O‘zbekistonning Jahon chempionatiga chiqish imkoniyati qanday baholandi?
Osiyoda 2026 yilgi Jahon chempionati saralash bosqichining 7-tur uchrashuvlari yakunlandi. 20 mart kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan bahsda Ӣzbekiston milliy jamoasi Qirg‘izistonga qarshi maydonga tushib, 1:0 hisobida g‘alaba qozondi. Ushbu natijadan so‘ng We Global Futbol portali Osiyo jamoalarining Jahon chempionatiga chiqish imkoniyatlarini baholadi.
Baholash natijalariga ko‘ra, Temur Kapadze boshchiligidagi Ӣzbekiston milliy jamoasining "A" guruhidan 2026 yilgi Jahon chempionatiga to‘g‘ridan to‘g‘ri yo‘llanma olish ehtimoli 92,6 foiz deb ko‘rsatildi. Ushbu ko‘rsatkich bo‘yicha O‘zbekiston Yaponiya, Eron va Janubiy Koreyadan keyingi to‘rtinchi o‘rinda bormoqda.
Eron guruhda yetakchilik qilmoqda
"A" guruhida eng yuqori imkoniyat Eron terma jamoasiga tegishli bo‘lib, ular 100 foizlik natija bilan Jahon chempionatiga yo‘llanmani deyarli kafolatlab bo‘lishdi. O‘zbekiston esa 2-o‘rinni egallab, tarixda ilk bor dunyoning eng nufuzli musobaqasida ishtirok etish arafasida turibdi.
Birlashgan Arab Amirliklari so‘nggi uchrashuvda Eron terma jamoasidan mag‘lubiyatga uchragach, ularning to‘g‘ridan to‘g‘ri mundialga chiqish ehtimoli bor-yo‘g‘i 6 foiz deb baholandi. Qatarning imkoniyati esa 1,3 foizga teng. Qirg‘iziston va Shimoliy Koreya esa amalda Jahon chempionatiga chiqish imkoniyatidan mahrum bo‘lishgan.
Osiyo jamoalari uchun ajratilgan kvotalar
AQSH, Meksika va Kanada maydonlarida bo‘lib o‘tadigan 2026 yilgi Jahon chempionati uchun Osiyo qit’asiga 8,5 ta kvota ajratilgan. Unga ko‘ra, uchta guruhda 1 va 2-o‘rinni egallagan jamoalar to‘g‘ridan to‘g‘ri Jahon chempionatiga yo‘llanma oladi. Guruhlardagi 3 va 4-o‘rin egalari esa o‘zaro pley-off o‘yinlari orqali qolgan 2,5 ta yo‘llanma uchun kurash olib boradi.
O‘zbekiston terma jamoasining hozirgi holati
Hozirda 7-tur yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston terma jamoasi 16 ochko to‘plagan holda "A" guruhida 2-o‘rinni egallab turibdi. Guruh yetakchisi Eron 19 ochko bilan peshqadam. Birlashgan Arab Amirliklari va Qatar 10 ochko bilan mos ravishda 3 va 4-o‘rinlarni egallagan. Qirg‘iziston (3 ochko) va Shimoliy Koreya (2 ochko) esa turnir jadvalining eng quyi pog‘onalarida joylashgan.
Kelgusi muhim uchrashuv
O‘zbekiston milliy jamoasi saralashning 8-tur doirasida 25 mart kuni safarda Eron terma jamoasiga qarshi muhim bahsga chiqadi. Uchrashuv Toshkent vaqti bilan soat 21:00 da boshlanishi rejalashtirilgan. Ushbu bahs O‘zbekiston terma jamoasi uchun tarixiy ahamiyat kasb etishi mumkin, chunki g‘alaba qozonilsa, Jahon chempionatiga chiqish masalasi deyarli hal bo‘ladi.

Как оценивались шансы Узбекистана на выход в чемпионат мира?
В Азии завершились матчи 7-го тура отборочного этапа чемпионата мира 2026 года. 20 марта в Ташкенте сборная Узбекистана вышла на поле против Кыргызстана и одержала победу со счетом 1:0. После этого портал We Global Futbol оценил шансы азиатских команд на выход в чемпионат мира.
Согласно результатам оценки, вероятность того, что сборная Узбекистана под руководством Темура Кападзе получит прямую путевку на чемпионат мира 2026 года из группы "A", составляет 92,6 процента. По этому показателю Узбекистан занимает четвертое место после Японии, Ирана и Южной Кореи.
Иран лидирует в группе
Наивысшая вероятность в группе "A" принадлежит сборной Ирана, которая почти гарантировала себе путевку на чемпионат мира с 100-процентным результатом. Узбекистан занимает 2-е место и находится на пороге участия в самом престижном турнире мира впервые в истории.
После поражения от сборной Ирана в последнем матче вероятность прямого выхода Объединенных Арабских Эмиратов на чемпионат мира была оценена всего в 6 процентов. Шансы Катара составляют 1,3 процента. Кыргызстан и Северная Корея фактически лишились шансов на выход на чемпионат мира.
Квоты для азиатских команд
Для чемпионата мира 2026 года, который пройдет на стадионах США, Мексики и Канады, Азии выделено 8,5 квоты. Согласно этому, команды, занявшие 1-е и 2-е места в трех группах, получат прямые путевки на чемпионат мира. Команды, занявшие 3-е и 4-е места в группах, будут бороться за оставшиеся 2,5 путевки через стыковые матчи.
Текущее состояние сборной Узбекистана
На данный момент, по итогам 7-го тура, сборная Узбекистана занимает 2-е место в группе "A", набрав 16 очков. Лидером группы является Иран с 19 очками. Объединенные Арабские Эмираты и Катар занимают 3-е и 4-е места с 10 очками соответственно. Кыргызстан (3 очка) и Северная Корея (2 очка) находятся на самых низких позициях в таблице турнира.
Следующий важный матч
Сборная Узбекистана 25 марта проведет важный матч против сборной Ирана в рамках 8-го тура отборочного этапа. Встреча запланирована на 21:00 по ташкентскому времени. Этот матч может иметь историческое значение для сборной Узбекистана, так как в случае победы вопрос о выходе на чемпионат мира будет практически решен.