Tramp va Infantino Jahon chempionati haqida gaplashdi: Rossiya uchun “tinchlik evaziga rag‘bat”?
Ma’lumki, 2026 yilgi Jahon chempionati tarixda ilk bor uch davlat — AQSH, Meksika va Kanadada birgalikda o‘tkaziladi. Turnir formati ham yangilanib, umumiy hisobda 104 ta uchrashuv tashkil etiladi.
“BBC Sport” nashri tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, FIFA prezidenti Janni Infantino va AQSH prezidenti Donald Tramp o‘rtasidagi uchrashuvda qator muhim masalalar muhokama qilingan. Ular orasida Rossiyaning chempionatda ishtirok etishi mumkinligi ham aytib o‘tildi.
78 ta o‘yin AQSHda o‘tadi
FIFA va AQSH rasmiylarining kelishuviga ko‘ra, 104 ta bahsdan 78 tasi AQSH stadionlarida bo‘lib o‘tadi. Bu mamlakat musobaqaning asosiy mezboni sifatida namoyon bo‘lishini anglatadi. AQSH futbol infratuzilmasi va muxlislar soni jihatidan bu omilni qo‘llab-quvvatlaydi.
Tramp: “Rossiyaga rag‘bat — urushni to‘xtatish sharti bilan”
Tramp o‘zining chiqishida Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urush masalasiga alohida to‘xtalib o‘tdi:
“Men ikkinchi bor prezidentlikka kelganimdan buyon urushni to‘xtatish ustida ishlayapman. Agar Rossiya janjalni to‘xtatsa, Jahon chempionatida ishtirok etish ular uchun rag‘bat sifatida xizmat qiladi. Aks holda, har hafta besh ming yoshning hayotidan ayrilayotganini kuzatamiz”, — dedi Tramp.
Uning bu bayonoti jahon jamoatchiligida turlicha munosabatlarga sabab bo‘ldi.
Infantino: “Futbol orqali tinchlikka umid bor”
FIFA rahbari Infantino esa vaziyatga nisbatan ehtiyotkor va umidvor munosabat bildirdi:
“Rossiya hozircha musobaqalarda qatnashish huquqidan mahrum. Ammo biz umid qilamizki, yaqin kelajakda tinchlik o‘rnatiladi va ular futbol olamiga qaytadi. Shunda, Jahon chempionatida ham ishtirok etishlari mumkin bo‘ladi”, — deya ta’kidladi u.
Rossiya 2022 yildan buyon FIFA turnirlaridan chetlatilgan
Eslatib o‘tamiz, Rossiya terma jamoalari va klublari 2022 yildan buyon xalqaro futbol musobaqalarida ishtirok eta olmayapti. Bu qaror FIFA va UYEFA tomonidan joriy etilgan sanksiyalar natijasida amalga oshirilgan.
Zamin.uz tahririyati 2026 yilgi chempionat atrofidagi siyosiy va sport masalalarini diqqat bilan kuzatmoqda. Futbol orqali tinchlik, hamjihatlik va birlik g‘oyalarining amalga oshishi butun insoniyat uchun katta yutuq bo‘ladi.

Трамп и Инфантино поговорили о чемпионате мира: «стимул за мир» для России?
Известно, что чемпионат мира 2026 года впервые пройдет сразу в трех странах — США, Мексике и Канаде. Формат турнира также обновлен, всего будет проведено 104 матча.
По данным, распространенным изданием «BBC Sport», на встрече между президентом ФИФА Джанни Инфантино и президентом США Дональдом Трампом обсуждались ряд важных вопросов. В их числе также упоминалось о возможности участия России в чемпионате.
78 матчей пройдет в США
Согласно соглашению ФИФА и официальных лиц США, из 104 матчей 78 состоятся на стадионах США. Это означает, что эта страна будет основным хозяином соревнования. США поддерживает этот фактор с точки зрения футбольной инфраструктуры и количества болельщиков.
Трамп: «Стимул для России — при условии прекращения войны»
Трамп в своем выступлении отдельно остановился на вопросе войны между Россией и Украиной:
«С тех пор как я снова стал президентом, я работаю над прекращением войны. Если Россия остановит конфликт, участие в чемпионате мира станет для них стимулом. В противном случае мы наблюдаем, как каждую неделю теряем пять тысяч молодых жизней», — сказал Трамп.
Его заявление вызвало различные реакции в мировом сообществе.
Инфантино: «Есть надежда на мир через футбол»
Глава ФИФА Инфантино выразил осторожное и оптимистичное отношение к ситуации:
«Россия в настоящее время лишена права участвовать в соревнованиях. Но мы надеемся, что в ближайшем будущем будет установлено мир, и они вернутся в мир футбола. Тогда они смогут участвовать и в чемпионате мира», — подчеркнул он.
Россия исключена из турниров ФИФА с 2022 года
Напоминаем, что сборные и клубы России с 2022 года не могут участвовать в международных футбольных соревнованиях. Это решение было принято в результате санкций, введенных ФИФА и УЕФА.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за политическими и спортивными вопросами вокруг чемпионата 2026 года. Реализация идей мира, единства и солидарности через футбол станет большим достижением для всего человечества.