Pokiston mudofaa vaziri: «Hindistonga qarshi urush boshlashdan boshqa yo‘l qolmadi»
Jurnalist tomonidan urushning bo‘lishi qanchalik aniqligi haqida berilgan savolga, mudofaa vaziri qat’iyat bilan: “Albatta, urushdan boshqa chora qolmagan. Bunda shubhaga o‘rin yo‘q”, – deya javob berdi.
Eslatib o‘tamiz, 8 may kuni Pokiston va Hindiston zamonaviy aviatsiya tarixidagi eng keng ko‘lamli va eng uzoq davom etgan havo janglaridan birini o‘tkazdi. Bu jangda 25 ta jangovar samolyot ishtirok etdi va bu keskin havo kurashi bir soatdan ziyod vaqt davom etdi. Tomonlardan hech biri o‘z havo hududini buzib o‘tmagan, zarbalar esa 160 kilometrdan ortiq masofadan amalga oshirilgan.
Pokiston xavfsizlik xizmatining CNN bilan muloqot qilgan yuqori lavozimli manbasi 2019 yildan keyin har ikki tomon ham bir-birining havo hududlariga nisbatan ehtiyotkorona yondashishga o‘tganini ta’kidladi. 2019 yilda Pokiston tomonidan hindlarning MiG-21 rusumidagi qiruvchi samolyoti urib tushirilgan edi.
“Shundan beri hech qaysi tomon yana tahqirlanishni istamaydi”, – dedi manba.
Hozirgi jangda ham har ikki mamlakat o‘z havo hududida qolgan holda, uzoq masofadan “havo-havo” raketalari bilan bir-biriga zarba bergan. Bu holat ikki davlat o‘rtasidagi vaziyatning naqadar keskinligini va ehtiyotkorlik darajasining yuqori ekanligini ko‘rsatmoqda.

Министр обороны Пакистана: «Другого выхода, кроме как начать войну с Индией, не осталось»
Министр обороны Пакистана Хаважа Мухаммад Асиф сообщил, что отношения страны с Индией обострились настолько, что не осталось другого выхода, кроме как начать масштабные военные действия.
“Для нас теперь не осталось другого варианта, кроме как вести войну. Мы должны ответить им так же резко”, – сказал министр в интервью одному из пакистанских телеканалов.
На вопрос журналиста о том, насколько вероятна война, министр обороны решительно ответил: “Конечно, другого выхода нет. Здесь нет места для сомнений”.
Напоминаем, что 8 мая Пакистан и Индия провели одно из самых масштабных и продолжительных воздушных сражений в истории современной авиации. В этом бою участвовало 25 боевых самолетов, и это напряженное воздушное противостояние длилось более часа. Ни одна из сторон не нарушила своего воздушного пространства, удары были нанесены с расстояния более 160 километров.
Высокопоставленный источник пакистанской службы безопасности, общавшийся с CNN, отметил, что с 2019 года обе стороны начали осторожно относиться друг к другу в отношении воздушного пространства. В 2019 году пакистанцами был сбит индийский истребитель МиГ-21.
“С тех пор ни одна из сторон не хочет больше подвергаться унижению”, – сказал источник.
В текущем бою обе страны также наносили удары друг другу с дальнего расстояния с помощью ракет “воздух-воздух”, оставаясь при этом в своем воздушном пространстве. Эта ситуация показывает, насколько остро обстоит дело между двумя государствами и насколько высок уровень осторожности.