O‘zbekistonda ishonchnomalar endi onlayn rasmiylashtiriladi
O‘zbekistonda hujjatlarni masofadan turib rasmiylashtirish uchun zamonaviy imkoniyatlar yaratilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hukumat Vakolat.uz platformasining faoliyat tartibini tasdiqladi. Ushbu platforma orqali jismoniy va yuridik shaxslar elektron ishonchnomalarni onlayn tarzda rasmiylashtirish, o‘zgartirish yoki bekor qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Barcha ma’lumotlar yagona ochiq reyestrda saqlanadi. Vazirlar Mahkamasi qaroriga binoan, platforma raqamli muhitda vakolatlarni boshqarishning rasmiy vositasi sifatida ishlaydi.
Foydalanuvchilar OneID yagona tizimi orqali avtorizatsiyadan o‘tib, elektron ariza to‘ldirishi kifoya. Shundan so‘ng, hujjat foydalanuvchi tomonidan ko‘rsatilgan muddatga kuchga kiradi, lekin bu muddat uch yildan oshmasligi kerak.
Yangi reglament hujjatlarni boshqarish jarayonini soddalashtirishga qaratilgan. Ishonch bildiruvchilar shaxsiy ma’lumotlari, masalan, familiya yoki ID-karta raqami o‘zgarganda, yuridik shaxslar nomi almashtirilganda yoki hujjat amal qilish muddatini uzaytirish zarur bo‘lganda, mavjud ishonchnomalarga osonlik bilan o‘zgartirish kiritishlari mumkin.
Bu esa fuqarolarning eski hujjatlarni bekor qilish va qayta ro‘yxatdan o‘tish zaruratini bartaraf etadi. Tizim xavfsizligi davlat axborot bazalari bilan integratsiya orqali ta’minlanadi.
Vakolat.uz platformasi ishonchnomalarni avtomatik ravishda bekor qilish imkoniyatiga ega. Masalan, ishonch bildiruvchining vafoti, tashkilotning tugatilishi yoki belgilangan muddatning tugashi kabi holatlarda hujjatning amal qilish muddati to‘xtatiladi.
Har bir rasmiylashtirilgan hujjatga noyob raqam beriladi va uning haqiqiyligini ochiq reyestr orqali tekshirish mumkin. Shuningdek, an’anaviy usulda "Notarius" tizimi orqali rasmiylashtirilgan ishonchnomalar ham platforma bilan avtomatik sinxronlashtiriladi.
Bu mamlakatda barcha turdagi ishonchnomalar uchun yagona va ishonchli raqamli makon yaratishga xizmat qiladi. Shu orqali fuqarolarga zamonaviy va qulay xizmat ko‘rsatish imkoniyati kengayadi.

В Узбекистане доверенности теперь оформляются онлайн
В Узбекистане создаются современные возможности для дистанционного оформления документов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Правительство утвердило порядок работы платформы Vakolat.uz. Через эту платформу физические и юридические лица смогут оформлять, изменять или отменять электронные доверенности онлайн.
Вся информация хранится в едином открытом реестре. Согласно постановлению Кабинета Министров, платформа функционирует как официальный инструмент управления полномочиями в цифровой среде.
Пользователям достаточно пройти авторизацию через единую систему OneID и заполнить электронное заявление. После этого документ вступает в силу на срок, указанный пользователем, но этот срок не должен превышать три года.
Новый регламент направлен на упрощение процесса управления документами. Доверители могут легко вносить изменения в существующие доверенности, если изменились их личные данные, например фамилия или номер ID-карты, изменилось название юридического лица или необходимо продлить срок действия документа.
Это устраняет необходимость отменять старые документы и проходить повторную регистрацию. Безопасность системы обеспечивается за счет интеграции с государственными информационными базами.
Платформа Vakolat.uz имеет возможность автоматически отменять доверенности. Например, срок действия документа прекращается в случае смерти доверителя, ликвидации организации или истечения установленного срока.
Каждому оформленному документу присваивается уникальный номер, и его подлинность можно проверить через открытый реестр. Также доверенности, оформленные традиционным способом через систему "Нотариус", автоматически синхронизируются с платформой.
Это способствует созданию единого и надежного цифрового пространства для всех видов доверенностей в стране. Благодаря этому расширяются возможности предоставления гражданам современных и удобных услуг.