Toshkent va uning atrofidagi yashil hududlar 3 karra ko‘paytiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 14 may kuni Toshkent shahrida rejalashtirilgan renovatsiya va investitsiya loyihalari taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Vazirlar Mahkamasining qarori bilan Toshkent shahrining 2045 yilgacha bo‘lgan davrga mo‘ljallangan bosh rejasi tasdiqlangan edi. Bosh rejaga ko‘ra, poytaxtimiz hududi 3 ta – konservatsiya, rekonstruksiya va renovatsiya zonalariga ajratilgan.
Jumladan, renovatsiya zonasiga eski, kam qavatli uylar, shaharsozlik va zilzilabardoshlilik talablariga javob bermaydigan binolar kiritilgan. Ular bosqichma-bosqich bartaraf etilib, bo‘shatilgan hudud zamonaviy loyihalar asosida qaytadan qurilishi ko‘zda tutilgan.
Taqdimotda shu boradagi rejalar haqida axborot berildi.
Qayd etilganidek, Bosh rejada 300 dan ortiq renovatsiya manzili belgilangan. 2025-2026 yillarga mo‘ljallangan birinchi bosqichda 65 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Bu orqali mazkur hududlar funsional jihatdan boyitiladi, aholi uchun sharoitlar yaxshilanadi, atrof obodonlashtiriladi. Natijada eski va zamonaviy mavzelar orasidagi tafovut bosqichma-bosqich qisqartirib boriladi hamda ular o‘zaro uyg‘unlashtiriladi. Binolar kam maydonda qurilib, mavjud daraxtlar saqlab qolinadi, yangi yashil hududlar barpo etiladi.
Davlat rahbari bu loyihalarning shahar arxitekturasi va infratuzilmasiga mosligini chuqur o‘rganish, geologik va seysmik tahlillar asosida xavfsizlik jihatidan takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Turar joylar maktab-bog‘cha kabi ijtimoiy muassasalar, dam olish sharoitlari bilan hamohang bo‘lishi zarurligini ta’kidladi.
Shaharning “o‘pkasi” daraxtzorlar bo‘lsa, ariq va kanallar uning “qon tomiri”. Prezident ko‘rsatmasi bilan, yangi bosh rejada bu masalalarga alohida e’tibor qaratilgan. Jumladan, Toshkent shahri va uning atrofidagi yashil hududlarni 3 karra ko‘paytirib, 25 ming gektarga yetkazish maqsad qilingan. Bu, o‘z navbatida, suv yo‘llarini yaxshilashni talab etadi.
Taqdimotda shahar irrigatsiya va drenaj tarmoqlarining yangi bosh reja bilan uyg‘unlashtirilgan tizimi ham ko‘rib chiqildi. Unga ko‘ra, 2030 yilgacha 100 kilometr kanallar rekonstruksiya qilinib, atrofida sayilgohlar tashkil etiladi.
Turkiyaning Su-yapi engineering and consulting kompaniyasi bilan birga drenaj tarmoqlaridagi muammolar o‘rganilgan. Aerofoto, geodeziya va yog‘ingarchilik tahlili asosida bu tarmoqlarni yangilash bo‘yicha master-reja ishlab chiqilgan. O‘tgan yili 45 ta suv toshqini hududlari bartaraf etilgan. Bu yil yana 34 ta joyda shunday ishlar bajariladi.
Prezident bu ishlarni davom ettirib, qamrovini yana-da oshirish, shu yo‘nalishda mutaxassislar tayyorlash zarurligini ta’kidladi. Davlat rahbariga Toshkent shahrida investitsiya loyihalarining holati haqida ham axborot berildi.
Poytaxtda umumiy qiymati 25 milliard dollarlik 717 ta investitsiya loyihasi shakllantirilgan. 2025 yilda shundan 7 milliard 500 million dollari o‘zlashtirilib, 265 ta loyiha ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan. Bularning natijasida turar joylar, savdo va ko‘ngilochar majmualar qurilib, sanoat korxonalari tashkil etiladi.

Ташкент и его окрестности зеленые зоны будут увеличены в 3 раза
Президент Шавкат Мирзиёев 14 мая в Ташкенте ознакомился с презентацией запланированных проектов по реновации и инвестициям. Об этом сообщает пресс-служба Президента.
По решению Кабинета Министров был утвержден генеральный план города Ташкента, рассчитанный до 2045 года. Согласно генеральному плану, территория нашей столицы разделена на 3 зоны – консервации, реконструкции и реновации.
В частности, в зону реновации включены старые, малоэтажные дома, а также здания, не соответствующие требованиям градостроительства и сейсмостойкости. Они будут постепенно ликвидированы, а освобожденная территория будет заново построена на основе современных проектов.
На презентации была предоставлена информация о планах в этой области.
Как было отмечено, в генеральном плане определено более 300 адресов для реновации. На первом этапе, запланированном на 2025-2026 годы, планируется реализовать 65 проектов. Это позволит обогатить данные территории функционально, улучшить условия для населения и благоустроить окружающую среду. В результате разрыв между старыми и современными районами будет постепенно сокращаться, и они будут гармонизированы. Здания будут строиться на меньшей площади, существующие деревья будут сохранены, новые зеленые зоны будут созданы.
Глава государства дал указания глубоко изучить соответствие этих проектов архитектуре и инфраструктуре города, а также усовершенствовать безопасность на основе геологических и сейсмических анализов. Он подчеркнул необходимость гармонизации жилых комплексов с социальными учреждениями, такими как школы и детские сады, а также с условиями для отдыха.
Если "легкими" города являются парки, то каналы и арыки – это его "кровеносные сосуды". По указанию Президента в новом генеральном плане уделено особое внимание этим вопросам. В частности, поставлена задача увеличить зеленые зоны города Ташкента и его окрестностей в 3 раза, доведя их до 25 тысяч гектаров. Это, в свою очередь, потребует улучшения водных путей.
На презентации также была рассмотрена новая система, согласованная с генеральным планом, для ирригационных и дренажных сетей города. Согласно ней, до 2030 года будет реконструировано 100 километров каналов, вокруг которых будут организованы зоны отдыха.
Совместно с турецкой компанией Su-yapi engineering and consulting были изучены проблемы дренажных сетей. На основе аэрофото, геодезии и анализа осадков был разработан мастер-план по обновлению этих сетей. В прошлом году были устранены 45 зон подтопления. В этом году такие работы будут проведены еще в 34 местах.
Президент подчеркнул необходимость продолжать эти работы и увеличивать их охват, а также готовить специалистов в этой области. Глава государства также получил информацию о состоянии инвестиционных проектов в городе Ташкент.
В столице сформировано 717 инвестиционных проектов общей стоимостью 25 миллиардов долларов. В 2025 году из них планируется освоить 7 миллиардов 500 миллионов долларов и запустить 265 проектов. В результате будут построены жилые комплексы, торговые и развлекательные центры, а также созданы промышленные предприятия.