Estoniya mudofaasini mustahkamlashga kirishdi: Rossiya bilan chegarani minalashtiradi
Estoniya ehtimoliy harbiy tahdidlarga qarshi turish maqsadida Rossiya bilan chegarada himoya inshootlari qurishni boshlamoqda. Bu haqda mamlakat Mudofaa kuchlari muhandislik qo‘shinlari vakili Aynar Afanasev ma’lum qildi. Unga ko‘ra, urush yuz bergan taqdirda, Estoniya chegara hududlarini minalash va strategik obyektlarni yo‘q qilish choralarini ko‘radi.
Mazkur harakat Ottava konvensiyasiga zid bo‘lgani bois, rasmiy Tallin bu xalqaro bitimdan chiqishga qaror qildi. Afanasevning ta’kidlashicha, tinchlik davrida bunday choralar ko‘rilmaydi, ammo xavfsizlik tahdidi mavjud bo‘lgan vaziyatlarda portlovchi vositalardan foydalanish zarur bo‘ladi.
Bunkerlar va mudofaa chizig‘i
Estoniya hukumati mudofaa choralarini kuchaytirish doirasida 2024 yildan boshlab chegara hududlarida maxsus bunkerlar qurishni rejalashtirgan. Birinchi mudofaa nuqtasi Rossiya bilan shimoli-sharqiy chegarada tashkil etiladi va 14 ta bunkerdan iborat bo‘ladi. Shuningdek, yana to‘rtta bunker janubi-sharqiy hududlarda o‘rnatiladi.
Mudofaa tizimi doirasida barpo etiladigan inshootlar 152 millimetrli snaryadlarga bardosh bera olishi rejalashtirilgan. Mudofaa kuchlari vakillarining ma’lum qilishicha, sinovdan o‘tkazilgan ikkita bunker bunday zarbalariga dosh bergan. Umuman olganda, mudofaa chizig‘i bo‘ylab 600 ta panagoh quriladi va ular xususiy yerlarda ham joylashtirilishi mumkin.
Ukraina tajribasidan foydalanish
Estoniya himoya inshootlarini qurishda Ukrainadagi urush tajribasidan foydalanmoqda. Bunkerlar dron hujumlariga qarshi maxsus to‘rlar va boshqa himoya vositalari bilan jihozlanadi. Bu choralar Rossiyaning ehtimoliy hujumiga qarshi mudofaani mustahkamlashga xizmat qiladi.
Estoniya xavfsizligi va geosiyosiy tahdidlar
Estoniya hukumati va mudofaa idoralari Rossiyani mamlakat xavfsizligiga eng katta tahdid deb hisoblaydi. Mudofaa vazirligi vitse-kansleri maslahatchisi Kaydo Tiytusning fikricha, Ukrainadagi urush Rossiyaning harbiy salohiyatini biroz pasaytirgan, biroq kelgusi ikki-uch yil ichida u o‘z qudratini tiklashi mumkin. Shu sababli, Estoniya ehtimoliy hujumga qarshi tayyorgarlik ko‘rishi va mamlakat mudofaasini mustahkamlashi kerak.
Minalar va mudofaa siyosati
2024 yil boshida Latviya, Litva va Estoniya ehtimoliy Rossiya tajovuziga qarshi mudofaani kuchaytirish maqsadida Ottava konvensiyasidan chiqish imkoniyatini muhokama qilgan edi. Natijada, ushbu davlatlar piyodalarga qarshi minalar zaxirasini oshirish va tinch aholiga kamroq xavf tug‘diradigan vositalarni ko‘paytirishga qaror qildi.
Estoniyaning bunday harakatlari mamlakat xavfsizligini ta’minlash va ehtimoliy harbiy tahdidlarga qarshi tayyor turish maqsadini ko‘zlagan. Rossiya bilan chegarada himoya inshootlarini qurish va minalash orqali Tallin o‘ziga qarshi hujumni imkon qadar qimmatga tushirishni maqsad qilgan.
BBC tahliliga ko‘ra, Yaqin Sharqdagi AQSh harbiy bazalariga Eron tomonidan berilgan zarbalar janglarning dastlabki o‘n to‘rt kunida taxminan sakkiz yuz million dollar zarar yetkazdi. Bu haqda

Эстония начинает строительство защитных сооружений на границе с Россией с целью противодействия потенциальным военным угрозам. Об этом сообщил представитель инженерных войск Министерства обороны страны Айнар Афанасев. По его словам, в случае войны Эстония примет меры по минированию пограничных территорий и уничтожению стратегических объектов.
Данные действия противоречат Оттавской конвенции, поэтому официальная Таллинн решила выйти из этого международного соглашения. Афанасев отметил, что в мирное время такие меры не будут приниматься, однако в ситуациях, когда существует угроза безопасности, использование взрывных устройств станет необходимым.
Бункеры и оборонительная линия
Правительство Эстонии в рамках усиления оборонительных мер планирует начать строительство специальных бункеров в пограничных районах с 2024 года. Первая оборонительная точка будет создана на северо-восточной границе с Россией и будет состоять из 14 бункеров. Также еще четыре бункера будут установлены в юго-восточных районах.
Сооружения, которые будут возведены в рамках оборонительной системы, планируется сделать устойчивыми к 152-миллиметровым снарядам. Представители оборонительных сил сообщили, что два протестированных бункера выдержали такие удары. В целом, вдоль оборонительной линии будет построено 600 укрытий, которые также могут быть размещены на частных землях.
Использование опыта Украины
Эстония использует опыт войны в Украине при строительстве защитных сооружений. Бункеры будут оснащены специальными сетями и другими средствами защиты от атак дронов. Эти меры направлены на укрепление обороны против потенциального нападения России.
Безопасность Эстонии и геополитические угрозы
Правительство Эстонии и оборонительные ведомства считают Россию наибольшей угрозой для безопасности страны. По мнению советника вице-канцлера Министерства обороны Кайдо Тийтуса, война в Украине несколько снизила военный потенциал России, однако в течение следующих двух-трех лет она может восстановить свою мощь. Поэтому Эстонии необходимо готовиться к потенциальному нападению и укреплять свою оборону.
Мины и оборонительная политика
В начале 2024 года Латвия, Литва и Эстония обсуждали возможность выхода из Оттавской конвенции с целью усиления обороны против потенциальной агрессии России. В результате эти государства решили увеличить запас мин против пешеходов и увеличить количество средств, которые представляют меньшую угрозу для мирного населения.
Такие действия Эстонии направлены на обеспечение безопасности страны и готовность к потенциальным военным угрозам. Строя защитные сооружения и минируя границу с Россией, Таллинн ставит целью сделать возможное нападение как можно более затратным.