Tramp va bojlar: “chegaradagi urinish” yolg‘on bo‘lib chiqdi
So‘nggi kunlarda AQSH prezidenti Donald Tramp tashqi savdo siyosatidagi og‘ir qadamlari bilan yana jahon diqqat markazida. Internetni “portlatgan” xabar – Tramp o‘zining joriy qilgan bojxona to‘lovlariga 90 kunlik tanaffus e’lon qiladi, degan gaplar esa haqiqatga mos kelmadi.
CNBC telekanali Oq uy matbuot xizmatiga tayanib ma’lum qildi: bu yangiliklar asossiz, ya’ni — yolg‘on!
Xassett gapirganmi? Yo‘q, u ham hayron!
Avvalroq Oq uy Milliy iqtisodiy kengashi rahbari Kevin Xassett go‘yo bu 90 kunlik muddat Xitoydan tashqari barcha davlatlarga taalluqli bo‘ladi, degan fikr bildirgani aytilgandi. Ammo rasmiylar bu gaplarni rad etdi — Xassettning bu haqda gapirgani yo‘q ekan.
Savdo urushi: AQSH va Xitoy
Bloomberg agentligi bu bojlar ortidan Xitoyning javobi juda tez kelganini ta’kidlagan — va bu Pekinning “savdo urushi”ga tayyorligidan dalolat ekani qayd etilgan. Bunga javoban, Xitoy tashqi ishlar vazirligi ham keskin bayonot berdi:
“Vashingtonning bojlari haqorat va qo‘rqitish shaklida qabul qilinadi”, — dedi Lin Szyan.
Har ikki tomon bojlar bilan “hujumga o‘tdi”
Eslatib o‘tamiz, Donald Tramp 2 aprel kuni jahondagi 185 mamlakat va hududdan kelayotgan tovarlarga bojxona to‘lovlari joriy etilishini e’lon qilgandi. Ayniqsa, Xitoydan kelayotgan mahsulotlarga boj miqdori 34% darajasida belgilandi.
Bu qadamga javoban, Xitoy ham 10 apreldan AQSH tovarlariga xuddi shu miqdorda — 34 foiz boj qo‘llashini bildirdi.
Tramp Twitter'da tinch turmadi
Bunday “javob zarbasi”ga Tramp Twitter'da keskin munosabat bildirdi:
“Xitoy AQSHga nisbatan boj to‘lovlari kiritishi — katta xatodir!”
Bu voqealar orqali yana bir bor ayon bo‘ldiki, geosiyosiy “o‘yinlar”da har bir ma’lumotni ishonchli manbalar orqali tekshirish juda muhim. Yolg‘on xabarlar turli nizolarni kuchaytiradi, aholi esa haqiqatni tushunishda mushkul ahvolda qoladi. Prezidentlar ham internet “feyklari” qurboni bo‘lishi mumkin...
Sizcha, Trampning bunday boj siyosati Amerika uchun foydalimi yoki zararlimi?
Yigirma sakkizinchi fevral kuni kuchayib ketgan va Amerika Qo'shma Shtatlari, Isroil hamda Eron ishtirok etgan urush bir kechada boshlanmagan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Tahlilchilar
Dunyo Bugun, 21:21
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushini tugatish bo'yicha AQSh bilan olib borilayotgan muzokaralarning yangi bosqichi 21 mart kuni bo'lib

Трамп и пошлины: “попытка на границе” оказалась ложью
В последние дни президент США Дональд Трамп снова в центре мирового внимания из-за своих жестких шагов в области внешней торговли. Сообщение, которое “взорвало” интернет, о том, что Трамп объявит 90-дневный перерыв в своих введенных таможенных пошлинах, оказалось неправдой.
Телевизионный канал CNBC со ссылкой на пресс-службу Белого дома сообщил: эти новости безосновательны, то есть — ложь!
Говорил ли Хассетт? Нет, он тоже удивлен!
Ранее сообщалось, что глава Национального экономического совета Белого дома Кевин Хассетт якобы заявил, что этот 90-дневный срок будет касаться всех стран, кроме Китая. Однако официальные лица опровергли эти слова — Хассетт не говорил об этом.
Торговая война: США и Китай
Агентство Bloomberg отметило, что ответ Китая на эти пошлины пришел очень быстро — и это свидетельствует о готовности Пекина к “торговой войне”. В ответ Министерство иностранных дел Китая также сделало резкое заявление:
“Пошлины Вашингтона будут восприняты как оскорбление и запугивание”, — сказал Линь Сян.
Обе стороны перешли к “атаке” с пошлинами
Напоминаем, что Дональд Трамп 2 апреля объявил о введении таможенных пошлин на товары из 185 стран и регионов мира. В частности, пошлина на товары из Китая была установлена на уровне 34%.
В ответ на этот шаг Китай также заявил, что с 10 апреля введет аналогичную пошлину на товары из США — 34 процента.
Трамп не оставался в стороне в Twitter
На такой “ответный удар” Трамп резко отреагировал в Twitter:
“Введение пошлин Китаем против США — большая ошибка!”
Эти события еще раз показали, насколько важно проверять каждую информацию через надежные источники в геополитических “играх”. Ложные сообщения усиливают различные конфликты, и население оказывается в затруднительном положении при понимании правды. Президенты тоже могут стать жертвами интернет “фейков”...
Вопрос к читателям Zamin.uz:
Как вы думаете, такая политика пошлин Трампа полезна или вредна для Америки?
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп выразил серьезное предупреждение в адрес Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz. По его словам, если Тегеран в течение семи дней не откроет полностью
Мир Сегодня, 12:36
В мире политики непрерывно распространяются сообщения о секретных соглашениях между крупными державами и играх в сфере разведки. Об этом сообщает Zamin.uz. В центре этих дискуссий сегодня находятся