O‘zbekistonda ko‘chmas mulk sohasida muhim o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu islohotlar qora bozor faoliyatiga qarshi kurashish, bozor shaffofligini oshirish hamda iste’molchilar huquqlarini mustahkamlashga qaratilgan. Eng asosiy yangiliklardan biri rieltorlik faoliyatida litsenziyalashni bekor qilish va maklerlarni rasmiy ko‘chmas mulk agentlari sifatida tan olishdir.
Qonunchilik palatasi 1 iyul kuni «Rieltorlik faoliyati to‘g‘risida»gi qonunni yangi tahrirda ikkinchi va uchinchi o‘qishda qabul qildi. Ushbu hujjat 2010 yildagi eski qonunchilikni yangilash maqsadida ishlab chiqilgan.
Norasmiy vositachilarga rasmiy agent sifatida ishlash imkoniyati berilishi ularning faoliyatini shaffoflashtirishga va firibgarlik xavfini kamaytirishga yordam beradi. Ko‘chmas mulk bozorida bankdan tashqari aylanmani qisqartirish maqsadida ko‘p ro‘yxatlash tizimlari joriy etilishi rejalashtirilmoqda.
Bu platformalar elektron savdo va hisob-kitoblarni amalga oshirishga xizmat qiladi hamda «bir oynali» tizim asosida uy-joy bilan bog‘liq xizmatlarni taqdim etadi. Shu tariqa, barcha operatsiyalar, qidiruvdan tortib bitim tuzishgacha, bitta joyda bajariladi va jarayon ishtirokchilari uchun qulaylik yaratiladi.
Yangi qonunchilikda rieltorlarning professional jamoat birlashmalariga muhim rol berilgan. Ularga yangi vakolat va vazifalar topshiriladi, bu esa sohani tartibga solishda ularning faol ishtirokini ta’minlaydi.
Shuningdek, rieltorlik sub’ektlarining yagona ochiq reestri tashkil etiladi, bu orqali tashkilotlarning faoliyati monitoring qilinadi va aholiga ishonchli ma’lumotlar taqdim etiladi. Litsenziyalashni bekor qilish va ba’zi tartibga solish funksiyalarini professional assotsiatsiyalarga berish tashabbusi 30 iyunda «Milliy tiklanish» partiyasi fraksiyasi tomonidan qonun loyihasi muhokamasida ilgari surildi.
Deputatlar bu qonunning qabul qilinishi rieltorlik xizmatlarining sifatini sezilarli darajada oshirishini va sohadagi barcha tashkilotlarning faoliyati shaffofligini kuchaytirishini ta’kidladi. Hozirda qonun loyihasi Senat tomonidan ko‘rib chiqilmoqda va so‘ng Prezident tomonidan imzolanishi kutilmoqda.

Лицензия на риелторскую деятельность отменена, вводится новая система
Эти реформы направлены на борьбу с деятельностью черного рынка, повышение прозрачности рынка и укрепление прав потребителей. Одним из основных нововведений является отмена лицензирования риелторской деятельности и признание брокеров официальными агентами по недвижимости.
Законодательная палата 1 июля приняла закон «О риелторской деятельности» в новой редакции во втором и третьем чтениях. Этот документ разработан с целью обновления старого законодательства 2010 года.
Предоставление неофициальным посредникам возможности работать в качестве официальных агентов поможет сделать их деятельность более прозрачной и снизить риск мошенничества. В сфере недвижимости планируется внедрение множества систем регистрации с целью сокращения оборота вне банков.
Эти платформы будут служить для проведения электронных торгов и расчетов, а также предоставлять услуги, связанные с жильем, на основе «единого окна». Таким образом, все операции, от поиска до заключения сделки, будут выполняться в одном месте, создавая удобство для участников процесса.
В новом законодательстве риелторам отводится важная роль в профессиональных общественных объединениях. Им будут переданы новые полномочия и задачи, что обеспечит их активное участие в регулировании отрасли.
Также будет создан единый открытый реестр риелторских субъектов, через который будет осуществляться мониторинг деятельности организаций и предоставляться надежная информация населению. Инициатива об отмене лицензирования и передаче некоторых функций регулирования профессиональным ассоциациям была выдвинута 30 июня на обсуждении законопроекта фракцией партии «Национальное возрождение».
Депутаты отметили, что принятие этого закона значительно повысит качество риелторских услуг и усилит прозрачность деятельности всех организаций в отрасли. В настоящее время законопроект рассматривается Сенатом и ожидается его подпись Президентом.