Berluskonining oilasi «Montsa» klubini sotmoqda
Italiya sobiq bosh vaziri Silvio Berluskonining oilasi «Montsa» futbol klubini amerikalik sarmoya kompaniyasi Beckett Layne Venturesga sotishga rozi bo‘ldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu bitim qiymati 45 million yevroni tashkil qiladi, biroq dastlab xaridor faqat 80 foiz aksiyalarni oladi. Qolgan 20 foiz aksiyalar esa 2026 yilgacha avvalgi egalarida qoladi, deb xabar beradi Reuters agentligi. Eslatib o‘tamiz, Berluskonining o‘zi «Montsa»ni 2018 yilda sotib olgan va to‘rt yil ichida klubni Seriya A ligasiga olib chiqqan.
2023 yilda sobiq bosh vazir vafot etganidan so‘ng, klub uning oilasi tomonidan boshqarilmoqda. O‘tgan mavsumda jamoa turnir jadvalida so‘nggi o‘rinni egallab, Seriya B ligasiga tushib ketdi.
Shu sababli, klub moliyalashtirishni qisqartirish va keyinchalik uni sotish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Silvio Berluskonining nomi «Milan» klubini boshqargan davri bilan mashhur bo‘lib, u klubni Yevropaning yetakchi jamoalaridan biriga aylantirgan. Uning ta’siri ostida «Milan» ko‘plab yirik yutuqlarga erishgan va xalqaro maydonda obro‘ qozongan edi.
Endi esa uning oilasi tomonidan boshqarilgan «Montsa» klubi yangi egalar qo‘lida yangi sahifani ochishga tayyorlanmoqda. Bu sotuv mamlakat futboli uchun muhim o‘zgarish sifatida baholanmoqda.

Семья Берлускони продает клуб «Монца»
Семья бывшего премьер-министра Италии Сильвио Берлускони согласилась продать футбольный клуб «Монца» американской инвестиционной компании Beckett Layne Ventures. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Стоимость сделки составит 45 миллионов евро, однако изначально покупатель получит только 80 процентов акций. Оставшиеся 20 процентов акций останутся у прежних владельцев до 2026 года, сообщает агентство Reuters. Напомним, что сам Берлускони купил «Монцу» в 2018 году и за четыре года вывел клуб в Серии А.
После смерти бывшего премьер-министра в 2023 году клуб управляется его семьей. В прошлом сезоне команда заняла последнее место в турнирной таблице и вылетела в Серии Б.
По этой причине было принято решение сократить финансирование и впоследствии продать клуб. Имя Сильвио Берлускони стало известным благодаря его руководству клубом «Милан», который он превратил в одну из ведущих команд Европы. Под его влиянием «Милан» добился множества крупных успехов и завоевал международное признание.
Теперь клуб «Монца», управляемый его семьей, готов открыть новую страницу под руководством новых владельцев. Эта продажа рассматривается как важное изменение для футбола страны.