Gansuda bolalar oziq-ovqatidan qo‘rg‘oshin topildi
Maktab bolalariga taqdim etilgan taomlar orqali ularni xursand qilish maqsadida amalga oshirilgan ish natijasida 233 nafar bola yuqori darajada qo‘rg‘oshin zaharlanishi bilan kasallandi. Ushbu holat oziq-ovqat xavfsizligi sohasidagi nazoratning yetarli emasligi va mas’uliyatsizlikning oqibatidir.
Aniqlanishicha, bolalar tomonidan iste’mol qilingan qizil xurmo pirogi va kolbasali jo‘xori bulochkalarida qo‘rg‘oshin miqdori milliy me’yordan ming barobar ko‘p bo‘lgan. Qizil xurmo pirogida 1052 mg/kg, jo‘xori bulochkasida esa 1340 mg/kg qo‘rg‘oshin topilgan, holbuki me’yor 0,5 mg/kg ni tashkil qiladi.
Bu esa taomlarni inson salomatligi uchun juda xavfli qiladi. Taomlarni bezash uchun ishlatilgan rangli modda internet orqali sotib olingan va uning idishida “iste’mol uchun mo‘ljallanmagan” degan yozuv bo‘lgan.
Bolalarning ko‘pchiligi mart oyidan beri qorin og‘rig‘i, oyoqlarda og‘riq va ishtahaning yo‘qolishi kabi belgilardan shikoyat qilmoqda. Bu belgilar qo‘rg‘oshin moddasining organizmda to‘planayotganidan darak beradi.
Ota-onalar bolalarini shifoxonalarga olib borib, tibbiy ko‘rikdan o‘tkazmoqda. Masalan, bir ota-ona farzandini Sian shahridagi shifoxonaga olib borib, u yerda 10 kun davomida shifokor nazorati va maxsus davolanishni ta’minlagan.
Mahalliy politsiya tomonidan o‘tkazilgan surishtiruvda oshxonaning kuzatuv kamerasida oshpazlarning taomlarga ruxsatsiz bo‘yoq moddalarini qo‘shayotganlari tasvirga olingan. Hozirda maktab direktori va yetti xodim, jumladan asosiy sarmoyador “zararli va zaharli mahsulot ishlab chiqarish” jinoyati bo‘yicha tergov qilinmoqda.
Qo‘rg‘oshin zaharlanishi organizm uchun katta xavf tug‘diradi. U jigar, asab tizimi, so‘rilish va immunitetga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Bolalarda kamqonlik, o‘rganishdagi qiyinchiliklar, ruhiy rivojlanishning kechikishi va nevrologik shikastlanishlar paydo bo‘lishi mumkin. Ushbu fojianing sababi nafaqat alohida muassasadagi mas’uliyatsizlik, balki umumiy oziq-ovqat nazorati tizimidagi kamchiliklarning namoyon bo‘lishidir.
Tyanshuy shahri hokimi Lyu Litszyan hodisani tan olib, shahar ma’muriyati bunday holatlarning oldini olish uchun zarur choralar ko‘rilishini bildirdi. Markaziy hukumat va Sog‘liqni saqlash vazirligi voqeani jiddiy nazoratga olib, maxsus guruh tashkil etdi.
Tergov ishlari davom etmoqda, maktabgacha ta’lim muassasalarida sanitariya qoidalari va oziq-ovqat ta’minoti nazorati kuchaytirildi. Ushbu voqea oziq-ovqat xavfsizligi sohasida mas’uliyatni oshirish zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Гансу у детей нашли свинец в пище
Событие, произошедшее в частном детском саду "Пейсын" в провинции Ганьсу, привлекло большое внимание по всей стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате работы, проведенной с целью порадовать детей школьного возраста через предоставление им пищи, 233 ребенка заболели тяжелым отравлением свинцом. Этот случай является следствием недостаточного контроля в области безопасности пищевых продуктов и безответственности.
Установлено, что в красноплодном финиковом пироге и булочках с кукурузой, потребляемых детьми, содержание свинца в тысячу раз превышало национальные нормы. В красноплодном финиковом пироге было найдено 1052 мг/кг, а в кукурузной булочке — 1340 мг/кг свинца, в то время как норма составляет 0,5 мг/кг.
Это делает пищу крайне опасной для здоровья человека. Краситель, использованный для украшения блюд, был куплен через интернет, и на его упаковке была надпись "не предназначено для употребления".
Большинство детей с марта жалуются на боли в животе, боли в ногах и потерю аппетита. Эти симптомы указывают на накопление свинца в организме.
Родители отвозят своих детей в больницы для медицинского обследования. Например, один родитель отвез своего ребенка в больницу в городе Сиань, где ему обеспечили 10-дневное наблюдение врача и специальное лечение.
В ходе расследования, проведенного местной полицией, на камерах наблюдения кухни было зафиксировано, как повара добавляют в блюда неразрешенные красители. В настоящее время директор школы и семь сотрудников, включая основного инвестора, находятся под следствием по делу о "производстве вредных и токсичных продуктов".
Отравление свинцом представляет собой серьезную угрозу для организма. Оно негативно влияет на печень, нервную систему, всасывание и иммунитет.
У детей могут возникнуть анемия, трудности в обучении, задержка психического развития и неврологические повреждения. Причиной этой трагедии является не только безответственность в отдельном учреждении, но и проявление недостатков в общей системе контроля за продуктами питания.
Мэр города Тяньшуй Лю Лицзян признал инцидент и сообщил, что городская администрация примет необходимые меры для предотвращения подобных случаев. Центральное правительство и Министерство здравоохранения взяли инцидент под серьезный контроль и создали специальную группу.
Расследование продолжается, контроль за санитарными нормами и обеспечением пищевых продуктов в детских образовательных учреждениях был усилен. Этот случай еще раз подчеркнул необходимость повышения ответственности в области безопасности пищевых продуктов.