Pokistonda kuchli yomg‘irlar 63 kishini o‘ldirdi
Pokistonning Panjob viloyatida 24 soat davomida yog‘gan kuchli yomg‘irlar natijasida kamida 63 kishi halok bo‘ldi, 290 dan ortiq kishi jarohat oldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lganlarning aksariyati qulab tushgan binolar ostida qolgan, qolganlari esa suv toshqinlari yoki elektr toki urishi sababli vafot etgan. Poytaxt Islomobod yaqinidagi Ravalpindi shahrida odamlar xavfsizligini ta’minlash maqsadida payshanba kuni ommaviy dam olish kuni deb e’lon qilindi.
Shahar orqali oqib o‘tuvchi daryo suvi ko‘tarilishi sababli, uning atrofidagi aholi evakuatsiya qilinishi tavsiya qilindi. Musson mavsumi iyun oyining oxirida boshlanganidan beri butun mamlakat bo‘ylab halok bo‘lganlar soni 180 ga yaqinlashdi.
Ulardan ko‘pchiligi bolalar ekani ta’kidlanmoqda. Panjobdagi bir nechta avtomobil yo‘llari suv toshqinlari sababli yopilgan, ko‘plab aviareyslar bekor qilingan yoki kechiktirilgan.
Viloyat rahbari Maryam Navoz payshanba kuni bir nechta hududlarda favqulodda holat e’lon qilinganini ma’lum qildi. U ijtimoiy tarmoqlarda hukumat idoralari bor kuchi bilan ishlayotganini yozib, fuqarolardan xavfsizlik qoidalariga qat’iy amal qilishni so‘radi.
Chakval shahrida so‘nggi 24 soatda 400 millimetr yomg‘ir yog‘di. Tarqalgan foto va videolarda qutqaruvchilar qayiq yordamida suv bosgan hududlarda qolib ketgan odamlarni qidirayotgani ko‘rsatilgan.
Harbiy vertolyotlar ham suv bosgan hududlar ustida patrul qilmoqda. Panjob rasmiylari dam olish kunlari davomida yomg‘ir va toshqinlarning davom etishi mumkinligini ogohlantirdi.
Viloyat bo‘ylab minglab qutqaruvchilar kutuv holatiga o‘tkazildi. 250 milliondan ortiq aholisi bor Pokiston iqlim o‘zgarishidan eng ko‘p zarar ko‘rayotgan davlatlardan biridir.
Mamlakatda ikki xil yirik ob-havo tizimi mavjud: biri issiq va qurg‘oqchilikka olib keladigan, ikkinchisi esa musson yomg‘irlarini keltiruvchi tizimdir. Pokistonda 13 mingdan ortiq muzlik mavjud bo‘lib, ular tez sur’atda erib bormoqda.
2022 yilda mamlakatning uchdan bir qismini suv bosgan musson toshqinlari natijasida 1700 dan ortiq kishi halok bo‘lgan va 30 milliard dollardan ortiq iqtisodiy zarar yetkazilgan. 2023 yilda BMT Bosh kotibi xalqaro hamjamiyatni Pokistonga yordam berishga chaqirgan va mamlakatni iqlim o‘zgarishi hamda global moliyaviy tizimning nohaqliklari qurboni deb atagan.

Сильные дожди в Пакистане унесли жизни 63 человек
В результате сильных дождей, которые шли в течение 24 часов в провинции Пенджаб, Пакистан, погибли как минимум 63 человека, более 290 получили ранения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным, большинство погибших оказались под завалами обрушившихся зданий, остальные погибли от наводнений или удара электрическим током. В городе Равалпинди, недалеко от столицы Исламабада, четверг был объявлен общенациональным выходным для обеспечения безопасности людей.
Из-за повышения уровня воды в реке, протекающей через город, населению рекомендовано эвакуироваться. С начала муссонного сезона в конце июня количество погибших по всей стране приблизилось к 180.
Подчеркивается, что большинство из них - дети. Несколько автомобильных дорог в Пенджабе закрыты из-за наводнений, множество авиарейсов отменены или задержаны.
Глава провинции Марьям Навоз сообщила в четверг о введении чрезвычайного положения в нескольких районах. Она написала в социальных сетях, что государственные органы работают изо всех сил и призвала граждан строго соблюдать правила безопасности.
В городе Чаквал за последние 24 часа выпало 400 миллиметров дождя. На распространенных фото и видео показано, как спасатели ищут людей, застрявших в затопленных районах на лодках.
Военные вертолеты также патрулируют над затопленными районами. Официальные лица Пенджаба предупредили, что дожди и наводнения могут продолжаться в выходные дни.
Тысячи спасателей были приведены в состояние готовности по всей провинции. Пакистан с населением более 250 миллионов человек является одним из государств, наиболее пострадавших от изменения климата.
В стране существуют две крупные метеорологические системы: одна приводит к жаре и засухе, другая приносит муссонные дожди. В Пакистане насчитывается более 13 тысяч ледников, которые быстро тают.
В 2022 году из-за муссонных наводнений, затопивших треть страны, погибли более 1700 человек, а экономический ущерб составил более 30 миллиардов долларов. В 2023 году Генеральный секретарь ООН призвал международное сообщество оказать помощь Пакистану и назвал страну жертвой изменения климата и несправедливостей глобальной финансовой системы.