O‘zbekistonda qancha miqdorda soliq qarzdorligi mavjudligi ma’lum qilindi
O‘zbekistonda to‘lanmagan soliqlar miqdori 8,5 trillion so‘mni tashkil etmoqda. Bu haqda 1 aprel kuni Toshkent shahrida jurnalistlar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Soliq qo‘mitasi raisi birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayev ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, joriy yilda muddati o‘tgan soliq qarzlari 10 foizdan oshmaydi.
“Bugungi kunda 8,5 trillion so‘mlik to‘lanmagan soliqlar mavjud. Mart oyida birinchi marta qarzlar 140 milliard so‘mga kamaytirildi. Umuman olganda, 2024 yilda soliq qarzdorligi ma’lum darajada oshdi, ammo biz buni nazorat ostiga olish va 2025 yilda 10 foizdan oshirmaslik bo‘yicha qat’iy rejalar tuzganmiz”, — dedi qo‘mita vakili.
Ishlab chiqarish va qurilish sohalaridagi qarzdorlik
Soliq qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil 1 mart holatiga ko‘ra, 100 million so‘mdan yuqori soliq qarziga ega bo‘lgan ishlab chiqarish korxonalari soni 978 tani tashkil etadi. Ularning umumiy qarzi 1,3 trillion so‘mdan oshadi. Shuningdek, ushbu qarzning 385,5 milliard so‘mi (28,2 foizi) faqatgina 10 ta yirik korxona hisobiga to‘g‘ri keladi.
Qurilish sohasida ham vaziyat shunga o‘xshash. 100 million so‘mdan yuqori soliq qarziga ega bo‘lgan qurilish korxonalari soni 1091 tani tashkil etadi. Ularning umumiy qarzi 1,1 trillion so‘mdan oshgan. Buning 506,1 milliard so‘mi (42,7 foizi) esa eng yirik 10 ta korxona zimmasiga tushadi.
Jismoniy shaxslar va xodimlar qarzdorligi
2025 yil 1 yanvar holatiga ko‘ra, mamlakatdagi 129 099 ta tashkilotning 441,2 mingdan ziyod xodimida 337,9 milliard so‘m miqdorida to‘lanmagan soliq qarzi mavjud.

В Узбекистане была озвучена информация о размере налоговой задолженности
В Узбекистане сумма неуплаченных налогов составляет 8,5 триллиона сумов. Об этом 1 апреля на встрече с журналистами в Ташкенте сообщил первый заместитель председателя Государственного налогового комитета Мубин Мирзаев.
По его словам, в текущем году просроченная налоговая задолженность не превысит 10 процентов.
“На сегодняшний день существует 8,5 триллиона сумов неуплаченных налогов. В марте задолженность была сокращена на 140 миллиардов сумов впервые. В целом, в 2024 году налоговая задолженность увеличилась в определенной степени, однако мы разработали строгие планы по контролю за этим и не допущению превышения 10 процентов в 2025 году”, — сказал представитель комитета.
Задолженность в производственном и строительном секторах
Согласно данным Государственного налогового комитета, по состоянию на 1 марта 2025 года количество производственных предприятий с налоговой задолженностью свыше 100 миллионов сумов составляет 978. Их общая задолженность превышает 1,3 триллиона сумов. Кроме того, 385,5 миллиарда сумов (28,2 процента) этой задолженности приходится только на 10 крупных предприятий.
В строительном секторе ситуация аналогична. Количество строительных предприятий с налоговой задолженностью свыше 100 миллионов сумов составляет 1091. Их общая задолженность превышает 1,1 триллиона сумов. Из этого 506,1 миллиарда сумов (42,7 процента) приходится на 10 крупнейших предприятий.
Задолженность физических лиц и сотрудников
По состоянию на 1 января 2025 года у более чем 441,2 тысячи сотрудников 129 099 организаций в стране имеется неуплаченная налоговая задолженность в размере 337,9 миллиарда сумов.