Amerika Qo‘shma Shtatlarida yashovchi olimning Pepper laqabli mushugi ilmiy tadqiqotlarda muhim rol o‘ynamoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Florida universiteti virusologi Jon Lednikning ma’lum qilishicha, Pepper yana bir marta uyga kaltadum yerqazir sichqonni olib keldi. Bu sichqonda yangi virus aniqlanganligi tadqiqotchilar uchun katta ahamiyatga ega.
Oldingi tadqiqotlarda Pepper olib kelgan sichqonda jeylongvirus turkumiga mansub virus topilgandi. Endi esa yangi topilmada ortoreoviruslarning mutlaqo yangi shtammi aniqlangan.
Ushbu virus qushlar, sutemizuvchilar va hatto odamlar orasida yuqishi mumkinligi tadqiqotlar orqali tasdiqlanmoqda. Bu holat biologiya va virusologiya sohasidagi mutaxassislarni yanada chuqur izlanishlarga undaydi.
Ortoreoviruslar dastlab 1950-yillarda aniqlangan va uzoq vaqt davomida zararsiz deb hisoblangan. Biroq keyinchalik, ayniqsa bolalarda, bu virusning ensefalit, meningit va ichak kasalliklariga sabab bo‘lishi mumkinligi ma’lum bo‘ldi.
Virus havo tomchilari yoki najas orqali yuqishi mumkin, ya’ni nafas yo‘llari va ichak tizimi orqali inson organizmiga ta’sir qiladi. Hozirgi paytda olimlar yangi shtammning genetik xususiyatlarini, inson organizmiga ta’sir darajasini va uning tarqalish yo‘llarini o‘rganmoqda.
Virus qanday tarqalishi va qanchalik xavfli ekanligini aniqlash uning oldini olish uchun muhimdir. Ushbu voqea tabiat va inson o‘rtasidagi murakkab bog‘lanishning yangi qirralarini ochib berdi.
Pepper mushugi o‘zining ilmiy faoliyatini davom ettirib, yangi kashfiyotlarga asos bo‘lishi mumkin. Bu hodisa zamonaviy biotahlil va viruslarni erta aniqlash texnologiyalari uchun muhim sinov hisoblanadi hamda inson va tabiat o‘rtasidagi muvozanatning nozikligini yana bir bor eslatadi.

Pepper кошка принесла новый штамм вируса
Ученый, живущий в Соединенных Штатах Америки, использует своего кота по кличке Pepper в научных исследованиях. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам вирусолога Университета Флориды Джона Ледника, Pepper снова принес домой грызуна, который был найден в земле. Обнаружение нового вируса в этом грызуне имеет большое значение для исследователей.
В предыдущих исследованиях в грызуне, принесенном Pepper, был найден вирус из группы джейлонгвирусов. Теперь же в новом образце был выявлен совершенно новый штамм орторевирусов.
Исследования подтверждают, что этот вирус может передаваться среди птиц, млекопитающих и даже людей. Эта ситуация побуждает специалистов в области биологии и вирусологии к более глубоким исследованиям.
Орторевирусы были впервые обнаружены в 1950-х годах и долгое время считались безвредными. Однако позже стало известно, что этот вирус может вызывать энцефалит, менингит и кишечные заболевания, особенно у детей.
Вирус может передаваться воздушно-капельным путем или через фекалии, то есть воздействует на организм человека через дыхательные пути и кишечную систему. В настоящее время ученые изучают генетические характеристики нового штамма, степень его воздействия на организм человека и пути его распространения.
Определение того, как вирус распространяется и насколько он опасен, важно для его предотвращения. Это событие открыло новые грани сложной связи между природой и человеком.
Кот Pepper продолжает свою научную деятельность и может стать основой для новых открытий. Это событие является важным испытанием для современных биотехнологий и технологий раннего выявления вирусов, а также еще раз напоминает о хрупкости баланса между человеком и природой.