Prezident: "Eskirgan standart va sertifikat tizimi tadbirkorlarning qo‘lini bog‘lamoqda"
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida mamlakatdagi standartlashtirish va sertifikatlashtirish tizimidagi muammolar keskin tanqid qilindi.
Yig‘ilishda ta’kidlanishicha, 25 mingdan ortiq standart hamda 41 ta texnik reglament xalqaro bozor talablariga javob bermaydi. Shu bilan birga, 13 mingga yaqin mahsulot turidan qariyb yarmi – 6,5 mingi majburiy sertifikatlanishi mahsulot tannarxini oshirib, tadbirkorlarga qo‘shimcha yuk bo‘lmoqda.
"Vazirlar, hokimlar qachon tadbirkorlarning dardini eshitib, qaysi standartlarni o‘zgartirish yoki bekor qilishni, qaysi mahsulotlarni sertifikat talabidan chiqarishni o‘ylab ko‘rdi? Afsuski, hech qachon!" – deya qattiq tanqid qildi prezident.
Xususan, sut va go‘sht mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari ham sanitar-epidemiologik xulosalar tizimidan shikoyat qilmoqda. Masalan, yiliga 100 million dollarlik bolalar ozuqasi import qilinayotgan bo‘lsa-da, zamonaviy zavod qurgan tadbirkor sanitar xulosa yo‘qligi sabab ishni boshlay olmayapti.
Prezident shu kabi holatlarda Sanepidqo‘m tizimining o‘z tashabbusi bilan standartlar ishlab chiqishi lozimligini aytdi. Shu bilan birga, bitta mahsulotning har xil qadoqlanishi uchun alohida tekshiruv talab qilish kabi byurokratiyani bekor qilishni talab qildi.
Laboratoriya tizimining zaifligi ham alohida tanqid qilindi. Masalan, mineral suvni sertifikatlash uchun tadbirkorlar ikki xil laboratoriyaga borishga majbur. Bu esa vaqt va mablag‘ni befoyda sarf qilish demakdir. Prezident tekshiruvlarni bitta joyda jamlashni topshirdi.
Shuningdek, prezident tibbiy uskunalarni ro‘yxatdan o‘tkazish jarayonidagi byurokratiyani keskin tanqid qildi. "Oddiy termometrdan tortib, MRT qurilmasigacha 4-5 oy ro‘yxatdan o‘tkazilishi kerakmi? Bu noto‘g‘ri yondashuv", – dedi davlat rahbari.
Prezident tizimni takomillashtirish bo‘yicha bir nechta muhim choralarni belgilanganini e’lon qildi:
• Oziq-ovqat mahsulotlarini nazorat qilish Sanepidqo‘m tizimiga topshiriladi;
• Oziq-ovqat mahsulotlari uchun texnik reglamentlar va standartlar majburiyligi bekor qilinadi;
• Asosiy mahsulotlar sanitariya qoidalari xalqaro standartlarga muvofiqlashtiriladi;
• Xavfi yuqori bo‘lgan 7 ta tovar guruhini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish amaliyoti bekor qilinadi;
• Majburiy sertifikatlash ro‘yxati keskin qisqartiriladi, deklaratsiyalash tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, prezident eksportga cheklovlarni ham bekor qilishni ma’lum qildi. Faqat ijtimoiy ahamiyatli 86 tovar guruhiga eksport bojlari joriy etiladi. Bu orqali tadbirkorlarga tashqi bozorga chiqish va raqobat qilish imkoniyatlari yaratiladi.
"Biz tadbirkorlarga yo‘l ochishimiz, ishlab chiqarishni oshirishimiz, qimmat bozorlarga chiqish imkonini berishimiz zarur. Shunda tadbirkorda ishtiyoq ham, manfaat ham bo‘ladi", – dedi prezident.
Iqtisodiyot Kecha, 18:41
O‘zbekiston oltin qazib olish hajmi va investitsiyalar o‘smoqda
Ma’lum qilinishicha, mustaqillikning dastlabki 25 yilida oltin qazib olish hajmi 63 tonnadan 87 tonnaga oshgan, ya’ni 24 tonnaga ko‘paygan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. So‘nggi to‘qqiz yil
Iqtisodiyot 18:34, 18-03-2026
O‘zbekiston Markaziy banki 2026 yil 19 martdan boshlab amalda bo‘ladigan xorijiy valyutalarning yangi qiymatlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Yangilangan ma’lumotlarga ko‘ra, asosiy

Президент: "Устаревшая система стандартов и сертификации сковывает руки предпринимателей"
На видеоселекторном совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева были резко раскритикованы проблемы в системе стандартизации и сертификации в стране.
На совещании было отмечено, что более 25 тысяч стандартов и 41 технический регламент не соответствуют требованиям международного рынка. При этом почти половина из около 13 тысяч видов продукции – 6,5 тысячи подлежит обязательной сертификации, что увеличивает себестоимость продукции и создает дополнительную нагрузку на предпринимателей.
«Министры, хокимы когда услышат беды предпринимателей, подумают, какие стандарты изменить или отменить, какие продукты исключить из требований сертификации? К сожалению, никогда!» – жестко раскритиковал президент.
В частности, производители молочной и мясной продукции также жалуются на систему санитарно-эпидемиологических заключений. Например, несмотря на то, что ежегодно импортируется детское питание на сумму 100 миллионов долларов, предприниматель, построивший современный завод, не может начать работу из-за отсутствия санитарного заключения.
Президент отметил, что в таких случаях система Санэпидкома должна самостоятельно разрабатывать стандарты. Также он потребовал отменить бюрократию, требующую отдельную проверку для разных упаковок одного и того же продукта.
Слабость лабораторной системы также была подвергнута критике. Например, для сертификации минеральной воды предприниматели вынуждены обращаться в две разные лаборатории. Это означает пустую трату времени и средств. Президент поручил сосредоточить проверки в одном месте.
Кроме того, президент резко раскритиковал бюрократию в процессе регистрации медицинского оборудования. «Должен ли простой термометр и МРТ-аппарат регистрироваться 4-5 месяцев? Это неправильный подход», – сказал глава государства.
Президент объявил о нескольких важных мерах по совершенствованию системы:
- Контроль за продуктами питания передается системе Санэпидкома;
- Обязательность технических регламентов и стандартов для продуктов питания отменяется;
- Санитарные нормы для основных продуктов будут согласованы с международными стандартами;
- Практика государственной регистрации 7 групп товаров с высоким уровнем риска отменяется;
- Список обязательной сертификации будет значительно сокращен, будет внедрена система декларирования.
Кроме того, президент сообщил о намерении отменить ограничения на экспорт. Экспортные пошлины будут введены только на 86 групп товаров, имеющих социальное значение. Это создаст возможности для предпринимателей выйти на внешний рынок и конкурировать.
«Мы должны открыть путь предпринимателям, увеличить производство, предоставить возможность выйти на дорогие рынки. Тогда у предпринимателя будет и желание, и интерес», – сказал президент.