Vyacheslav Fedorishchev, Samarqand viloyati hokimi, yaqinda Samar shahrida o‘tkazilgan «Akron» va «Kryl’ya Sovetov» jamoalari o‘rtasidagi futbol o‘yinining tomoshabinlar sonini baholadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
O‘yin 1:1 hisobida durang natija bilan yakunlandi. Hokimning fikricha, stadiondagi tomoshabinlar soni qoniqarsiz.
U shunday katta stadionda, futbolni sevuvchi va qo‘llab-quvvatlovchi mintaqada ko‘proq muxlislar bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Fedorishchevning so‘zlariga ko‘ra, Samar shahrida futbol muxlislarini jalb qilish uchun turli dasturlar amalga oshiriladi.
Rasmiy protokolga muvofiq, «Solidarnost Arena» stadionida Samar derbisida taxminan 10 ming tomoshabin yig‘ilgan. Stadionning umumiy sig‘imi esa deyarli 45 ming kishini qamrab oladi.
Bu esa muxlislar sonining stadion imkoniyatlariga nisbatan kamligini ko‘rsatadi. Hokim futbolni rivojlantirish va tomoshabinlarni ko‘paytirish masalasiga alohida e’tibor qaratmoqda.
Samar viloyatida futbolni yanada ommalashtirish va stadionlarga ko‘proq muxlislarni jalb qilish uchun yangi chora-tadbirlar ishlab chiqiladi.

Староста Самарканда сказал, что футбольных болельщиков мало
Вячеслав Федорищев, губернатор Самаркандской области, недавно оценил количество зрителей на футбольном матче между командами «Акрон» и «Крылья Советов», который прошел в городе Самарканде. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Игра завершилась вничью 1:1. По мнению губернатора, количество зрителей на стадионе неудовлетворительное.
Он подчеркнул, что на таком большом стадионе в регионе, где любят и поддерживают футбол, должно быть больше болельщиков. По словам Федорищева, в городе Самарканде реализуются различные программы для привлечения футбольных болельщиков.
Согласно официальному протоколу, на дерби в Самаре на стадионе «Солидарность Арена» собралось около 10 тысяч зрителей. Общая вместимость стадиона составляет почти 45 тысяч человек.
Это показывает, что количество болельщиков значительно меньше возможностей стадиона. Губернатор уделяет особое внимание вопросам развития футбола и увеличения числа зрителей.
В Самаркандской области будут разработаны новые меры для дальнейшего популяризации футбола и привлечения большего числа болельщиков на стадионы.