O‘zbekistonda 12-14 may kunlari qanday ob-havo kutilmoqda? "O‘zgidromet" ma’lumot berdi
«O‘zgidromet» respublika hududida 12-14 may kunlari kutilayotgan ob-havo haqida ma’lumot berdi. Mamlakatning aksariyat hududlarida havo issiq va quruq bo‘lib, ayrim joylarda shamol tezligi kuchayishi mumkinligi aytilmoqda.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo ochiq va bulutsiz bo‘ladi. Bu hududlarda yog‘ingarchilik ehtimoli deyarli mavjud emas. Shamol sharq tomondan esib, uning tezligi 7-12 m/sek bo‘lishi kutilmoqda. 12-13 may kunlari esa shamolning tezligi ba’zi hududlarda soatiga 13-18 metrgacha kuchayadi va bu chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Havo harorati esa kunduzi +34...+39 daraja bo‘lib, 14 may kuni ba’zi joylarda hatto +40 darajagacha ko‘tariladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham havo issiq va quruq bo‘lishi kutilmoqda. 12 may kuni ba’zi hududlarda sharqdan esuvchi shamol kuchayib, soatiga 13-18 metr tezlik bilan esishi mumkin. Bu yerlarda havo harorati kechasi +15...+20 daraja bo‘lib, kunduzi esa +34...+39 darajaga yetishi taxmin qilinmoqda. 13-14 may kunlari issiqlik yanada ko‘tarilib, kunduzi +40 darajagacha borishi mumkin.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida yog‘ingarchilik kuzatilmaydi. 12 mayda shamol tezligi kuchayib, ayrim hududlarda chang-to‘zonlar paydo bo‘lishi ehtimoli bor. Harorat kechasi +15...+20 daraja atrofida bo‘lib, kunduzi +32...+37 daraja oralig‘ida bo‘lishi kutilmoqda. 13-14 may kunlari harorat yana bir necha darajaga ko‘tarilib, +34...+39 darajani tashkil etadi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida ham havo juda issiq va quruq bo‘ladi. Yog‘ingarchilik ehtimoli yo‘q, shamol esa sharqdan esib, tezligi o‘rtacha 7-12 m/sek bo‘ladi. Ushbu hududlarda kunduzgi havo harorati 12-13 may kunlari +35...+40 daraja bo‘lsa, 14 may kuni esa hatto +42 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida ham yog‘ingarchilik kutilmayotgan bo‘lib, havo ochiq va issiq bo‘ladi. Shamol sharqdan esib, tezligi soatiga 5-10 metrni tashkil etadi. Kechasi harorat +15...+20 daraja bo‘lib, kunduzi esa 12 mayda +30...+35 daraja, 13-14 may kunlari esa +32...+37 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida bir oz o‘zgacha manzara kuzatiladi. Bu yerlarda 12-13 may kunlari ba’zi hududlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. 14 may kuni esa ob-havo ochiq bo‘ladi va yog‘ingarchilik kuzatilmaydi. Havo harorati bu hududlarda kechasi +10...+15 daraja, kunduzi esa 12 mayda +22...+27 daraja, 13-14 may kunlari esa +24...+29 darajani tashkil etadi.
Mazkur ob-havo sharoitida aholiga kunning issiq paytida quyosh nurlari ostida uzoq qolmaslik, bosh kiyimlaridan foydalanish va suyuqlik ichishni ko‘paytirish tavsiya etiladi. Shuningdek, shamol kuchayishi va chang-to‘zon tufayli ehtiyotkorlik choralarini ko‘rish muhimdir.

Какой погоды ожидается в Узбекистане с 12 по 14 мая? Об этом сообщило "Узгидромет"
«Узгидромет» сообщил о погоде, ожидаемой на территории республики с 12 по 14 мая. В большинстве регионов страны погода будет теплой и сухой, в некоторых местах скорость ветра может увеличиться.
В Каракалпакстане и Хорезмской области погода будет ясной и безоблачной. Вероятность осадков в этих регионах практически отсутствует. Ветер будет дуть с востока, его скорость ожидается 7-12 м/с. 12-13 мая скорость ветра в некоторых районах может увеличиться до 13-18 метров в час, что может сопровождаться пыльными бурями. Температура воздуха днем составит +34...+39 градусов, а 14 мая в некоторых местах она может подняться даже до +40 градусов.
В Бухарской и Навоийской областях также ожидается теплая и сухая погода. 12 мая в некоторых районах ветер, дующий с востока, может усилиться до 13-18 метров в час. В этих местах температура воздуха ночью составит +15...+20 градусов, а днем она может достигнуть +34...+39 градусов. 13-14 мая жара может еще больше увеличиться, и температура днем может достигнуть +40 градусов.
В Ташкентской, Сирдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях осадков не ожидается. 12 мая скорость ветра может увеличиться, и в некоторых районах возможны пыльные бури. Температура ночью будет около +15...+20 градусов, а днем ожидается +32...+37 градусов. 13-14 мая температура может подняться еще на несколько градусов и составить +34...+39 градусов.
В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях также будет очень жарко и сухо. Вероятность осадков отсутствует, ветер будет дуть с востока со средней скоростью 7-12 м/с. В этих регионах температура воздуха днем 12-13 мая составит +35...+40 градусов, а 14 мая она может подняться даже до +42 градусов.
В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях также не ожидается осадков, погода будет ясной и теплой. Ветер будет дуть с востока со скоростью 5-10 метров в час. Ночью температура составит +15...+20 градусов, а днем 12 мая она будет +30...+35 градусов, 13-14 мая - +32...+37 градусов.
В горных районах республики будет наблюдаться несколько иная картина. В этих местах 12-13 мая в некоторых районах возможны кратковременные дожди и грозы. 14 мая погода будет ясной, осадков не ожидается. Температура воздуха в этих районах ночью составит +10...+15 градусов, а днем 12 мая - +22...+27 градусов, 13-14 мая - +24...+29 градусов.
В таких погодных условиях населению рекомендуется не находиться под солнечными лучами в течение длительного времени в жаркие часы дня, использовать головные уборы и увеличивать потребление жидкости. Также важно принимать меры предосторожности из-за усиления ветра и пыльных бурь.