Prezident Shavkat Mirziyoyev aholi bandligini ta’minlash hamda kasbiy ta’lim tizimida yangi yondashuvlarni joriy etish bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Joriy yilning birinchi yarim yilligida banklar mahallalarga bog‘lanib, 3 milliondan ortiq odamni daromadli mehnatga jalb qilishga erishildi. 1 iyul holatiga ko‘ra, mamlakatda kambag‘allik darajasi 6,8 foizni tashkil etdi.
Taqdimotda mehnat munosabatlaridagi ayrim qoidalar kichik korxonalar uchun murakkablik tug‘dirayotgani, ishga qabul qilishda axborot texnologiyalaridan to‘liq foydalanilmasayotgani qayd etildi. Shuningdek, amaldagi talablar ish beruvchilarni haqiqiy vakansiyalarni ochiq e’lon qilishga undamaydi.
Natijada, ushbu ma’lumotlar yashirilib, mehnat bozorini to‘g‘ri tahlil qilish va kasbiy ta’lim yo‘nalishlarini belgilash qiyinlashmoqda. Yangi reja asosida mehnat organlari ish beruvchilarga jazo qo‘llovchi emas, balki hamkor sifatida faoliyat yuritadi.
Ish beruvchilar tomonidan bo‘sh ish o‘rinlari haqida ma’lumot bermaslik yoki jo‘natilgan nomzodlarni ishga olmaslik uchun jazo choralarini bekor qilish taklif qilinmoqda. Bu orqali bandlik organlari ish beruvchilardan to‘g‘ri va haqqoniy ma’lumotlarni oladi hamda ish izlayotganlarni yo‘naltiradi.
Ish beruvchi esa nomzodni qabul qilish yoki qilmaslikni o‘zi hal qiladi. Tizimni joriy etish uchun maxsus elektron platforma yaratiladi.
Dastlab Toshkent shahrida sinov tariqasida ish boshlanib, keyinchalik butun mamlakat bo‘yicha kengaytiriladi. Shu bilan birga, mutaxassis topish qiyin bo‘lgan vakansiyalar asosiy kasbiy ta’lim yo‘nalishlariga aylantiriladi va tayyorgarlik jarayonlari maqsadli tashkil etiladi.
Kasbiy ta’lim sifatini oshirish uchun xususiy sektor vakillarini Kasbiy ko‘nikmalar markazlari faoliyatiga jalb etish, ayrim markazlarni esa aniq sohalarga ixtisoslashtirilgan ta’lim maskanlariga aylantirish rejalashtirilgan. Mutasaddilarga kasbiy ta’limni uch bosqichli tizimga o‘tkazish vazifasi qo‘yildi.
Jumladan, internet orqali bepul videodarslar joriy etiladi, ishlovchi fuqarolarga qayta tayyorgarlik yoki malaka oshirish uchun “kasb vaucheri” orqali imkoniyatlar taqdim etiladi. Davlat rahbari malakali kadrlar tayyorlash ishsizlik va kambag‘allikni kamaytirishda muhim omil ekanini ta’kidladi.

На рынке труда вводится новая система
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по обеспечению занятости населения и внедрению новых подходов в системе профессионального образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
В первой половине текущего года банки, связавшись с местными сообществами, смогли привлечь более 3 миллионов человек к доходному труду. По состоянию на 1 июля уровень бедности в стране составил 6,8 процента.
На презентации было отмечено, что некоторые правила трудовых отношений создают сложности для малых предприятий, а информационные технологии не используются в полной мере при приеме на работу. Также действующие требования не побуждают работодателей открыто объявлять реальные вакансии.
В результате эти данные скрываются, и становится сложно правильно анализировать рынок труда и определять направления профессионального образования. На основе нового плана трудовые органы будут действовать не как карательные органы, а как партнеры для работодателей.
Предлагается отменить меры наказания за непредоставление информации о вакансиях или за неприем на работу направленных кандидатов. Это позволит органам занятости получать от работодателей правильную и достоверную информацию, а также направлять ищущих работу.
Работодатель сам решает, принимать кандидата или нет. Для внедрения системы будет создана специальная электронная платформа.
Сначала в Ташкенте начнется пробный запуск, а затем будет расширен на всю страну. При этом вакансии, по которым сложно найти специалистов, будут превращены в основные направления профессионального образования, а процессы подготовки будут целенаправленно организованы.
Для повышения качества профессионального образования планируется привлечь представителей частного сектора к деятельности Центров профессиональных навыков, а некоторые центры будут преобразованы в учебные заведения, специализированные по конкретным отраслям. Ответственным поставлена задача перевести профессиональное образование на трехуровневую систему.
В частности, будут внедрены бесплатные видеоуроки через интернет, а работающим гражданам будут предоставлены возможности для переподготовки или повышения квалификации через "профессиональный ваучер". Глава государства подчеркнул, что подготовка квалифицированных кадров является важным фактором в снижении безработицы и бедности.