Temu marketpleysi O‘zbekistonda yuridik shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tdi
Temu marketpleysi yuridik shaxs — O‘zbekiston Respublikasi rezidenti sifatida ro‘yxatdan o‘tdi. Bu haqda Soliq qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
Avvalroq O‘zbekistonda Temu platformasidan foydalanish 2025 yil 20 martdan boshlab cheklanishi haqida xabar berilgandi.
Vazirlar Mahkamasining 2024 yil 26 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida elektron tijorat sohasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorining 2-bandi bilan elektron tijorat operatorlari, xususan, elektron savdo platformalari operatorlari sifatida faqat yuridik shaxslar — O‘zbekiston rezidentlari faoliyat yuritishi mumkinligi belgilangan.

Темы маркетплейс зарегистрировался в Узбекистане как юридическое лицо
Маркетплейс Temu зарегистрировался как юридическое лицо — резидент Республики Узбекистан. Об этом сообщила пресс-служба Государственного налогового комитета.
Ранее сообщалось, что использование платформы Temu в Узбекистане будет ограничено с 20 марта 2025 года ранее.
Пункт 2 решения Кабинета Министров от 26 декабря 2024 года «О мерах по дальнейшему развитию электронной торговли в Республике Узбекистан» устанавливает, что только юридические лица — резиденты Узбекистана могут осуществлять деятельность в качестве операторов электронной торговли, в частности, операторов платформ электронной торговли.