Bystrov: Dinamoga kelgan portugal futbolchilari zaif edi
Rossiya terma jamoasi va Sankt-Peterburgning Zenit jamoasi sobiq yarim himoyachisi Vladimir Bystrov 2000-yillarning o‘rtalaridagi Rossiya chempionati haqidagi xotiralari bilan o‘rtoqlashdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
2005-yilgi mavsum boshlanishidan oldin Moskva Dinamo jamoasi yetti nafar portugal futbolchisini, jumladan Derley va Danni kabi o‘yinchilarni tarkibiga qo‘shdi. Chempionatning birinchi turida jamoa Zenitga 1:4 hisobida mag‘lub bo‘ldi.
Bystrovning aytishicha, ular bu futbolchilarni mag‘lub etishgan va jamoa deyarli chempionatdan tushib ketish arafasida bo‘lgan. Ko‘plab futbolchilar xarid qilingan bo‘lsa-da, hech qanday samarasi bo‘lmagan va faqat Danni o‘zini ko‘rsatgan.
2005-yil yozida yana bir necha portugal tilida so‘zlashuvchi futbolchilar jamoaga qo‘shilgan. O‘sha paytda rekord darajadagi xarajatlarni amalga oshirgan klub mavsumni sakkizinchi o‘rinda yakunlagan, keyingi mavsum esa to‘rtinchi o‘nlikda joylashgan.
Bu voqealar Rossiya futbolining o‘sha davrdagi holatini yaxshi aks ettiradi va jamoalarning o‘zgaruvchan holatini ko‘rsatadi.

Быстров: Динамика пришедшие португальские футболисты были слабыми
Бывший полузащитник сборной России и петербургского Зенита Владимир Быстров поделился воспоминаниями о чемпионате России середины 2000-х годов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Перед началом сезона 2005 года московское Динамо подписало семерых португальских футболистов, включая таких игроков, как Дерлей и Дани. В первом туре чемпионата команда проиграла Зениту со счетом 1:4.
По словам Быстрова, они победили этих футболистов, и команда была на грани вылета из чемпионата. Несмотря на то, что было куплено много футболистов, никакого результата это не дало, и только Дани проявил себя.
Летом 2005 года к команде присоединились еще несколько португалоязычных футболистов. Клуб, который тогда потратил рекордные суммы, завершил сезон на восьмом месте, а следующий сезон оказался в четвертом десятке.
Эти события хорошо отражают состояние российского футбола того времени и показывают изменчивость команд.