Yirik marketpleyslardan biri O‘zbekistonga 51,2 mlrd so‘m soliq to‘ladi
Rossiyaning "Wildberries" elektron savdo platformasi tekshiruv natijalariga ko‘ra 50 mlrd so‘mdan ortiq soliq to‘ladi, deya xabar berdi Soliq qo‘mitasi matbuot xizmati.
Qayd etilishicha, qo‘mita elektron tijorat faoliyatini amalga oshirayotgan subyektlar faoliyatini legallashtirish bo‘yicha ishlarni davom ettirmoqda.
“Wildberries" marketpleysining O‘zbekiston Respublikasidagi faoliyati soliq qonunchiligidagi ayrim talablariga mos kelmasligi aniqlandi. Tashkilotda soliq auditi o‘tkazilib, 2022–2024 yillar uchun budjetga qo‘shimcha hisoblangan 51,2 mlrd so‘m (shundan, 42,8 mlrd so‘m QQS) soliq to‘lovlari to‘landi”, — deyiladi xabarda.
Xabarga ko‘ra, faoliyatni O‘zbekiston qonunchiligi talablariga to‘liq rioya qilgan holda amalga oshirish soliq organlari bilan o‘zaro ochiq munosabatlarni ta’minlaydi hamda e’tirozlar bildirish uchun asoslarni istisno qiladi.

Один из крупных маркетплейсов уплатил в Узбекистане 51,2 млрд сум налогов
Российская электронная торговая платформа "Wildberries" уплатила более 50 млрд сум налогов, согласно результатам проверки, сообщает пресс-служба Государственного налогового комитета.
Отмечается, что комитет продолжает работу по легализации деятельности субъектов, осуществляющих электронную коммерцию.
Выяснилось, что деятельность маркетплейса "Wildberries" в Республике Узбекистан не соответствует некоторым требованиям налогового законодательства. В организации был проведен налоговый аудит, и в бюджет было дополнительно начислено 51,2 млрд сум (из них 42,8 млрд сум НДС) налоговых платежей, — говорится в сообщении.
Согласно сообщению, осуществление деятельности в полном соответствии с требованиями законодательства Узбекистана обеспечивает открытые отношения с налоговыми органами и исключает основания для подачи жалоб.