Jeymi Vardi futbolni tark etmaydi: “Oyoqlarim to‘xta deg‘unicha, davom etaman”
Angliya futbolida afsonaga aylangan 38 yoshli hujumchi Jeymi Vardi hali ham futbol bilan xayrlashishga tayyor emasligini bildirdi. “Lester” klubi bilan mashhurlikka erishgan tajribali forvard muxlislarini hali ham hayratda qoldirishi mumkin.
“Futbol — aqlbovar qilmas dunyo. Ertaga nima bo‘lishini hech kim bilmaydi. Oyoqlarim menga 'besabr bo‘l' demaguncha, harakatda bo‘laman. Hozircha barchasi joyida,” — dedi Vardi.
“Tulki”lar safidagi buyuk sayohat
Jeymi Vardi joriy mavsum “Lester” safida 35 uchrashuvda maydonga tushdi, 9 ta gol va 4 ta assist bilan jamoaga hissa qo‘shdi. Aprel oyi oxirida esa u “Lester”ni tark etishini ma’lum qilgandi.
2012 yilda beshinchi diviziondagi “Flitvud” jamoasidan jami 1 million funt evaziga olib kelingan Vardi “Lester” bilan haqiqiy afsonaga aylandi. Jamoa bilan birgalikda:
- Premer-liga chempionligi (2015/16),
- Angliya Kubogi,
- Angliya Superkubogi,
- Chempionship (ikki marta) kabi katta sovrinlarni qo‘lga kiritdi.
Vardi — kech ochilgan yulduz, lekin buyuk hujumchi
Jeymi Vardi Premer-ligadagi debyutini 27 yoshida o‘tkazgan bo‘lsa-da, u o‘zini barcha davrlarning yetakchi hujumchilari qatoriga kiritishga ulgurdi. U APLning sobiq yulduzlari Dide Drogba, Krishtianu Ronaldu, Ruud van Nistelroy, Luis Suares kabi yulduzlardan ko‘proq gol kiritishga muvaffaq bo‘lgan.
Umumiy hisobda Vardi “Lester” uchun 499 uchrashuvda 149 ta to‘p kiritgan va 71 ta golli uzatma amalga oshirgan. Bu ko‘rsatkichlar uni jamoa tarixidagi eng ta’sirli futbolchilardan biriga aylantiradi.
“Oyoqlar to‘xtamas ekan, yo‘l davom etadi”
Hozirda Vardi kelajakda qayerda faoliyat yuritishi borasida rasmiy qaror qabul qilmagan, ammo u futbol bilan xayrlashishga hali tayyor emas.
Zamin.uz tahririyati Jeymi Vardi kabi futbol afsonalarining yangi sahifalari qanday yozilishini qiziqish bilan kuzatishda davom etadi. Siz uni yana qayerda ko‘rishni istardingiz? Vardi faoliyati haqida qanday fikrdasiz?

Кроос еще не оценил работу Хаби Алонсо
Джейми Варди не собирается уходить из футбола: “Я буду продолжать, пока мои ноги не скажут остановиться”
Джейми Варди не собирается уходить из футбола: “Буду играть, пока ноги не скажут 'стоп'
38-летний нападающий Джейми Варди, ставший легендой английского футбола, заявил, что он еще не готов прощаться с футболом. Опытный форвард, добившийся популярности с клубом «Лестер», все еще может удивить своих поклонников.
“Футбол — это невероятный мир. Никто не знает, что будет завтра. Пока мои ноги не скажут мне 'терпение', я буду в игре. Пока все на месте,” — сказал Варди.
Великое путешествие в рядах “Лис”
В текущем сезоне Джейми Варди провел 35 матчей за «Лестер», забив 9 голов и сделав 4 ассиста. В конце апреля он объявил о том, что покинет «Лестер».
В 2012 году Варди был приобретен у клуба «Флитвуд» пятого дивизиона за 1 миллион фунтов и стал настоящей легендой с «Лестером». В составе команды он:
- стал чемпионом Премьер-лиги (2015/16),
- выиграл Кубок Англии,
- завоевал Суперкубок Англии,
- дважды стал чемпионом Чемпионшипа.
Варди — звезда, раскрывшаяся поздно, но великий нападающий
Хотя Джейми Варди дебютировал в Премьер-лиге в 27 лет, он успел занять место среди ведущих нападающих всех времен. Ему удалось забить больше голов, чем таким звездам, как Дидье Дрогба, Криштиану Роналду, Рууд ван Нистелрой и Луис Суарес.
В общей сложности Варди забил 149 голов и сделал 71 голевой пас в 499 матчах за «Лестер». Эти показатели делают его одним из самых влиятельных футболистов в истории клуба.
“Пока ноги не остановятся, путь продолжается”
В настоящее время Варди не принял официального решения о том, где он будет продолжать свою карьеру, но он еще не готов прощаться с футболом.
Редакция Zamin.uz с интересом продолжает следить за тем, как пишутся новые страницы футбольных легенд, таких как Джейми Варди. Где бы вы хотели его увидеть снова? Каковы ваши мысли о карьере Варди?