Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov yaqinda Rossiya premer-ligasida legionerlar soni bo‘yicha cheklovni keyingi mavsumdan boshlab kuchaytirishni e’lon qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu masala bo‘yicha Rossiya premer-ligasi prezidenti Aleksandr Alayev fikr bildirdi. Alayev barcha futbol tashkilotlari va tartibga soluvchilar rivojlanishni xohlashini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, liga xorijiy futbolchilar soniga qo‘yiladigan cheklovlarni muhokama qilishga tayyor. Alayevning so‘zlariga ko‘ra, cheklov masalasi sport vazirligining vakolati doirasida.
Liga esa yangi tartiblarni muhokama qilishga ochiq va o‘z tajribasi bilan bo‘lishishga tayyor. U shuningdek, turli cheklov formatlarini ishlab chiqish va qo‘llash jarayonida katta ma’lumotlar to‘planganini ta’kidladi.
Hozirgi vaqtda Rossiya premer-ligasida xorijiy futbolchilar uchun ikki xil cheklov mavjud. Jamoa mavsum uchun ro‘yxatga kiritgan futbolchilar orasida maksimal 13 legioner bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, maydonda bir vaqtning o‘zida maksimal 8 xorijiy futbolchi bo‘lishi taqiqlanadi. Bu cheklovlar futbolning milliy rivojlanishini ta’minlash va mahalliy o‘yinchilarga imkoniyat yaratish maqsadida joriy etilgan.

Президент RPL обсуждает лимит на легионеров
Министр спорта России Михаил Дегтярёв недавно объявил о намерении ужесточить ограничения по количеству легионеров в Российской Премьер-Лиге, начиная со следующего сезона. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По этому вопросу высказался президент Российской Премьер-Лиги Александр Алаев. Алаев подчеркнул, что все футбольные организации и регуляторы стремятся к развитию.
По его словам, лига готова обсуждать ограничения на количество иностранных футболистов. Алаев отметил, что вопрос ограничений находится в компетенции Министерства спорта.
Лига же открыта к обсуждению новых правил и готова делиться своим опытом. Он также подчеркнул, что в процессе разработки и применения различных форматов ограничений накоплено большое количество данных.
В настоящее время в Российской Премьер-Лиге действуют два вида ограничений для иностранных футболистов. В команде может быть не более 13 легионеров, включённых в заявку на сезон.
Кроме того, на поле одновременно не может находиться более 8 иностранных игроков. Эти ограничения введены с целью обеспечения национального развития футбола и создания возможностей для местных игроков.