FIFA rahbari Infantino O‘zbekistonni mundial yo‘llanmasi bilan tabrikladi
FIFA prezidenti Janni Infantino O‘zbekiston milliy terma jamoasini 2026 yilda Kanada, Meksika va AQSH mezbonlik qiladigan Jahon chempionatiga yo‘llanma olgani munosabati bilan tabrikladi.
Infantino o‘zining rasmiy tabrigida O‘zbekistonning yillar davomida xalqaro futbolda orttirgan tajribasini, yoshlar va olimpiya terma jamoalaridagi yutuqlarini e’tirof etib, “Oq bo‘rilar”ning jahon chempionatida debyut qilishi butun futbol olami uchun katta voqea ekanini ta’kidladi.
"O‘zbekiston, FIFA Jahon chempionatiga xush kelibsiz!" — deb boshladi o‘z tabrig‘ini Infantino.
“Sizni 2026 yilda Kanada, Meksika va AQSHda bo‘lib o‘tadigan mundialga tarixiy yo‘llanmani qo‘lga kiritganingiz bilan chin dildan muborakbod etaman.
O‘zbekiston 1994 yildan buyon FIFA a’zosi sifatida yoshlar o‘rtasidagi bir qator musobaqalarda va Olimpiya o‘yinlarida munosib qatnashib kelmoqda. Endi esa ajoyib saralash natijalari orqali sizning milliy termangiz haqli ravishda katta sahnada o‘z o‘rniga ega chiqdi.
Millionlab muxlislar 'Oq bo‘rilar'ning Jahon chempionatidagi ilk qadamlarini katta intizorlik bilan kutmoqda”, — deyiladi tabrik maktubida.
E’tiborli nuqta: tarixiy debyut
O‘zbekiston milliy terma jamoasi o‘z tarixida birinchi marta Jahon chempionati final bosqichiga chiqishga muvaffaq bo‘ldi. Mazkur yutuq nafaqat sport, balki mamlakat nufuzi va futbolning ommaviylashuvi nuqtayi nazaridan ham katta ahamiyatga ega.
Infantinoning shaxsan yo‘llagan tabrigi esa O‘zbekistonning xalqaro miqyosdagi e’tirofini yanada mustahkamlaydi.
O‘zbekiston futbol tarixida yangi sahifa ochildi. Endi "Oq bo‘rilar"ni nafaqat Osiyo maydonlarida, balki Jahon chempionatida — futbolning eng oliy sahnasida ko‘ramiz.

Руководитель FIFA Инфантино поздравил Узбекистан с путевкой на чемпионат мира
Президент FIFA Джанни Инфантино поздравил национальную сборную Узбекистана с получением путевки на чемпионат мира 2026 года, который пройдет в Канаде, Мексике и США.
В своем официальном поздравлении Инфантино отметил опыт Узбекистана, накопленный за годы в международном футболе, достижения молодежных и олимпийских сборных, подчеркнув, что дебют "Белых волков" на чемпионате мира является большим событием для всего футбольного мира.
"Узбекистан, добро пожаловать на чемпионат мира FIFA!" — начал свое поздравление Инфантино.
“Поздравляю вас с исторической путевкой на мундиаль, который пройдет в 2026 году в Канаде, Мексике и США.
Узбекистан с 1994 года является членом FIFA и достойно участвует в ряде соревнований среди молодежи и Олимпийских играх. Теперь, благодаря отличным результатам отборочного турнира, ваша национальная команда заслуженно заняла свое место на большой сцене.
Миллионы болельщиков с нетерпением ждут первых шагов 'Белых волков' на чемпионате мира”, — говорится в поздравительном письме.
Примечательный момент: исторический дебют
Национальная сборная Узбекистана впервые в своей истории смогла выйти в финальную стадию чемпионата мира. Это достижение имеет большое значение не только для спорта, но и для престижа страны и популяризации футбола.
Личное поздравление Инфантино еще больше укрепляет международное признание Узбекистана.
В истории футбола Узбекистана открыта новая страница. Теперь мы увидим "Белых волков" не только на азиатских полях, но и на чемпионате мира — на высшей футбольной арене.