O‘zbekistonda qovun narxi so‘nggi bir haftada uch barobar pasaydi, deb UPL.uz xabar berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2025 yil iyul oyining birinchi haftasida qovun narxlari keskin tushdi. Bu holatning asosiy sababi Mirzacho‘l hududida hosilning ommaviy yig‘ilishi hamda Qozog‘istonda mavsumning past narxlarda boshlanishi hisoblanadi.
Toshkent ulgurji bozorlariga iyun boshida yirik qovun partiyalari kelgan bo‘lib, bu o‘tgan yilga nisbatan taxminan bir hafta oldin sodir bo‘lgan. Mavsum boshida qovun narxi o‘rtacha 6000 so‘m atrofida bo‘lgan.
2024 yilga nisbatan narxlar iyun oxirigacha barqaror saqlangani kuzatilgan, hatto iyun oyining ikkinchi yarmida narxlar o‘tgan yilga nisbatan ikki-uch baravar yuqori bo‘lgan. Biroq iyul boshida narxlar 2000 so‘mgacha tushdi.
Fresh Melon mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Farhod Qorabekovning ta’kidlashicha, mavsum boshidagi narxlarning yuqori bo‘lishi bir nechta omillarga bog‘liq. Jumladan, erta va o‘rtapishar navlar uchun ekin maydonlari 30 foizga kamaygan, Surxondaryo va Jizzax viloyatlarida bahordagi anomal ob-havo hosil sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatgan.
Sifatli mahsulotning kamligi esa narxlarni bir oy davomida barqaror ushlab turishga olib kelgan. Iyun oxirida Mirzacho‘l hududida ommaviy terim boshlangan, shuningdek, Qozog‘istonda mavsumning boshlanishi bozordagi taklifni keskin oshirdi va narxlarning pasayishiga sabab bo‘ldi.
Qozog‘iston hosili mo‘l va sifatli bo‘lgani uchun eksport raqobati kuchaygan. Qozog‘iston eksportchilari qovunni FCA shartlari asosida O‘zbekiston ichki bozoridan 15-25 foiz arzonroq narxda taklif qilmoqda.
Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqiga a’zo bo‘lgani sababli, Rossiya va Qirg‘izistonga eksportda boj to‘lovlari olinmaydi va tartiblar soddalashtirilgan. Bu holat O‘zbekistonning uchta asosiy eksport yo‘nalishida faoliyatni cheklab, ichki bozorda mahsulotning ortiqcha to‘planishiga olib keldi va narxlarning pasayishiga sabab bo‘ldi.
Shunga qaramay, sifatli qovun taklifi cheklanganligi va ichki talab mavjudligi narxlarni yaqin kelajakda barqarorlashishiga imkon yaratishi mumkin. Kelgusi narxlar esa hosil hajmi va eksport imkoniyatlariga bog‘liq bo‘ladi.
O‘zbekiston yiliga taxminan 150 ming tonnagacha qovun eksport qiladi. 2024 yilda mamlakat qovunni 20 dan ortiq davlatga, jumladan Rossiya, Qozog‘iston hamda Yevropa mamlakatlariga yetkazib berilgan.

Цена дыни в начале июля упала в три раза
В Узбекистане цена дыни за последнюю неделю упала в три раза, сообщает UPL.uz. Об этом сообщает Zamin.uz.
В первую неделю июля 2025 года цены на дыни резко упали. Основной причиной этого явления является массовый сбор урожая в районе Мирзачуль, а также начало сезона в Казахстане по низким ценам.
В оптовые рынки Ташкента в начале июня поступили крупные партии дынь, что произошло примерно на неделю раньше, чем в прошлом году. В начале сезона цена дыни была в среднем около 6000 сумов.
По сравнению с 2024 годом цены сохранялись стабильными до конца июня, даже во второй половине июня цены были в два-три раза выше, чем в прошлом году. Однако в начале июля цены упали до 2000 сумов.
По словам руководителя общества с ограниченной ответственностью Fresh Melon Фархода Қорабекова, высокая цена в начале сезона связана с несколькими факторами. В частности, площади под ранние и среднеспелые сорта уменьшились на 30 процентов, а аномальная погода весной негативно сказалась на качестве урожая в Сурхандарьинской и Джизакской областях.
Недостаток качественной продукции привел к тому, что цены оставались стабильными в течение месяца. В конце июня в районе Мирзачуль начался массовый сбор урожая, а также начало сезона в Казахстане резко увеличило предложение на рынке и стало причиной снижения цен.
Поскольку урожай в Казахстане обильный и качественный, конкуренция на экспорт усилилась. Казахстанские экспортеры предлагают дыни по цене на 15-25 процентов ниже, чем на внутреннем рынке Узбекистана на условиях FCA.
В связи с тем, что Узбекистан является членом Евразийского экономического союза, экспорт в Россию и Кыргызстан освобожден от пошлин, а процедуры упрощены. Эта ситуация ограничила деятельность Узбекистана в трех основных направлениях экспорта, что привело к избытку продукции на внутреннем рынке и снижению цен.
Тем не менее, ограниченное предложение качественной дыни и наличие внутреннего спроса могут создать возможность для стабилизации цен в ближайшем будущем. Будущие цены будут зависеть от объема урожая и экспортных возможностей.
Узбекистан экспортирует около 150 тысяч тонн дынь в год. В 2024 году страна поставила дыни в более чем 20 стран, включая Россию, Казахстан и страны Европы.