Shavkat Mirziyoyev G‘alaba bog‘iga tashrif buyurdi va xotira marosimida ishtirok etdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 9 may – Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan G‘alaba bog‘iga tashrif buyurdi va xotira marosimida ishtirok etdi.
Davlat rahbari so‘nggi yillarda shakllangan an’anaga muvofiq, “Matonat madhiyasi” yodgorligi poyiga gulchambar qo‘ydi hamda “Xotira nuri” kompozitsiyasi bilan tanishdi.
Hujjatlarning dalolat berishicha, fashizmga qarshi qonli janglarda o‘sha paytda 6 mln 800 ming nafarni tashkil etgan O‘zbekiston aholisining qariyb 2 mln nafari ishtirok etgan. Shundan 540 mingga yaqini halok bo‘lgan, 158 ming nafari bedarak yo‘qolgan, 50 mingdan ortig‘i konslagerlarda mislsiz qiynoq va azoblar tufayli halok bo‘lgan, 60 mingdan ziyodi nogiron bo‘lib qaytgan.
O‘zbekistonlik askar va ofitserlardan 214 mingga yaqini jangovar orden va medallar bilan mukofotlangani ularning jasoratidan dalolat beradi.
Mamlakat urush yillarida frontning mustahkam ta’minot bazasiga aylangan, jang maydonlariga juda katta miqdorda harbiy texnika, qurol-yarog‘, kiyim va oziq-ovqatlar yetkazib turilgan. G‘oyat og‘ir sharoitga qaramay, O‘zbekiston xalqi urush hududlaridan ko‘chirib kelingan 1 mln 500 mingga yaqin insonni, jumladan, ota-onasidan judo bo‘lgan 250 ming nafar yetim bolani o‘z bag‘riga olib, mehr ko‘rsatgan.
“Bular chinakam mardlik va qahramonlik solnomasidir. Bunday murakkab va shonli g‘alabaga munosib hissa qo‘shgan matonatli xalqimiz bilan har qancha faxrlansak arziydi. Bu qahramonliklarni hech qachon unutmasligimiz, yoshlarimizga yetkazishimiz kerak. Ayniqsa, hozirgi tahlikali zamonda buning ahamiyati nihoyatda katta. Hammamiz vatan himoyasiga har kuni tayyor bo‘lishimiz kerak”, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentning 19 fevraldagi qaroriga muvofiq, Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 80 yilligi hamda Xotira va qadrlash kuni munosib nishonlanmoqda. Bugungi avlodlar tinchligi, mamlakat barqarorligi uchun jon fido qilgan insonlar xotirasi hurmat bilan yodga olinmoqda. Ayni vaqtda hayot bo‘lgan mehnat faxriylari va keksalarga ehtirom ko‘rsatilmoqda.
Tadbirda O‘zbekiston Qurolli Kuchlari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, mahalla faollari va nuroniylar ham ishtirok etib, mazkur yodgorlik poyiga gullar qo‘yishdi.
Davlat rahbari bog‘da o‘rnatilgan “Xotira nuri” kompozitsiyasini ham ko‘zdan kechirdi. U Ikkinchi jahon urushi va front ortida mehnat qilgan o‘zbekistonlik qahramonlar xotirasiga bag‘ishlab barpo etilgan. Monument parvoz qilayotgan ikki qush shaklida bo‘lib, katta va yosh avlodlar o‘rtasidagi vorisiylikni ifodalaydi.
Asar tarixiy meros va zamonaviy san’atni o‘zida mujassam etgan. Unga QR-havola o‘rnatilgan bo‘lib, tashrif buyuruvchilar majmua va urush qahramonlari haqida o‘qishi, “Xotira nuri” kitobini yuklab olishi mumkin.

Шавкат Мирзиёев посетил парк Победы и принял участие в церемонии памяти
Президент Шавкат Мирзиёев 9 мая, в день Памяти и почитания, посетил парк Победы и принял участие в памятной церемонии.
Глава государства, в соответствии с сложившейся традицией в последние годы, возложил венок к памятнику "Гимн мужества" и ознакомился с композицией "Свет памяти".
Согласно документам, в кровопролитных боях против фашизма участвовали почти 2 миллиона из 6 миллионов 800 тысяч жителей Узбекистана того времени. Из них около 540 тысяч погибли, 158 тысяч пропали без вести, более 50 тысяч погибли в концлагерях от беспримерных пыток и страданий, более 60 тысяч вернулись инвалидами.
Около 214 тысяч узбекских солдат и офицеров были награждены боевыми орденами и медалями, что свидетельствует о их мужестве.
В годы войны страна стала надежной базой для обеспечения фронта, на поля сражений было доставлено огромное количество военной техники, оружия, одежды и продовольствия. Несмотря на крайне тяжелые условия, народ Узбекистана принял около 1 миллиона 500 тысяч людей, перемещенных из зон боевых действий, включая 250 тысяч сирот, оставшихся без родителей.
“Это настоящая хроника мужества и героизма. Мы можем гордиться нашим мужественным народом, который внес достойный вклад в такую сложную и славную победу. Мы никогда не должны забывать эти героизмы и должны передавать их нашим молодежам. Особенно в нынешние тревожные времена это имеет огромное значение. Мы все должны быть готовы защищать нашу родину каждый день”, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В соответствии с указом президента от 19 февраля, 80-летие победы во Второй мировой войне и день Памяти и почитания будут достойно отмечены. Память людей, отдавших жизнь за мир нынешних поколений и стабильность страны, с уважением будет увековечена. В то же время будет оказано уважение трудовым ветеранам и пожилым людям, которые еще живы.
В мероприятии также участвовали представители Вооруженных сил Узбекистана, государственных и общественных организаций, активисты махаллей и ветераны, которые возложили цветы к этому памятнику.
Глава государства также ознакомился с композицией "Свет памяти", установленной в парке. Она посвящена памяти узбекских героев, которые трудились на фронте и за его пределами во время Второй мировой войны. Монумент выполнен в форме двух летящих птиц и символизирует преемственность между старшим и младшим поколениями.
Произведение объединяет историческое наследие и современное искусство. В него встроен QR-код, с помощью которого посетители могут прочитать о комплексе и героях войны, а также скачать книгу "Свет памяти".