifatida faoliyat ko‘rsatgan. 2021 yilda Rossiya prezidenti Vladimir Putin tomonidan unga general-leytenant harbiy unvoni berilgan edi.

В России высокопоставленный генерал погиб в результате взрыва (видео)
25 апреля в Московской области России в результате автомобильного взрыва погиб высокопоставленный военный, генерал Ярослав Москалик. Об этом сообщили местные жители, а также Mash и другие СМИ.
Инцидент произошел в городе Балашиха, в настоящее время правоохранительные органы России тщательно изучают причины взрыва. По предварительным данным, в автомобиле генерала было установлено взрывное устройство, которое было размещено рядом с газовыми баллонами транспортного средства. Сообщается, что взрыв произошел дистанционно, когда Москалик проходил мимо машины.
По данным, распространенным российскими средствами массовой информации, погибший генерал Ярослав Москалик занимал должность заместителя начальника Главного оперативного управления Генерального штаба Вооруженных сил России. Следственный комитет России возбудил уголовное дело по факту происшествия, однако пока не сообщается, по какой статье ведется расследование.
Ярослав Москалик участвовал в переговорах по "нормандскому формату" с Украиной в 2015 году и также выступал в качестве спикера по военным операциям России в Сирии. В 2021 году ему было присвоено звание генерал-лейтенанта указом президента России Владимира Путина.