Rossiya terma jamoasi va poytaxtning Dinamo klubida hujumchi bo‘lgan Dmitriy Bulykin mamlakat klublarida yosh rossiyalik futbolchilarning ishtiroki haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Yevropada futbolchilar 18-19 yoshda allaqachon tajribali hisoblanadi, ammo bizda yosh rossiyalik o‘rniga chet ellik futbolchi maydonga chiqariladi. Bulykin yosh rossiyaliklarga ko‘proq ishonish kerakligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, u sifatli bo‘lmagan legionerlar sotib olingandan keyin klublar rahbariyati xatolikni tan olmasligini ham aytdi. Amaldagi qoidalarga ko‘ra, Rossiya Premier Ligasi klublari asosiy tarkibda 8 taga qadar chet ellik futbolchini maydonga chiqarishi mumkin, jami esa ro‘yxatda 14 nafargacha chet ellik bo‘lishi mumkin.
O‘tgan mavsumda esa poytaxtning Lokomotiv va Makhachqala shahrining Dinamo jamoalari mahalliy futbolchilarga eng ko‘p ishonch bildirgan klublar sifatida ajralib turdi. Bu esa mahalliy iste’dodlarni rivojlantirish va o‘yinga imkon berish borasidagi muhim qadam hisoblanadi.
Klublarning yosh va mahalliy futbolchilarga e’tibor berishi mamlakat futbolining kelajagi uchun zarurdir. Faqat shu yo‘l bilan sifatli va raqobatbardosh jamoalar shakllantirilishi mumkin.
Shuningdek, xorijlik futbolchilardan foydalanishda ham sifat va ehtiyotkorlik muhim ahamiyat kasb etadi. Raqobatbardosh liga barpo etish uchun mahalliy futbolchilarni rivojlantirish ustuvor vazifa bo‘lishi lozim.

Россия клубы доверяют молодым футболистам
Дмитрий Булыкин, бывший нападающий сборной России и клуба «Динамо» из столицы, высказал мнение о вовлечении молодых российских футболистов в клубы страны. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, в Европе футболисты в 18-19 лет уже считаются опытными, однако у нас вместо молодых россиян на поле выходит иностранный игрок. Булыкин подчеркнул, что молодым россиянам нужно доверять больше.
При этом он также отметил, что руководство клубов не признает ошибки после покупки некачественных легионеров. Согласно действующим правилам, клубы Российской Премьер-Лиги могут выставлять на поле до 8 иностранных футболистов в основном составе, а всего в заявке может быть до 14 иностранцев.
В прошлом сезоне клубы «Локомотив» из столицы и «Динамо» из Махачкалы выделялись как клубы, которые больше всего доверяли местным футболистам. Это является важным шагом в развитии местных талантов и предоставлении возможностей для игры.
Внимание клубов к молодым и местным футболистам необходимо для будущего футбола страны. Только таким образом можно сформировать качественные и конкурентоспособные команды.
Также важны качество и осторожность при использовании иностранных футболистов. Развитие местных футболистов должно быть приоритетной задачей для создания конкурентоспособной лиги.