Vladimir Bystrov, Rossiya terma jamoasining sobiq futbolchisi, legionerlar soniga cheklovlarni kuchaytirish taklifini qo‘llab-quvvatladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, keyingi mavsumdan boshlab klublar uchun “10+5” cheklovi joriy etilishi mumkin. Ya’ni, har bir klub bir mavsum uchun tarkibiga eng ko‘pi bilan 10 nafar legionerni kiritishi va bir vaqtning o‘zida maydonda 5 nafardan ortiq legioner futbolchi bo‘lmasligi mumkin.
Bystrovning fikricha, bunday cheklovlar ijobiy natija beradi. U legionerlar soniga limit qo‘yish tarafdori ekanini ta’kidladi.
Uning aytishicha, bu orqali mahalliy futbol maktablariga e’tibor ortadi, bolalar va o‘smirlar futbolini rivojlantirishga ko‘proq mablag‘ ajratiladi. Bystrov, ayni paytda xalqaro rasmiy o‘yinlarning yo‘qligi sharoitida, bolalar va o‘smirlar futboli ustida jiddiy o‘ylash va ish olib borish zarurligini bildirdi.
Hozirgi vaqtda Rossiya oliy futbol ligasi klublari bir mavsumda 13 nafar legionerni ro‘yxatdan o‘tkazishi va ulardan 8 nafarini bir vaqtning o‘zida maydonga tushirishi mumkin. Taklif etilayotgan yangi tartibga ko‘ra esa bu raqamlar kamayadi.

Быстров поддержал усиление лимита легионеров в России
Владимир Быстров, бывший футболист сборной России, поддержал предложение о ужесточении ограничений на количество легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, с следующего сезона может быть введено ограничение "10+5" для клубов. То есть каждый клуб сможет включить в состав не более 10 легионеров на сезон, и на поле одновременно не может находиться более 5 легионеров.
По мнению Быстрова, такие ограничения дадут положительный результат. Он подчеркнул, что является сторонником введения лимита на количество легионеров.
Он отметил, что это привлечет больше внимания к местным футбольным школам, и будет выделяться больше средств на развитие детского и юношеского футбола. Быстров также заявил о необходимости серьезно подумать и работать над детским и юношеским футболом в условиях отсутствия международных официальных матчей.
В настоящее время клубы Российской премьер-лиги могут зарегистрировать 13 легионеров за сезон и выставить на поле одновременно 8 из них. Согласно предлагаемым новым правилам, эти цифры уменьшатся.