снег ветер 3.1 м/с, З
O‘zbekiston hukumatining yo‘l harakati xavfsizligini oshirish va sohani raqamlashtirishga qaratilgan yangi qarori qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Adliya vazirligining ma’lum qilishicha, Jamoat xavfsizligi departamenti huzuridagi Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati axborot tizimidagi Ma’muriy amaliyot moduli tegishli vazirlik va idoralar axborot tizimlari bilan integratsiya qilinadi. Qarorga muvofiq, 2026-yil 1-fevraldan boshlab ayrim toifadagi transport vositalari uchun alohida seriyali davlat raqam belgilari joriy etiladi.
Xususan, umumiy og‘irligi yuk bilan birga 44 tonnadan ortiq bo‘lgan yuk avtomobillari, kon, shaxta va karerlarda foydalaniladigan maxsus texnikalar, yuridik shaxslarga tegishli yo‘nalishsiz taksilar hamda antikvar avtomobillar alohida seriyada ro‘yxatdan o‘tkaziladi. Shuningdek, 50 yildan ortiq avval ishlab chiqarilgan transport vositalaridan foydalanish va ularni qayta ro‘yxatdan o‘tkazish taqiqlanadi.
Ushbu toifadagi transport vositalari davlat ro‘yxatidan chiqarilishi belgilangan. Yana bir yangilik shuki, avtomototransport ro‘yxatdan o‘tkazilganligini tasdiqlovchi guvohnomada mulkdorning manzilini ko‘rsatish talabi bekor qilinadi.
Bu orqali hujjatbozlik kamayadi va ma’lumotlar almashinuvi soddalashtiriladi. Shuningdek, transportni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda zarur bo‘lgan ayrim hujjatlar vakolatli organlardan idoralararo elektron hamkorlik orqali olinadi.
Masalan, avtomototransport oldi-sotdi shartnomasi, elektron auksion bayonnomalari va boshqa ma’lumotlar shu tizim orqali taqdim etiladi. Avvalroq, shahar transportini nogironligi bo‘lgan shaxslar va bolali yo‘lovchilar uchun moslashtirish talabi belgilangan edi.
Bundan tashqari, 15 yildan ortiq ishlatilgan avtomobillarda taksichilik qilishni cheklash masalasi ham muhokama qilinmoqda. Yo‘nalishsiz taksilar texnik holati va jihozlari yo‘l harakati xavfsizligi talablariga mos bo‘lishi shartligi yana bir bor eslatib o‘tildi.

Правительство Узбекистана приняло новое решение, направленное на повышение безопасности дорожного движения и цифровизацию отрасли. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Министерства юстиции, модуль административной практики в информационной системе Службы безопасности дорожного движения при Департаменте общественной безопасности будет интегрирован с информационными системами соответствующих министерств и ведомств. В соответствии с решением, с 1 февраля 2026 года для некоторых категорий транспортных средств будут введены отдельные государственные регистрационные номера с отдельной серией.
В частности, грузовые автомобили с общей массой вместе с грузом более 44 тонн, специальная техника, используемая в шахтах, рудниках и карьерах, такси без маршрута, принадлежащие юридическим лицам, а также антикварные автомобили будут зарегистрированы в отдельной серии. Также запрещается использование и повторная регистрация транспортных средств, произведённых более 50 лет назад.
Для транспортных средств данной категории предусмотрено снятие с государственного учёта. Ещё одним нововведением является отмена требования указывать адрес владельца в свидетельстве, подтверждающем регистрацию автотранспортного средства.
Это позволит сократить бумажную работу и упростить обмен данными. Кроме того, некоторые документы, необходимые для регистрации транспортных средств, будут получаться от уполномоченных органов через межведомственное электронное взаимодействие.
Например, договор купли-продажи автотранспортного средства, протоколы электронных аукционов и другая информация будут предоставляться через эту систему. Ранее было установлено требование адаптировать городской транспорт для лиц с инвалидностью и пассажиров с детьми.
Кроме того, обсуждается вопрос ограничения таксомоторной деятельности на автомобилях, эксплуатируемых более 15 лет. Ещё раз было подчеркнуто, что техническое состояние и оборудование такси без маршрута должны соответствовать требованиям безопасности дорожного движения.