Yevropaning to‘rt davlat yetakchisi Kiyevga tarixiy tashrif buyurdi
Bu tashrif Yevropaning yetakchi davlatlari rahbarlari tomonidan Rossiya tomonidan boshlangan keng ko‘lamli harbiy harakatlardan keyingi ilk birgalikdagi safar bo‘lib, tarixiy ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlanmoqda.
Tashrif davomida Yevropaning yuqori martabali rahbarlari Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan uchrashib, hozirgi vaziyat va istiqboldagi qadamlar bo‘yicha muzokaralar o‘tkazishni rejalashtirgan. Shuningdek, ular Moskvadan zudlik bilan va shartsiz ravishda 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatishga rozi bo‘lishni talab qilishlari kutilmoqda.
Kiyevga tashrif buyurgan davlat rahbarlari Yevropa Ittifoqining Ukraina bilan birdamligi va qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor namoyish etmoqchi ekanliklarini ma’lum qilgan.
Bu tashrif dunyo hamjamiyati diqqat markazida bo‘lib, xalqaro siyosiy vaziyatga kuchli ta’sir o‘tkazishi mumkinligi aytilmoqda.

Четыре лидера европейских стран совершили исторический визит в Киев
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер, президент Франции Эммануэль Макрон, канцлер Германии Фридрих Мерц и премьер-министр Польши Дональд Туск прибыли в столицу Украины Киев на поезде. Их встречала большая делегация Украины в центральном железнодорожном вокзале города.
Этот визит является первой совместной поездкой лидеров ведущих европейских стран после начала широкомасштабных военных действий, инициированных Россией, и подчеркивается его историческое значение.
Во время визита высокопоставленные европейские лидеры планируют встретиться с президентом Украины Владимиром Зеленским для обсуждения текущей ситуации и будущих шагов. Также ожидается, что они потребуют от Москвы немедленного и безусловного согласия на прекращение огня на 30 дней.
Государственные лидеры, посетившие Киев, заявили о своем намерении еще раз продемонстрировать единство и поддержку Европейского Союза Украине.
Этот визит находится в центре внимания мирового сообщества и может оказать значительное влияние на международную политическую ситуацию.