O‘zbekistonning ittifoqchilari kimlar va yana kimlar bo‘lishi mumkin?
Davlatlararo munosabatlarni kuzatganda, “ittifoqchilik munosabatlari” haqida eshitib qolishingiz mumkin. Xo‘sh, “ittifoqchilik munosabatlari” nima degani? “Ittifoqchilik”ning huquqiy, yuridik ta’rifi bormi? Davlatlar nima uchun o‘zlariga ittifoqchi davlatlar va munosabatlarni rivojlantirishadi?
Avvalo aytish kerakki, “ittifoqchilik” borasida yuridik ta’rif mavjud emas. Ittifoqchilik munosabatlari – to‘liq siyosiy tushuncha, siyosiy mazmun va mohiyatga ega. Ittifoqchilik munosabatlarini o‘rnatayotgan davlatlar, “ittifoqchilik” degan atamaga, o‘zlarining siyosiy an’analari, ehtiyojlari va qarashlaridan kelib chiqib, ma’no-mazmun berishadi. Shuning uchun davlatlar o‘rtasida o‘rnatilgan “ittifoqchilik” aynan bir xil ma’noni, mazmunni, ohangni va hamkorlikni anglatmasligi mumkin.
Ittifoqchilik munosabatlari – davlatlar o‘rtasidagi munosabatlarning eng yuqorisi, cho‘qqisi hisoblanadi. Davlatlar, o‘zaro ittifoqchilik munosabatlarini o‘rnatar ekan, bu degani, har qanday ob-havoda – siyosiy va geosiyosiy turbulentlik holatlarida ham, ushbu davlatlar bir-biriga ishonadi va ishonishi kerak degani bo‘ladi. Ular o‘rtasida urush bo‘lishi mumkin emas, ziddiyatlar va mojarolar o‘sib bormasligi, agar qandaydir masalalarda muammoli vaziyat paydo bo‘lsa – tomonlar o‘zaro hurmat va do‘stlik ruhiyatida ushbu muammolarni bemalol hal qilishlari nazarda tutiladi. Qolaversa, “ittifoqchilik” – uni imzolagan davlatlar uchun og‘ir vaziyatlarda bir-biriga tayanishi mumkin, degan siyosiy ma’noni beradi.
O‘zbekiston 1991 yil davlat mustaqilligiga erishgan bo‘lsa, o‘tgan 34 yil davomida 4 ta davlat bilan ittifoqchilik munosabatlariga kirishdi.
O‘zbekistonning birinchi ma’muriyati davrida, davlatimiz faqat bitta davlat bilan – Rossiya Federatsiyasi bilan ittifoqchilik kelishuvi imzoladi. Bu kelishuv – 2005 yilning noyabr oyida imzolandi. Rossiya Federatsiyasi bilan imzolangan bu ittifoqchilik munosabati, murakkab siyosiy va geosiyosiy kontekstga ega. 2005 yil may oyida Andijon shahrida bo‘lib o‘tgan voqealardan so‘ng, G‘arb davlatlari, Yevropa Ittifoqi bu voqealarni halqaro tergov qilishga chaqirgan edi. Mana shu fonda O‘zbekiston Xitoy Xalq Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi bilan jiddiy yaqinlashadi, va 14 noyabrga kelib, Moskvada ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi kelishuv imzolanadi. Rossiya bilan ittifoqchilik – prezident Karimov boshqaruvi davrida o‘rnatilgan yagona ittifoqchilik munosabatlari bo‘ldi.
2016 yilda hokimiyat o‘zgargach, O‘zbekiston “ittifoqchilik” tushunchasini mutlaq boshqacha talqin qilib boshladi. Bu tushunchaga taktik emas, haqiqatda strategik ma’no-mazmun berdi, mintaqaviy va turkiy o‘zlik mezoni orqali qaray boshladi.
Prezident Mirziyoyev davrida uchta davlat bilan ittifoqchilik munosabatlari o‘rnatilgan bo‘lsa, bu davlatlardan ikkitasi – yaqin va bevosita chegaradosh qo‘shnilarimimz, uchinchisi esa qo‘shni mintaqadagi, tarixan aloqalarimiz kuchli bo‘lgan davlat va millat hisoblanadi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston bilan ittifoqchilik munosabatlari 2022 yilning 22 dekabrida o‘rnatildi. Eslatib o‘tish kerakki, o‘sha 2022 yilning fevralida Rossiya Federatsiyasi Ukrainaga bostirib kirdi, va katta urush boshlandi. Bu urush, Markaziy Osiyo davlatlaridagi o‘zaro munosabatlarga ham ta’sir qilgani aniq. O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘zaro ittifoqchi davlatlar degan munosabatga o‘tar ekan, tashqi tahdidlar va muammolar fonida, o‘zaro bir-birini qo‘llab-quvvatlashga kelishib oldi. Boshqacha qilib aytganda, mintaqa taqdiri uchun bu ikki davlatning mas’uliyati alohida urg‘ulandi, tashqi kuchlarning manfaati yoki loyihalari uchun bir-biriga yashirincha yoki oshkora qarshi bormaslik borasida tarixiy kelishuv qilishdi.
2024 yilda esa O‘zbekiston ikki davlat bilan ittifoqchilik munosabatlarini o‘rnatdi. Fevralda Tojikiston bilan, avgustda esa Ozarboyjon bilan ittifoqchilik kelishuvlari imzolandi.
Agar e’tibor berilsa, birinchi ma’muriyat davrida O‘zbekistonning Rossiya bilan ham, Qozog‘iston va Tojikiston bilan ham munosabatlari juda tarang hamda ziddiyatli, vaqti-vaqti bilan o‘ta sovuq edi. Biroq ikkinchi ma’muriyat tashqi siyosatda, jumladan qo‘shnilar bilan munosabatlarda mutlaq yangi ohang yarata oldi, muammolar sabab sovuqlik ustuvor bo‘lishiga yo‘l qo‘ymadi, balki imkoniyatlar uchun do‘stlik va ishonch ruhiyatini parvarishladi. Ayni vaqtda milliy manfaatlarimizdan chekinmasdan, bu natijaga erisha oldi.
Tojikiston va tojiklar O‘zbekiston va o‘zbeklar uchun eng yaqin davlat va xalq hisoblanadi. Agar o‘zbeklarga til va madaniyat nuqtayi nazaridan eng yaqin millat uyg‘urlar bo‘lsa, zehniyat nuqtayi nazaridan eng yaqini tojiklar bo‘lsa kerak.
Kavkaz mintaqasida uchta davlat bo‘lsa, undan faqat bittasi turkiy, bu – Ozarbayjon. Ozarbayjon – Markaziy Osiyoni, ya’ni tarixiy Turkistonni Turkiyaga bog‘lovchi ko‘prik davlat hisoblanadi.
Xo‘sh, kelajakda O‘zbekiston yana qaysi davlatlar bilan ittifoqchilik munosabatlarini o‘rnatishi mumkin? Nazarimda, keyingi yillarda O‘zbekiston Turkiya bilan, qolaversa, qo‘shni Qirg‘iziston bilan ham ittifoqchi bo‘lishi – vaqt masalasi bo‘lsa kerak. Hozircha Turkmaniston tashqi siyosatda neytrallik tamoyili orqali ish tutmoqda, davlatlararo va ko‘p tomonlama tashkilotlarda u qadar faol emas. Lekin istiqbolda agar Turkmaniston neytrallikdan ko‘ra geosiyosiy faollikni tanlasa, ushbu davlat bilan ham ittifoqchilik yo‘lga qo‘yilishi – O‘zbekistonning mintaqaviy siyosati, Markaziy Osiyo integratsiyasi va tarixiy Turkistonning jipsligi uchun muhim qadam bo‘ladi.
Dunyoda yangicha davlatlararo munosabatlar shakllanib bormoqda. Xalqaro huquq ancha zaiflashdi. Qudratli davlatlar o‘z irodasini o‘tkazishi borasida yangi o‘yin qoidalari shakllanmoqda. Mana shu fonda O‘zbekiston va Turkiyaning ittifoqdosh bo‘lishi – ikki davlat xavfsizligi va barqarorligi, Markaziy Osiyoning siyosiy, geosiyosiy va harbiy-strategik salohiyati uchun ulkan ahamiyat kasb etardi.
O‘zbekistonda dam olish kunlari havo salqin bo‘ladi
O‘zbekiston hududida dam olish kunlari ob-havo biroz salqin bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. “O‘zgidromet” xabariga ko‘ra, 20 fevral kuni aksariyat hududlarda quruq va iliq
Oʻzbekiston Bugun, 15:53
Ayollarga pensiya bir yil oldin tayinlanadi
2026-yil 1-iyundan boshlab, qonunchilikka muvofiq, 20 yil ish stajiga ega bo‘lgan ayollar uchun yoshga doir pensiya tayinlash tartibiga o‘zgartirish kiritiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu
Oʻzbekiston Bugun, 14:38
Umra vizasi uchun arizalar 19 martgacha qabul qilinadi
Saudiya Arabistoni Haj mavsumiga tayyorgarlik doirasida Umra ziyoratiga oid yangi tartiblarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Unga ko‘ra, Umra vizasi uchun ariza topshirishning oxirgi
Oʻzbekiston Bugun, 14:33
Dam olish kunlari ob-havo o‘zgarishi kutilmoqda
O‘zbekistonda dam olish kunlariga yaqin ob-havo sharoiti o‘zgarishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. O‘zgidromet xizmati ma’lumotiga ko‘ra, mamlakat hududiga shanba kuni Turkmaniston
Oʻzbekiston Bugun, 12:36
O‘zbekistonliklar yanvarda eng ko‘p Qirg‘izistonga bordi
2026 yilning yanvar oyida 589 647 nafar O‘zbekiston fuqarosi turistik maqsadlarda chet elga safar qilgani ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi xabar
Oʻzbekiston Bugun, 11:33
Kuchli yomg‘ir sababli sel xavfi e’lon qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi (O‘zgidromet) tomonidan tezkor ogohlantirish e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. 21-fevral kuni kutilayotgan kuchli

Кто союзники Узбекистана и кто еще может ими стать?
При наблюдении за межгосударственными отношениями вы можете услышать о "союзнических отношениях". Так что же такое "союзнические отношения"? Существует ли юридическое определение "союзничества"? Почему государства развивают союзнические отношения с другими государствами?
Прежде всего, следует отметить, что юридического определения "союзничества" не существует. Союзнические отношения – это полностью политическое понятие, обладающее политическим содержанием и сущностью. Государства, устанавливающие союзнические отношения, придают смысл термину "союзничество" исходя из своих политических традиций, потребностей и взглядов. Поэтому установленное между государствами "союзничество" может не означать одного и того же значения, содержания, тона и сотрудничества.
Союзнические отношения – это высшая степень отношений между государствами, их вершина. Когда государства устанавливают взаимные союзнические отношения, это означает, что в любых условиях – даже в условиях политической и геополитической турбулентности – эти государства доверяют друг другу и должны доверять. Между ними не может быть войны, конфликты и споры не должны нарастать, и если возникают проблемные ситуации по каким-либо вопросам – стороны должны решать эти проблемы в духе взаимного уважения и дружбы. Более того, "союзничество" подразумевает, что подписавшие его государства могут полагаться друг на друга в тяжелых ситуациях.
Узбекистан, достигнув государственной независимости в 1991 году, за прошедшие 34 года установил союзнические отношения с 4 государствами.
В первый период своего управления Узбекистан подписал союзническое соглашение только с одним государством – Российской Федерацией. Это соглашение было подписано в ноябре 2005 года. Союзнические отношения, подписанные с Российской Федерацией, имеют сложный политический и геополитический контекст. После событий, произошедших в мае 2005 года в городе Андижан, западные государства и Европейский Союз призвали к международному расследованию этих событий. На этом фоне Узбекистан серьезно сблизился с Китайской Народной Республикой и Российской Федерацией, и 14 ноября в Москве было подписано соглашение о союзнических отношениях. Союзничество с Россией стало единственными союзническими отношениями, установленными в период правления президента Каримова.
После смены власти в 2016 году Узбекистан начал совершенно иначе интерпретировать понятие "союзничество". Это понятие стало восприниматься не как тактическое, а как стратегическое, и стало рассматриваться через призму региональной и тюркской идентичности.
При президенте Мирзиёеве были установлены союзнические отношения с тремя государствами, из которых два – наши близкие и соседние страны, а третье – государство и нация, с которыми у нас исторически крепкие связи.
Союзнические отношения между Узбекистаном и Казахстаном были установлены 22 декабря 2022 года. Следует отметить, что в феврале 2022 года Российская Федерация вторглась в Украину, и началась большая война. Эта война, безусловно, оказала влияние на взаимные отношения между государствами Центральной Азии. Узбекистан и Казахстан, переходя к статусу союзнических государств, договорились о взаимной поддержке на фоне внешних угроз и проблем. Иными словами, ответственность этих двух государств за судьбу региона была подчеркнута, и они достигли исторического соглашения о том, чтобы не действовать друг против друга скрытно или открыто в интересах или проектах внешних сил.
В 2024 году Узбекистан установил союзнические отношения с двумя государствами. В феврале были подписаны соглашения о союзничестве с Таджикистаном, а в августе – с Азербайджаном.
Если обратить внимание, то в первый период управления отношения Узбекистана с Россией, Казахстаном и Таджикистаном были очень напряженными и конфликтными, временами даже холодными. Однако во втором периоде управления была создана абсолютно новая тональность во внешней политике, в том числе в отношениях с соседями, не допущено преобладания холодности из-за проблем, а наоборот, была поддержана атмосфера дружбы и доверия для возможностей. В то же время это было достигнуто без отступления от наших национальных интересов.
Таджикистан и таджики являются для Узбекистана и узбеков самым близким государством и народом. Если с точки зрения языка и культуры ближайшей нацией для узбеков являются уйгуры, то с точки зрения менталитета – таджики.
В Кавказском регионе три государства, из которых только одно является тюркским – это Азербайджан. Азербайджан считается мостом, соединяющим Центральную Азию, то есть исторический Тюркистан, с Турцией.
Так какие государства Узбекистан может установить союзнические отношения в будущем? На мой взгляд, в ближайшие годы Узбекистан станет союзником Турции, а также соседнего Кыргызстана – это вопрос времени. В настоящее время Туркменистан придерживается принципа нейтралитета во внешней политике и не так активен в межгосударственных и многосторонних организациях. Однако в будущем, если Туркменистан выберет геополитическую активность вместо нейтралитета, установление союзничества с этим государством станет важным шагом для региональной политики Узбекистана, интеграции Центральной Азии и единства исторического Тюркистана.
В мире формируются новые межгосударственные отношения. Международное право значительно ослабло. Формируются новые правила игры для мощных государств в осуществлении своей воли. На этом фоне союзничество Узбекистана и Турции имело бы огромное значение для безопасности и стабильности двух государств, а также для политического, геополитического и военно-стратегического потенциала Центральной Азии.