Tadbirkor ayollarga 100 mln so‘mgacha garovsiz kredit beriladi
2025 yil 1 maydan ijobiy kredit tarixiga ega bo‘lgan xotin-qizlarga 100 mln so‘mgacha garovsiz kredit ajratiladi.
Bu borada Prezidentning «Oila va xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 103-son qarori qabul qilindi.
Shuningdek, ushbu muddatdan «Hamroh» tadbirkor ayollarni qo‘llab-quvvatlash dasturi doirasida 2025 yil 1 maydan xotin-qizlarga «yashil loyihalar» va IT sohasidagi loyihalarni amalga oshirishiga hamda kamida 5 nafar xotin-qizning tadbirkorligini yo‘lga qo‘yishga ko‘maklashgan 1 ming nafar «ustoz» tadbirkorlarga 50 million so‘mgacha grant ajratish yo‘lga qo‘yiladi.
Bundan tashqari, ayol tadbirkorlar tomonidan kredit hisobidan sotib olinayotgan asbob-uskunalar yetkazib berilgunga qadar «Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi» AJ tomonidan kafillik taqdim etilishi yo‘lga qo‘yiladi.
Qarorga ko‘ra, 2025 yilda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlashning asosiy maqsadli ko‘rsatkichlari etib quyidagilar belgilandi:
- 2 million nafar xotin-qizlarning bandligini ta’minlash;
- 250 ming nafar xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish;
- 250 ming nafar xotin-qizlarni oliy ta’lim bilan qamrab olish;
- 50 ming nafar ehtiyojmand xotin-qizlarni sanatoriylarda sog‘lomlashtirish hamda ularda tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish bo‘yicha motivatsion seminarlar tashkil etish.

Предпринимательницам предоставляются кредиты без залога до 100 млн сум
С 1 мая 2025 года женщинам с положительной кредитной историей будет предоставлен кредит без залога до 100 млн сум.
В этой связи принят указ Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы поддержки семьи и женщин» № 103.
Кроме того, с этой даты в рамках программы поддержки предпринимательниц «Хамрох» с 1 мая 2025 года женщинам будут предоставлены гранты до 50 миллионов сум на реализацию «зеленых проектов» и проектов в сфере IT, а также 1 тысяче «наставников» предпринимателей, которые помогли организовать бизнес как минимум 5 женщинам.
Кроме того, до поставки оборудования, приобретенного за счет кредита, будет предоставлена гарантия со стороны АО «Компания по развитию предпринимательства».
Согласно указу, в 2025 году основными целевыми показателями поддержки женщин определены:
• Обеспечение занятости 2 миллионов женщин;
• Обучение 250 тысяч женщин профессиям и предпринимательству;
• Охват высшим образованием 250 тысяч женщин;
• Организация мотивационных семинаров по оздоровлению 50 тысяч нуждающихся женщин в санаториях и формированию у них предпринимательских навыков.