Ronaldu Saudiya futbolida o‘z ta’sirini tikladi
Qozog‘istonning Turkiston viloyati Alg‘abas qishlog‘ida 18-noyabr kuni ertalab yuz bergan yong‘in og‘ir fojia bilan yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ikki qavatli xususiy uyda kelib chiqqan yong‘in oqibatida 12 kishi halok bo‘ldi, ulardan 9 nafari yosh bolalar edi. Mahalliy hokimlik bergan ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lgan bolalar 2009–2024-yillar orasida tug‘ilgan.
Qurbonlar orasida bir oilaning 5 nafar farzandi (3 qiz va 2 o‘g‘il) ham bor. Ikkinchi oiladan esa 2018-yilda tug‘ilgan bir qiz qutqarilib, ayni paytda shifoxonada davolanmoqda.
Umumiy hisobda 3 kishi kasalxonaga yotqizilgan bo‘lib, ulardan 2 kishi va bir bola reanimatsiyada qolmoqda. Prokuratura xabariga ko‘ra, oila sunnat to‘yini nishonlagan va keyinchalik qarindoshlar kechani davom ettirish uchun uyga qaytgan.
Ertalab uyda yong‘in chiqqan va qisqa vaqt ichida katta talafot keltirgan. Turkiston viloyati hokimi Nuralxon Kusherov voqea joyiga borib, holatni o‘rgandi, jabrlanganlarning ahvolidan xabar oldi va tergov jarayoni to‘liq va adolatli olib borilishini va’da qildi.

Пожар в Туркестане унес жизни 12 человек
В селе Алгабас Туркестанской области Казахстана утром 18 ноября произошёл пожар, который закончился тяжёлой трагедией. Об этом сообщил Zamin.uz.
В результате пожара в двухэтажном частном доме погибло 12 человек, из них 9 были маленькими детьми. По данным местных властей, погибшие дети родились в период с 2009 по 2024 годы.
Среди жертв были пятеро детей из одной семьи (3 девочки и 2 мальчика). Из второй семьи была спасена девочка, родившаяся в 2018 году, которая в настоящее время находится на лечении в больнице.
Всего в больницу госпитализированы 3 человека, из них 2 взрослых и один ребёнок находятся в реанимации. По информации прокуратуры, семья отмечала суннат той, а затем родственники вернулись домой, чтобы продолжить вечер.
Утром в доме возник пожар, который за короткое время привёл к большим потерям. Аким Туркестанской области Нуралхон Кушеров выехал на место происшествия, ознакомился с ситуацией, узнал о состоянии пострадавших и пообещал, что расследование будет проведено полно и справедливо.
Похоронная церемония взята под контроль акиматом области.
Ситуация на Ближнем Востоке теперь представляет серьезную угрозу и для территории Катара. Об этом сообщает Zamin.uz. В Катаре выявлены группы, связанные с Ираном, и стало известно, что крупнейшая