Spartak hakam xatolaridan eng ko‘p foyda ko‘rdi
Rossiyada futbol hakamligining dolzarb masalalari hanuz muhokama qilinmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Afsuski, VAR tizimining joriy etilishi muammolarning to‘liq hal qiluvchisi emas. Hakamlar ba’zan, hatto jiddiy xatolarga ham yo‘l qo‘yishadi.
Sport-Express nashrining sahifalarida so‘nggi besh mavsum (2021/2022 mavsumidan boshlab) davomida hakamlik xatolari bo‘yicha umumiy jadval e’lon qilindi. Ushbu jadvalda hakamlarning xatolari muayyan jamoalarga nisbatan qanday ta’sir ko‘rsatgani ko‘rsatilgan.
Eng ko‘p xato “Axmat” jamoasiga foyda keltirgan (32 xato foyda, 17 xato zarar), shuningdek “Spartak” (39/25) va “Lokomotiv” (32/21) jamoalariga ham yordam berilgan. Boshqa tomondan, “Rostov” (-9 = 21 foyda, 30 zarar), “Zenit” (-10 = 17/27) va “Dinamo” (-11 = 17/28) jamoalari hakamlar qarori tufayli eng ko‘p zarar ko‘rgan.
Umuman olganda, hakamlar eng ko‘p xatoni “Spartak” foydasiga (39) va “Rostov”ga qarshi (30) amalga oshirishgan. Bu holatlar futboldagi adolat va haqqoniylik masalalarini yana bir bor o‘rganishga sabab bo‘lmoqda.

Спартак больше всего воспользовался ошибками судей
В России актуальные вопросы футбольного судейства все еще обсуждаются. Об этом сообщает Euro-football.ru.
К сожалению, внедрение системы VAR не является полным решением проблем. Судьи иногда допускают даже серьезные ошибки.
На страницах издания Sport-Express была опубликована общая таблица судейских ошибок за последние пять сезонов (начиная с сезона 2021/2022). В этой таблице показано, как ошибки судей повлияли на определенные команды.
Наибольшее количество ошибок принесло пользу команде "Ахмат" (32 ошибки в пользу, 17 в ущерб), а также командам "Спартак" (39/25) и "Локомотив" (32/21). С другой стороны, команды "Ростов" (-9 = 21 в пользу, 30 в ущерб), "Зенит" (-10 = 17/27) и "Динамо" (-11 = 17/28) понесли наибольшие убытки из-за решений судей.
В целом, судьи совершили наибольшее количество ошибок в пользу "Спартака" (39) и против "Ростова" (30). Эти случаи вновь поднимают вопросы справедливости и честности в футболе.