O‘rta Osiyo kobralari tabiatga qaytarildi
O‘zbekiston Qizil kitobiga va CITESning II ilovasiga kiritilgan O‘rta Osiyo kobrasi hamda Sharq bo‘g‘ma ilonlari hozirgi kunda zaif holatda hisoblanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Qizil kitob ma’lumotlariga ko‘ra, O‘rta Osiyo kobrasi ayrim hududlarda butunlay yo‘qolgan, qolgan joylarda esa soni juda kamaygan. Sharq bo‘g‘ma iloni haqida esa aniq statistik ma’lumotlar mavjud emas.
So‘nggi yillarda ushbu ilonlar noqonuniy ravishda fuqarolar tomonidan saqlanayotgani aniqlanib, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish vazirligi inspektorlari tomonidan olib qo‘yilgan. Ular vaqtincha Toshkent hayvonot bog‘ida saqlangan.
Keyinchalik Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti tomonidan o‘tkazilgan ilmiy tadqiqotlar natijasida ushbu ilonlar «Surxon» davlat qo‘riqxonasining Kampirtepa, Sherjon va Sholkon hududlariga qayta tabiatga qo‘yib yuborildi. Bu chora tabiiy muhitda ularning sonini tiklash va biologik xilma-xillikni saqlash maqsadida amalga oshirildi.
Ilonlarning tabiiy yashash joyiga qaytarilishi atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida muhim qadam hisoblanadi. Shu bilan birga, aholining bu turdagi noyob va zaif turdagi ilonlarga nisbatan ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘lishi zarur.

Среднеазиатские кобры были возвращены в природу
Среднеазиатская кобра, а также восточные удавы, внесенные в Красную книгу Узбекистана и приложение II CITES, в настоящее время считаются находящимися в уязвимом состоянии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным Красной книги, среднеазиатская кобра в некоторых районах полностью исчезла, а в оставшихся местах ее численность значительно сократилась. О восточном удаве точных статистических данных нет.
В последние годы было установлено, что эти змеи незаконно содержатся гражданами, и инспекторы Министерства экологии и охраны окружающей среды изъяли их. Они временно содержались в Ташкентском зоопарке.
Позже в результате научных исследований, проведенных Институтом зоологии Академии наук, эти змеи были возвращены в природную среду в районы Кампиртепа, Шерджон и Шолкон государственного заповедника «Сурхон». Эта мера была предпринята с целью восстановления их численности в естественной среде и сохранения биологического разнообразия.
Возвращение змей в их естественную среду обитания является важным шагом в области охраны окружающей среды. В то же время население должно проявлять осторожность по отношению к этим уникальным и уязвимым видам змей.