O‘zbekiston sutchilik sohasini rivojlantirish bo‘yicha xalqaro hamkorlikni yanada kengaytiradi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan «Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish xalqaro jamg‘armasi ishtirokidagi «O‘zbekistonning sutchilik sohasida qo‘shilgan qiymat zanjirini rivojlantirish (2-bosqich)» loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaror qabul qilindi. Ushbu qaror sutchilik sohasida qo‘shilgan qiymat zanjirini yanada rivojlantirish va aholi farovonligini oshirishga qaratilgan muhim qadamdir.
Qabul qilingan qarorga muvofiq, loyihaning asosiy maqsadlari va vazifalari sifatida quyidagilar belgilandi:
- Jizzax, Qashqadaryo, Sirdaryo, Samarqand va Surxondaryo viloyatlarida 320 ta mahallada sut mahsulotlari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi 12 mingta aholi va dehqon xo‘jaligiga xizmat ko‘rsatadigan 100 ta zamonaviy sut yig‘ish punktini tashkil etish;
- 865 nafar aholi va dehqon xo‘jaliklariga sut mahsulotlarini qayta ishlash korxonalarini tashkil etish va ularning modernizatsiyasi uchun har biriga 250 ming AQSH dollarigacha imtiyozli kreditlar ajratilishini ta’minlash;
- Sut mahsulotlari ishlab chiqaruvchilar va sotib oluvchilarni birlashtiruvchi innovatsion Milliy sut mahsulotlari platformasi dasturiy ta’minotini yaratish va ishga tushirish.
Ushbu loyiha 7 yil davomida (2025–2031 yillar) amalga oshiriladi va mazkur sa’y-harakatlar natijasida mamlakat sutchilik sohasi yangi bosqichga ko‘tarilib, aholi bandligi, daromadlari hamda sut mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini oshirish ko‘zda tutilmoqda.

Узбекистан будет дальше расширять международное сотрудничество в области молочного животноводства
Президент Республики Узбекистан принял решение о реализации проекта «Развитие цепочки добавленной стоимости в молочном животноводстве Узбекистана (этап 2)» при участии Международного фонда развития сельского хозяйства. Это решение является важным шагом, направленным на дальнейшее развитие цепочки добавленной стоимости в молочном животноводстве и повышение благосостояния населения.
В соответствии с принятым решением были определены основные цели и задачи проекта:
- Создание 100 современных пунктов сбора молока, обслуживающих 12 тысяч домохозяйств и фермерских хозяйств, занимающихся производством молочной продукции в 320 махаллях Джизакской, Кашкадарьинской, Сирдарьинской, Самаркандской и Сурхандарьинской областях;
- Обеспечение создания перерабатывающих предприятий для 865 домохозяйств и фермерских хозяйств с выделением льготных кредитов до 250 тысяч долларов США на каждое из них для их модернизации;
- Создание и запуск инновационной Национальной платформы молочных продуктов, объединяющей производителей и покупателей молочной продукции.
Данный проект будет реализован в течение 7 лет (2025–2031 годы), и в результате этих усилий молочное животноводство страны выйдет на новый уровень, что предполагает увеличение занятости населения, доходов и объемов производства молочной продукции.
По мнению специалистов, этот проект предоставит возможность внедрения современных технологий в молочное животноводство и повышения конкурентоспособности местных молочных продуктов на внутренних и внешних рынках.