Ispaniyada murabbiylar videoyordam so‘rash huquqiga ega bo‘ldi
Ispaniya ayollar futbolida yangi yengillashtirilgan VAR tizimi sinovdan o‘tkazilmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu tizim Football Video Support deb ataladi va u avvalgi VAR tizimiga o‘xshash vazifalarni bajaradi. Biroq, bu tizimda video takrorlarni ko‘rib chiqish tashabbusi hakam tomonidan emas, balki jamoa murabbiylari tomonidan amalga oshiriladi.
Ya’ni, murabbiylar muayyan vaziyatlarda videoyordamga murojaat qilishlari mumkin. Shunga qaramay, yakuniy qarorlarni maydondagi bosh hakam qabul qiladi.
Yangi tizim to‘rt asosiy tamoyil asosida ishlaydi. Bular quyidagilar: to‘p darvozadan o‘tdimi yoki yo‘qmi holatini aniqlash, penalti belgilash yoki rad etish, o‘yinchining ofsaydda turgan-turmaganini aniqlash va futbolchining qoidabuzarlik darajasini (sariq yoki qizil kartochka) baholash.
Shuningdek, har bir jamoaga uchrashuv davomida faqat ikki marta, qo‘shimcha vaqtda esa yana bir marta videoyordamdan foydalanish huquqi beriladi. Bu esa o‘yinning har daqiqasida takroriy ko‘rib chiqishlar bo‘lishining oldini oladi va uchrashuv tartib-intizomda o‘tishini ta’minlaydi.

В Испании тренеры получили право запрашивать видеопомощь
В испанском женском футболе тестируется новая упрощенная система VAR. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Эта система называется Football Video Support и выполняет аналогичные функции предыдущей системы VAR. Однако в этой системе инициатива просмотра видеоповторов осуществляется не судьей, а тренерами команд.
То есть тренеры могут обращаться за видеопомощью в определенных ситуациях. Тем не менее, окончательные решения принимает главный судья на поле.
Новая система работает на основе четырех основных принципов. К ним относятся: определение, пересекал ли мяч линию ворот или нет, назначение или отмена пенальти, определение, находился ли игрок в офсайде, и оценка уровня нарушения игроком (желтая или красная карточка).
Кроме того, каждой команде предоставляется право на использование видеопомощи только два раза в течение матча, а в дополнительное время — еще один раз. Это предотвращает повторные просмотры на каждой минуте игры и обеспечивает порядок в проведении матча.