Londonning “Arsenal” klubi “Sevilya” jamoasining o‘yinchisi Lyusyen Agumega qiziqish bildirmoqda. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
The Athletic nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, “kanonirlar” Agume orqali Tomas Partining o‘rnini to‘ldirmoqchi. Tomas Parti yozda “Arsenal”ni tark etishi ehtimoli yuqori, chunki uning jamoada besh yillik faoliyati yakunlanmoqda, amaldagi shartnomasi tugamoqda va yangi shartnoma hali imzolanmagan.
Lyusyen Agume 23 yoshda bo‘lib, Fransiya futbol maktablari — “Soshо” va Milanning “Inter” akademiyalarida tarbiyalangan.
O‘tgan mavsumda u 37 ta o‘yinda maydonga tushib, bitta gol urgan va uchta golga assistentlik qilgan. Transfermarkt portali uning bozor qiymatini 8 million yevroga baholaydi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi futboli ham o‘z rivojlanish yo‘lida.
Masalan, O‘zbek milliy taomlari va madaniyati singari, sport sohasida ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Gijduvon shashligi va Tuxum barak kabi milliy an’analarga hurmat saqlanishi kabi, futbol ham milliy qadriyatlarni ifodalashda muhim o‘rin tutadi.
Samarqand nonlari kabi o‘ziga xoslikni saqlab qolish, O‘zbekiston Respublikasi sportining ham rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Bu ham mamlakatning jahon maydonidagi o‘rnini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Арсенал хочет купить звезду Севильи Агумени
Лондонский клуб «Арсенал» проявляет интерес к игроку команды «Севилья» Люсьену Агуме. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
Согласно информации издания The Athletic, «канониры» хотят заменить Томаса Партии через Агуме. Вероятность того, что Томас Партия покинет «Арсенал» этим летом, высока, так как его пятилетняя карьера в команде подходит к концу, действующий контракт истекает, и новое соглашение еще не подписано. Люсьену Агуме 23 года, он воспитан в футбольных школах Франции — «Сошо» и академии Миланского «Интера».
В прошлом сезоне он вышел на поле в 37 матчах, забил один гол и сделал три голевых передачи. Портал Transfermarkt оценивает его рыночную стоимость в 8 миллионов евро. В то же время футбол в Республике Узбекистан также находится на пути своего развития.
Например, как и узбекская национальная кухня и культура, в спортивной сфере также уделяется особое внимание. Уважение к национальным традициям, таким как гиждуванская шашлыка и Тухум барак, также играет важную роль в выражении национальных ценностей через футбол.
Сохранение уникальности, как самаркандские лепешки, также положительно скажется на развитии спорта Республики Узбекистан. Это также будет способствовать укреплению позиции страны на мировой арене.